Lapsevanemale oluline: nii saad luua lapsele videomängude mängimiseks ohutu keskkonna

Teeme selgeks, kuidas muuta PlayStation, Xbox, Nintendo Switch ja Steam lapsesõbralikumaks.Foto: Tinxi/Shutterstock

Vanemad ei pea kartma, et uue mängumasina koju toomisel saavad nende lapsed piiramatu ligipääsu kõiksugu sobimatule sisule. Räägime lahti, kuidas konrollida lapsele kättesaadavat sisu PlayStationi, Xboxi ja Nintendo Swichi konsoolidel ning arvutis Steami keskkonnas.

PlayStation

Sony mängukonsoolil sisu kättesaadavuse piiramine on lihtne, vaja läheb vaid paari minutit ja raskesti äraarvatavat neljakohalist parooli, mida mudilane läbi ei hammusta.

  • PlayStationi avamenüüs kliki nupule Settings ja sealt vali Parental Controls.

Siin antakse kasutajale kaks valikut: Restrict Use of PS4 Features ja Sub Account Management. Kui pole soovi piirata kõigi konsoolile registreeritud kontode sisu kättesaadavust, siis on siin mõistlik valida Sub Account Management. Olenevalt kasutaja PlayStationi tarkvarast võib selle nupu kirje olla ka Family Accounts.

  • Loo lapsele PlayStationi konto.

See protsess on sarnane täiskasvanu konto loomisele. Sisestama peab keele, sünniaja, meiliaadressi ja elukoha, mis peaks kattuma vanema kontole salvestatud aadressiga.

  • Blokeeri või luba juurdepääs erinevale sisule

Siit saab kasutaja valida, kas laps tohib netis mängida, puutuda kokku teiste mängijate poolt loodud sisuga, määrata lapsele raha kulutamise kuulimiidi ja otsustada, kas teised kasutajad tohivad teie konsoolil kasutada tema PlayStationi kontot (kasulik kui sõbrad külla tulevad). Nende funktsioonide muutmiseks peab sisestama 4-kohalise parooli, mille saab samuti siin luua.

  • Piira või luba juurdepääs funktsioonidele

Nüüd saab hakata täpsemalt valima, milliseid konsooli funktsioone ja millisel määral võivad lapsed kasutada. Piirata saab Blu-ray ja DVD plaatide kasutatavust, ligipääsu aplikatsioonidele (siia alla käivad ka mängud) ja võimalust kasutada konsooli netibrauserit.

Igas kategoorias saab piiranguid seada skaalal 1-11. Näiteks 2. taseme piirang lubab kasutajal näha vaid väikelastele mõeldud sisu, 4. tase tagab ligipääsu alates 10-aastastele mõeldud kraamile ja alates 9. tasemest võib vaada täiskasvanutele mõeldud asju. Konsooli algsätetes on kõigile antud 9. taseme ligipääs.

Nüüd on PlayStation tehtud lapsele ohutuks, kuid kuidas olla kindel, et vanema kodust ära olles ei veeda maimukesed kodus lubatud mängudega liiga palju aega? Sony konsooli on sisse ehitatud ka funktsioon, mis lubab vanematel piirata kui kaua lapsed kindlaid aplikatsioone kasutada saavad.

Selleks leia taaskord üles Parental Controls ja vali Family Settings. Kirje Play Time Restriction juurest vali menüüst Restrict.

Järgnevalt saab paika panna, mis ajavahemikus ja mis päevadel konsooli kasutada tohib. Veel saab valida, kas ajalimiidi täitudes annab konsool mängijale teada, et aeg on täis, või lülitub masin automaatselt välja. Esimene valik eeldab vanema ja lapse vahelist usaldust, samas teise valiku korral ei pruugi lapsele jääda võimalust enne lõpetamist mäng salvestada, mis võib olla arusaadavalt frustreeriv.

Ka eelmise aasta lõpus ilmunud PlayStation 5 peal on võimalik piirata, millist sisu laps näeb, mida ta mängida saab ning kellega ta suhelda võib. Selle kohta leiad rohkem infot siit.

Rohkem kasulikku infot lapsevanematele PlayStation 4 kohta loe siit.

Xbox

Microsoft defineerib lapsi kolme erineva kategooriaga: alla 8-aastased on noored lapsed, 8-12-aastased on lapsed ja alates 13-aastased on teismelised. Konsooli sätetest on võimalik valida nende kolme kategooria raames, millist sisu kasutajad näevad.

  • Oma konsooli avamenüüs vajuta puldil Xboxi sümbolile. Vali menüüs Settings, siis Account ja lõpuks Family.
  • Lapse konto enda omaga liitmiseks vali Add to Family.

Kõige lihtsam on peresüsteemi lisada juba eksisteerivat Microsofti kontot. Kui aga lapsel ei peaks veel kasutajat olema, siis saab selle nüüd luua.

Kui see on tehtud, on võimalik edasisi kastutuspiiranguid peenhäälestada samuti Settings menüüst Family nupu alt.

  • Access to content nupu alt saavad vanemad otsustada millisele sisule täpselt laps ligi pääseb. Sarnaselt PlayStationiga saab otsustada erinevate funktsioonide ja teenuste kättesaadavuse üle. Tasub mainimist, et üle 8-aastastele on Xboxi konsoolidel vaikimisi lubatud juurdepääs kõigele.
  • Web filtering menüüst saab sätestada, milliseid netilehekülgi tohib laps konsooli internetibrauseriga külastada.
  • Purchase choices valik annab vanematele võimaluse sätestada, kas ja mida lapsed oma kontoga konsooli e-poest osta võivad.

Just nagu PlayStationil on ka Xboxil vanematel võimalik piirata kui kaua ja mis päevadel võivad lapsed konsooli kasutada.

Kuna Xbox One’i ja uuemate Xbox Series X-i ja Series S-i kasutajaliidesed on peaaegu identsed, siis uuematel konsoolidel käib virtuaalse lapseluku sätestamine Xbox One’ile sarnaselt. Xboxi kohta leiavad lapsevanemad kasulikku lugemist siit.

Nintendo Switch

Nintendo on konkurentidest enam orienteeritud lastele ja peredele, seega on paika pandud ka adekvaatsed kontrollimehhanismid. Väga kasulik on ka just sel eesmärgil vanemate jaoks loodud äpp.

Esimese sammuna peab vanem looma konsoolil oma lapsele vastava lapsekonto. Selleks vali menüüst Family Group, siis Add member ja lõpuks Create a child account.

Kuidas Switchi konsoolil vanemlikke piiranguid sisse seada:

  • Valmi menüüst System Settings, sealt Parental Controls ja Use This Console.
  • Eelsätestatud valikutest on saadaval TeenPre-Teen ja Child võimalused.

Kui eelsätestatud seaded ei vasta kasutaja ootustele, on võimalik luua ka oma vajadustele vastav lahendus.

Sarnaselt PlayStationi ja Xboxiga saavad vanemad ka Switchil kontrollida, millist sisu tohib laps konsoolil tarbida, kas ja mida võib e-poest osta, kellega tohib netis suhelda ja mida konsooli kaudu sotsiaalmeediasse postitada. Kui kõik valikud on tehtud, peab ka siin paika panema neljakohalise koodi, mille peab sisestama igal korral, kui soovitakse vanemlikke sätteid muuta.

Nintendo Switchi kohta saavad lapsevanemad veel kasulikku infot siit.

Vanematele laste tegevusest konsooliga parema ülevaate andmiseks on Nintendo loonud ka iOS ja Androidi seadmetele vastava äpi, mille abil on võimalik igal ajal kontrollida, mida pere Switchiga parasjagu tehakse.

Selle kasutamiseks tiri tasuta äpp oma nutiseadmesse ja logi sisse enda Nintendo kontosse. Sätestamise ajal peavad Switch ja nutiseade olema kindlasti ühendatud samasse netivõrku. Registreerimisprotsessi käigus kuvatakse kasutajale äpist kinnituskoodi, mille peab sisestama oma Switchi konsoolil. Seda saab taaskord teha Parental Controls menüüst.

Nintendo äpp võimaldab vanematel jälgida reaalajas, mis sellega ühendatud konsooliga hetkel toimub. Vajadusel on võimalik erinevaid sätteid ka jooksvalt muuta.

Steam

Ka arvutimängurite meeliskeskkonda Steam on sisse ehitatud kontrollifuntsioonid, mis lasevad vanematel piirata lastele kättesaadavat materjali.

Selleks käitu järgnevalt:

  • Logi sisse oma lapse Steami kontosse ja vali ekraani ülaosas olevast menüüst nupp Steam.
  • Settings menüüst kliki nupule Family ja siis nupule Family View.
  • Nüüd saab kasutaja valida need programmid, mängud ja sätted, mida ta peab lapsele sobivaks. Edaspidi Steami kasutades näeb laps ainult neid mänge, mida vanem on valinud. Mängude lisamiseks peab vanem oma PIN-koodiga sisse logima ja neid juurde lisama.
  • Kinnita oma PIN-kood ja kõik!

Rohkem lapsevanemale kasulikku infot Steami kohta leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.