Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Oluline üleskutse: püsi nädalavahetusel kodus ja naudi neid mänge
Koroonaviiruse leviku tõkestamiseks ning enda ja kaaskodanike kaitsmiseks on eriti oluline, et me kõik püsiksime kodus. See ei olegi tegelikult teab mis keeruline, sest kellaseieri saab kiiremini liikuma panna mitmesuguste arvuti- ja konsoolimängudega.
Ei ole vahet, kas oled juba kogenud mängija või üritad välja mõelda, kust ja kuidas panna tööle oma esimest videomängu – siit leiad kasulikke ja mitmekülgseid soovitusi selle kohta, kuidas tubane nädalavahetus lõbusalt mööda saata.
Kust ma mänge leian?
Kui sa oled juba mängudega sina peal, siis see jutt on sulle tõenäoliselt tuttav. Praegu on aga nelja seina vahele sunnitud suur hulk inimesi, kes võib-olla varem videomängudega kokku puutunud ei ole, kuid sooviksid siiski mõnda mängu proovida
Pole hullu, kõik on tegelikult ka võhikule lihtne ja loogiline, sest arvutimänge ostetakse enamasti kolmest suuremast keskkonnast.
Steam on maailma suurim virtuaalne mängupood, mis pakub võrreldes teiste keskkondadega kõige laialdasemat valikut. Pidevalt on alla hinnatud suur hulk mänge ja praegugi on võimalik paari asja tasuta proovida. Steami kasutamiseks tiri see endale siit arvutisse ja registreeri ennast kasutajaks.
Humble Bundle on samuti eeskujuliku valikuga poekeskkond, mille eripäraks on sooduspakkumised mitmeid erinevaid mänge hõlmavatele kogumikele. Hetkel saab näiteks hea hinnaga soetada 14 automänguga kogumiku, kuid saadaval on ka teisi pakkumisi. Sarnaselt Steamiga on Humbe Bundle’il e-pood, kust saab osta eraldiseisvaid mänge, sageli arvestatava soodusega.
Epic Games Store‘i valik on võrreldes ülalmainitud poodidega kesisem, kuid siit leiab mänge, mida teistes poekeskkondades ei ole. Plussiks on ka see, et igal nädalal antakse tasuta ära kaks mängu, mille saab endale päriseks. Sarnaselt Steamiga pead sellest poest ostetud mängude käivitamiseks Epic Gamesi programmi endale arvutisse installima. Kui soovid mängida maailma populaarseimat mängu “Fortnite’i”, siis seda saad teha ainult Epic Games Store’i vahendusel.
Kas mu arvuti suudab mänge jooksutada?
Mängukonsoolide omanikele on see võõras mure, kuid arvutite kasutajad peaksid kindlasti enne mängu soetamist selgeks tegema, kas nende raal on piisavalt võimas, et soovitud mänge jooksutada.
Parema tehnikataibuga inimesed saavad ise võrrelda mängude süsteeminõudeid enda arvutite tehniliste andmetega, kuid seda probleemi saab lahendada ka palju lihtsamalt – kasuta CanYouRunIt lehte ja korras!
CanYouRunIt lehel valid rippmenüüst mängu ja saad teada, kas su arvuti suudab seda jooksutada soovituslikel sätetel, miinimumsätetel või üldse mitte. Arvuti skanneerimiseks pead alla tirima väikse programmi, mis su masina tehnilised andmed välja selgitab ja neid mängude nõuetega võrdleb. Muretsemiseks pole põhjust, kõik on ohutu.
Ise süsteeminõuete maailmas orienteerumine võib olla üsna keeruline, eriti kui sa graafikakaartidest ja protsessoritest eriti palju ei tea. CanYouRunIt aitab ka võhikul lihtsalt välja selgitada, kas arvuti on mängude jaoks piisavalt võimas.
Mida mängida?
Vastus sellele küsimusele sõltub sellest, kui palju oled valmis mängudele kulutama ja millised on su eelistused. Anname erinevaid soovitusi mitmesugustele maitsetele ja eelarvetele.
Tasuta mängud
Steamis on olemas eraldi tasuta mängude kategooria, kust leiab tohutult väga erinevaid teoseid. Lisaks sellele on hetkel ka piiratud aja jooksul võimalik kas päriseks või prooviperioodiks alla laadida mitmesuguseid teoseid.
Kuni 30. märtsini saab PlayStation 4 ja Xbox One’i konsoolidel tasuta proovida eelmisel aastal ilmunud militaarmärulit “Ghost Recon Breakpoint”. Seda on kõige parem mängida koos kaaslastega, nii et kui veenad sõpru samuti “Breakpointi” tasuta alla tirima, siis on seltsis segasem. Konsoolidel leiad mängu üles e-poest, arvutiversioon asub siin.
28. märtsini saad arvutil tasuta alla tõmmata ka graafiliselt lummava seiklusmängu “Child of Light”. Selle mängu saad endale jätta päriseks ja erinevalt “Breakpointist” sobib see ka noorematele mängijatele. Tiri mäng alla siit.
Epic Games Store’is on hetkel tasuta kaks mängu. Esimene neist, “Watch Dogs”, on Chicagos toimuv häkkerimärul. Teine, “The Stanley Parable”, on omanäoline eksperimentaalne mäng, mis sobib hästi neile, kellele meeldib lahti murda keerulisi filosoofilisi küsmusi. Need mõlemad mängud saad endale päriseks.
Tasuta on saadaval ka erinevad ülipopulaarsed Battle Royale mängud. Kui oled kuulnud maailma popimast mängust “Fortnite’ist”, siis ehk tead, mida Battle Royale endast kujutab – suur hulk mängijaid sõdib üksteise vastu kas üksinda või tiimides ning võidab viimane ellujääja või meeskond.
Multikalik ja värviline “Fortnite” on Battle Royale’idest lastele kõige sobivam. Kuid tasuta saab mängida ka “Apex Legendsit”, kus madistatakse kolmestes tiimides, ja äsja ilmunud “Call of Duty: Warzone’i”.
Kõik need mängud on saadaval arvutil ning PlayStation 4 ja Xbox One’i konsoolidel täiesti tasuta. “Fortnite” on olemas ka mobiilidel ja Nintendo Switchil.
Harivad mängud
“Kerbal Space Program” on põhjalik ja süvitsiminev kosmoseavastamissimulaator, mis arendab loogilist mõtlemist ja arusaama füüsikareeglitest. Tulnukrassi kerbalite saabastesse asetatud mängija ülesandeks on ressursse majandades ehitada valmis korralik kosmosejaam ja siis oma rohelised mehikesed maailmaruumi avastama saata. Eelistatavalt minimaalse hulga plahvatuste saatel.
“Kerbal Space Program” on saadaval Maci ja Windowsi operatsioonisüsteemidega arvutitele ning PlayStation 4 ja Xbox One konsoolidele. Mängu arvutiversioon maksab Steamis hetkel 39,99 eurot ja konsoolidel saab teose kätte sama hinnaga.
“Scribblenautsi” seeria mänge on täna võimalik mängida pea kõigil olemasolevatel platvormidel. Tegu on mõistatusmängude seeriaga, milles mängija ülesandeks on kirjutada ekraanile vastava olukorra lahendamiseks sobiv ingliskeelne sõna. Õigeid vastuseid on mitu ja lennukalt loominguline mõtlemine tuleb ainult kasuks.
Erinevad “Scribblenautsi” mängud on saadaval arvutil ja iOS seadmetel, Nintendo 3DS, Wii U ja Switch konsoolidel, ning PlayStation 4 ja Xbox One mängumasinatel. Arvutil Steami keskkonnas on mängu “Scribblenauts Unlimited” hinnaks hetkel 19,99 eurot.
“Cities: Skylines” on linnaehitussimulaator, mis arendab loogilist mõtlemist. Mängija peab kontrollima kõiki linnaelu aspekte. Kust kulgevad teed ja tänavad? Kuhu ehitada haiglad, koolid ja politseijaoskonnad? Milline peaks olema maksusüsteem, kanalisatsiooni ülesehitus ja prügiveoskeem? Kas linnas on piisavalt haljasalasid või tambib kõrge saastetase elanike tervise ja moraali mutta?
Funktsioneeriva asula ülesehitamiseks on vaja mõelda loogiliselt ja jätkusuutlikult, kuid valmis peab olema lahendama ka äkiliselt tekkivaid kriisiolukordi.
“Cities: Skylines” on saadaval nii Maci kui ka Windowsi operatsioonisüsteeme kasutatavatel arvutitel ning PlayStation 4, Xbox One ja Nintendo Switch konsoolidel. Teose arvutiversioon maksab Steamis 27,99 eurot, konsooliversioonid saab kätte 39,99 euroga.
“Assassin’s Creedi” mänguseeria teosed ammutavad küll inspiratsiooni minevikust, kuid ajalooline tõde jääb neis sageli fantastiliselt ulmelisele loole alla. Seda trendi on murdma asunud seeria kaks viimast mängu “Origins” ja “Odyssey”, millele lisati õpetliku sisuga mängulaad “Discovery Tour”.
“Assassin’s Creed Originsi” ja “Odyssey” tegevuspaikadeks on vastavalt Vana-Egiptus ja Vana-Kreeka ning “Discovery Touri” näol on tegu nende mängude suurte, detailsete ja ajaloolaste abil loodud kaartide virtuaaltuuridega.
Tegu on ühe kõrgekvaliteedilisema ja interaktiivsema viisiga antiikmaailma tundmaõppimiseks. Ülisuure eelarvega “Assassin’s Creedi” seeria virtuaalmaailmad on suured ja kaunid ning see kvaliteet on ka “Disvovery Touri” üle kandunud. Ei eksisteeri just palju õpiprogramme, mis pakuvad võimalust minna võimalikult realistlikult taasloodud püramiidide sisse.
“Assassin’s Creed Origins” ja “Odyssey” on saadaval arvutil ja PlayStation 4 ning Xbox One konsoolidel. “Discovery Touri” lisa saavad baasmängu omanikud tasuta alla laadida. Arendaja Ubisofti kodulehel on mõlema mängu “Discovery Touri” arvutiversioonid hetkel alla hinnatud 10 eurole. Konsoolidel tuleb hariduslik mängulaad kaasa “Originsi” ja “Odyssey” baasmängu ostuga.
Koos mängimiseks
“Overcooked” on lõbus kokkamismängude seeria, kus maksimaalselt neli mängijat siblivad koos mööda kööki ringi ja üritavad kaosest koostööd välja võluda. Mängu eesmärgiks on ekraanile hüppavate retseptide kiire ja korrektne täitmine.
“Overcookedi” mängud on saadaval PlayStation 4, Xbox One ja Nintendo Switch konsoolidel ning arvutil. Steamis maksab esimene “Overcooked” 16 eurot ja teine 23 eurot.
Pikalt kodus passides jõutakse lõpuks mingil moel ikka lauamängudeni. “Super Mario Party” ongi põhimõtteliselt virtuaalne lauamäng, mida saab mängida neljakesi teleka ees.
“Super Mario” kaanonist tuntud tegelastega veeretatakse täringuid, liigutakse mööda lauda ringi ning korjatakse münte ja tähti. Saab ka proovida mängida paarides üksteise vastu ning peale lauamängu on olemas ka teisi mängulaade.
“Super Mario Party” on saadaval Nintendo Switchi konsoolile ja maksab e-poes umbes 60 eurot.
PlayStation 4 omanikud saavad kodused päevad lõbusamaks muuta 2-6 mängijale mõeldud peomänguga “That’s You”. Vajalik on ka iOS või Androidi nutiseadme olemasolu, mida kasutatakse puldina.
Mängu eesmärk on välja uurida, kui hästi oma kaaslasi tuntakse. “That’s You” esitab osaliste kohta küsimusi ja väiteid ning mängijad peavad kindla aja jooksul vastama. Kõige populaarsemad vastused teenivad kõige enam punkte.
“That’s You!” mängimise teeb mugavaks asjaolul, et kõigil ei ole vaja PlayStationi pulti, et kaasa mängida. Nutitelefon on tänapäeval kõigil taskus. Lisaks, kuue mängija suurune osalejate ülempiir tähendab, et kaasa saab lüüa suurem hulk huvilisi.
“The Jackbox Party Pack” kujutab endast lõbusat peomängude kogumikku. Seeria uusim, viies osa ilmus eelmisel aastal, kuid mõtet on vaadata ka varasemate mängude poole, sest iga kogumiku sisu on erinev. “The Jackbox Party Pack 5” sisaldab viit mängu, milles saavad kaasa lüüa maksimaalselt kaheksa inimest.
Ka “Jackboxi” mängudes osalemiseks ei ole vaja kõigile vastava konsooli pulti pihku suruda. Sarnaselt ülal mainitud teosele “That’s You!” saavad mängijad liituda telefoni ja ka netibrauseri teel. Seega saavad kõik soovijad kindlasti võimaluse kaasa lüüa.
“The Jackbox Party Pack 5” on saadval arvutil, PlayStation 4, Xbox One ja Nintendo Switch konsoolidel, nutiseadmetel ja ka Apple TV-l. Steamis maksab mäng hetkel 25 eurot.
Viimase aja suurimad hitid
Võime vast au ja uhkusega öelda, et viimase aja üks kõige kõrgemini hinnatud videomänge on tehtud eestlaste poolt. Jah, Kaur Kenderi ja ZA/UM-i loodud detektiivimäng “Disco Elysium” on tegelikult ka väga hea. Lausa nii hea, et see võitis eelmisel aastal mänguauhindadel kõigist teistest rohkem auhindu ja on hetkel nomineeritud seitsmele BAFTAle. Steamis maksab “Disco Elysium” 40 eurot, konsoolidel seda veel mängida ei saa.
Kvaliteetseid mänge mõistavad teha ka meie põhjanaabrid. Eelmisel aastal ilmunud soomlaste ulmemärul “Control” räägib ühes salajases USA valitsusasutuses toimuvatest kummalistest ja dimensioonidevahelistest sündmustest. Ropendatakse soome keeles ja räägitakse saunast, nii et viis pluss! Mäng on saadaval arvutile ning PlayStation 4 ja Xbox One’i konsoolidele.
3. aprillil ilmub legendaarse zombimäruli “Resident Evil 3” moderniseeritud versioon, seega nüüd on viimane aeg ette võtta eelmise aasta “Resident Evil 2” uusversioon, mis samuti lademetes auhindu võitis. Steamis on see hetkel 50% odavam ja maksab 20 eurot ja mängu saab tavahinnast odavamalt kätte ka konsoolidel.
Tõenäoliselt üks parimaid vaktsiine praeguste ärevate ja keeruliste aegade vastu on alles 20. märtsil ilmunud “Animal Crossing: New Horizons”, kus mängija kolib multikalikule saarekesele ja lihtsalt… elab. Kasvata lilli, püüa kala, ehita mööblit ja kaunista maja. “New Horizons” on ääretult positiivne, täielikult muretu ning seda saab mängida ka mitmekesi koos. Küll aga on see mäng saadaval ainult Nintendo Switchi konsoolile.