Mulle meeldis “Fortnite’is” toimunud kontsert rohkem kui mu 12-aastasele pojale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Laupäeva õhtul toimus “Fortnite’is” EDM artisti Marshmello kontsert. Ma ei ole käinud Weekend festivalil ja olin varem näinud vaid Marshmello fotot, kuid ma ei olnud kindel, kas pildilt vaatab mulle vastu mingi veider paroodia või mitte.

Ma ei tundnud mitte ühtegi kontserdil esitatud lugu, aga see 10 minutit kestnud etteaste jättis mulle sügavama elamuse kui minu 12-aastasele pojale, kellega koos kontserdil osalesime.

Tuttav valem uues kuues

Lühidalt öeldes … mitte midagi uut! Ja ometi oli tuttavatest tükkidest kokku lavastatud elamus, mis jääb pikaks ajaks meelelahutustööstuse teetähiseks.

“Mitte midagi uut” on siiski natuke karmilt öeldud. Tehnoloogiliselt uudne oli kontserdi edastamine massidele. Artisti sõnul oli tegemist reaalse laivesinemisega, mitte eelsalvestatud lindistusega. Muus osas innovaatilised ei oldud. Virtuaalseid kontserte on varem toimunud nii “Minecraftis” kui ka “Second Life’is“.

Iga soovija võib Steamist osta Epicule kuuluva Unreal Engine’iga loodud programmi “Showmakervirtuaalsete lavašõude tegemiseks. Tasuta lisapaki “Showmakeri” efekte saab kätte Epicu mängupoest.

“Greatest Hits” on edu valem

Oluline osa igasugusest meelelahutusest on turvalisus. Üllatused on teretulnud, kuid mitte siis, kui need on negatiivsed. Kõige selle eest olid mängu arendajad ennatlikult hoolitsetud.

Vahetult enne etteastet kadusid “Fortnite’ist” relvad ja üksteist ei olnud enam võimalik vigastada. Marshmello kava koosnes tuntud lugudest ja tõeliselt võimas lavašõu oli kokku pandud juba tuttavatest elementidest.

Virmalised, värviline tähesadu, ilutulestik ja udu on kõik tuletavad mängijatele meelde varasemaid hooaegasid. Gigantse hologrammiga kohtusime vaid kaks nädalat tagasi ja kui üks neist kontserdil lendama hakkas, siis tegi ta seda nii nagu startinud kosmoserakett mõne hooaja tagusel sündmusel.

Tõeliselt meeldejäävaks tegi kontserdielamuse interaktiivsus. Kui me mõtleme mõnele reaalsele suurkontserdile, siis lisaks muusika kuulamisele on meie tegevuste hulk küllalt piiratud. Me võime seista sissepääsu järjekorras. Me võime seista toidu järjekorras. Me võime seista WC järjekorras.

Me võime seista lava ees ja me võime tantsida. Enamasti sellega meie valikud piirduvad ja kõike seda sai teha ka Marshmello kontserdil. Lava ümbrusesse olid korraldajad paigutanud rohkelt välitualette. Kohale oli toodud kiirsöögikaubikud ja sularahaautomaadid.

Lisaks sellele juhtus ka palju sellist mida päris elus juhtuda ei saa. Kõik need lendamised, hõljumised ja hüppamised, mis publikul teha lasti, olid pärit eelmiste hooaegade lõbusaimatest hetkedest.

Selleks, et näha publiku reaktsiooni kui mõistetakse, et tegemist on millegi enama kui lihtsalt liikuva pildiga, tuleb vaadata videoid koos kontserdil osalenute reaktsioonidega.

Kes ja kui palju kontserdist võitis?

Usume ja arvestame seni avaldatud statistikat ja teeme linnuvaatleja täpsusega arvutused.

Etteaste väljakuulutamise päeval tuli mängus müügile Marshmello kostüüm hinnaga 15 eurot. Väidetavalt osales kontserdil umbes 10 miljonit mängijat. Omast kogemusest tean, et  individuaalsel kontserdi sessioonil sai osaleda kuni 60 mängijat.

Järelikult toimus kokku enam kui 166 tuhat sessiooni ja kui igal sessioonil oli vähemalt veel üks Marshmello kostüümi kandja peale artisti enda, siis teeniti sündmusega minimaalselt 2,5 miljonit eurot. Pilte ja videoid vaadates võib arvata, et tegelik tulu oli kordades ja kordades suurem. Seda enam, et kostüümi müük kestis kuni esmaspäevani.

Marshmello tulu kontserdist on raskem hinnata, kuid vaadelda saab tema järgijate numbreid. Kolmapäev oli Marshmello YouTube’i kanalil tavaline keskmine päev ja registreerunuid lisandus umbes 40 tuhat. Pühapäeval peale kontserte lisanus aga hoovilt 698 000 uut fänni. Videote vaadatavus tõusis samal ajal 7 miljonilt 42 miljonile.

Kuhu edasi?

Marshmello kontserdiga said purustatud mitmed unistused. Juba aastaid on vaeva nähtud, et korraldada kontserte liit- ja virtuaalreaalsuses. Nüüd on siis selge, et need kaks suunda ei huvita mitte kedagi.

Elamuse teeb eriliseks osalus. Lihtsad 360-kraadised videod või võimalus telefoni abiga piimapaki lähistel mõnda muusikut vaadata ei ole mingil moel eriline. Kuidas publik elamuses osaliseks teha on probleem, mida nüüd lahendama asutakse. “Fortnite” on nüüd ootuste alampiiri paika pannud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.