Mängud

Osad Euronicsist PlayStation 5 ostnud kliendid jäävad konsoolist ilma, e-pood sattus veebirobotite rünnaku ohvriks

Rubriiki toetab

Mitmetele eelmisel kolmapäeval Euronicsist PlayStation 5 mängukonsooli ostnud klientidele on teatatud, et hoolimata edukalt sooritatud tehingust ja maksekinnituse olemasolust ei ole neile siiski võimalik ostetud toodet pakkuda. Selgub ka, et paljude klientide jaoks PlayStation 5 ostu võimatuks muutnud tehnilised probleemid tekitas veebirobotite rünnak.

10. märtsil kell 12 tuli Euronicsi e-poodi müüki uusim partii ülimalt taganõutud PlayStation 5 konsoole. Tehniliste viperuste tõttu ei olnud paljudel huvilistel võimalik Euronicsi lehele pääseda, kuid sellest hoolimata müüdi kõik konsoolid läbi kõigest kümne minutiga.

Üks Diktoriga ühendust võtnud klient väitis, et hoolimata tehnilistest raskustest sai ta konsooli kiiresti ostetud ning juba kell 12:01 oli tal olemas ka maksekinnitus. Hiljem sai kõnealune klient Euronicsilt teate, et talle konsooli ei jagu, kuna makse jõudis kauplejani kell 12:05.

Kuidas on see võimalik, kui konsoolid müüdi väidetavalt läbi kümne minutiga ja Euronics on lubanud tellimusi täita kronoloogilises järjekorras?

Tellimus tehtud, aga konsooli ei saa

“Ülekoormuse tõttu ei toiminud ostu sooritamise hetkel laoseisu kontroll, mistõttu e-poes automaatne müügipiirang ei rakendunud. See on ühtlasi põhjus, miks klientidel oli võimalik tellida tooteid, mis olid tellimuse vormistamise hetkeks läbi müüdud,” selgitab Euronicsi turundusdirektor Kristjan Terase.

“Kõiki vormistatud tellimusi käitleme kronoloogilises järjekorras, võttes aluseks makse laekumise kellaaja,” jätkab Terase. “Juhul, kui makse jõudis meieni pärast partii lõppemist, oleme välja pakkunud võimaluse jääda ootama järgmist konsoolide tarnet või ostusumma tagastamist täies ulatuses.”

Terase lisab, et kümme minutit kulus ainult plaadimängijaga PlayStation5 konsoolide läbimüümiseks. Plaadilugejata konsoolide varud olid otsas pisut enam kui minutiga.

Veebirobotid lõid poe rivist välja

PlayStation 5 osta soovinud klientide elu tehti 10. märtsil võimalikult raskeks. Arvuti veebibrauserist Euronicsi lehele ei pääsenud, kuid osad nuputasid välja, et mobiilist on võimalik oste sooritada. Ka see ei olnud universaalne reegel: mina ja mitmed teised ei pääsenud Euronicsi e-poodi ka nutiseadme vahendusel.

Terase sõnul saab tehnilistes raskustes süüdistada sama põhjust, mis on ka mujal maailmas PlayStation 5 müügipäevadel sarnaseid probleeme tekitanud: Euronics sattus botide ehk veebirobotite rünnaku ohvriks.

“Oleme teadlikud, et läinud kolmapäeval pärines märkimisväärne osa liiklust botidelt, kuid kahjuks ei saa ma seda täna lähemalt kommenteerida,” selgitab Terase napisõnaliselt. Klientidele saadetud meilis väidetakse, et hetkel teostatakse Euronicsis sisekontrolli, millega loodetakse välja selgitada, millisel määral pahavara Euronicsi tegevust takistas.

Botirünnaku peamiseks eesmärgiks on enamasti kokku osta võimalikult suurel hulgal kaupa, et see hiljem internetis kallimalt maha müüa. Just nii ka läks: päev pärast Euronicsi PlayStation 5 müüki pakuti Eesti ostu-müügi portaalides hingehinnaga mitmeid uusi PlayStaion 5 konsoole.

Terase sõnul erines 10. märtsi liiklus märgatavalt varasemast kahest korrast, mil Euronics on PlayStation 5 konsooli e-poes müünud ning ta lubab, et sellest tehakse järeldused järgmiste partiide turustamisel.

“Meil on siiralt kahju tekkinud olukorra pärast ning töötame selle nimel, et tulla välja võimalikult kiire ja sobiva lahendusega neile, kes said ostu vormistada pärast 10. märtsiks kavandatud müügipartii lõppemist,” kinnitab Terase.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.