Oxfordi ülikooli uuring: videomängud mõjuvad soosivalt vaimsele heaolule

Üks uuringus kasutatud mängudest oli Nintendo kevadel ilmunud hittmäng "Animal Crossing: New Horizons".Foto: Nintendo

Oxfordi ülikoolis läbiviidud uuringu tulemusel selgus, et videomängude mängimine tekitab positiivseid emotsioone ja sellel on vaimsele heaolule positiivne mõju.

Tegu on esimese videomänge puudutava uuringuga, milles inimeste mänguga veedetud aja kohta käiv info saadi mängude tootjatelt. Varasemates uuringutes on katsetel osalejad ise enda mänguaega hinnanud ning see ei taga alati kõige täpsemaid tulemusi.

Mängud teevad õnnelikumaks

Uuringus lähtuti kahes kõigis eas mängijatele sobivast videomängus: kevadel ilmunud Nintendo tohutu hitt “Animal Crossing: New Horizons” ja multikalik märul “Plants vs Zombies: Battle for Neighborville”. Leiti, et nende spetsiifiliste teoste mängijad on pärast mänguga veedetud aega varasemast õnnelikumad.

Mänge puudutava uurimisprojekti juht Andrew Przybylski selgitab, et uuringu eesmärk on välja selgitada, kas mängude tootjatelt kogutud info võib olla kasulik akadeemilises ja tervishoiualases uurimistöös.

Przybylski sõnul on üllatav, kui vähe mängufirmad oma klientide kohta tegelikult teavad. Teda üllatas ka asjaolu, et varasemates uuringutes on mängude tootjate kogutud infot kasutatud niivõrd vähe.

“Me leidsime, et kui sa mängid “Animal Crossingut” neli tundi päevas, siis sa oled õnnelikum inimene, kuid me saime sellele järeldusele jõuda ainult seetõttu, et varasemad videomäge puudutavad uuringud on korraldatud halvasti,” selgitas Przybylski.

Videomängude mõju ei ole ainult positiivne

Uuringu läbiviijad ei soovi siiski väita, et videomängude mõju inimesele on üksnes positiivne. Przybylski sõnul on ta kindel, et uuringu jätkudes tuleb ilmsiks ka videomängude toksilisi aspekte, mis on inimestele kahjulikud.

Przybylski rõhutas ka, et seni on keskendutud vaid kahele mängule ning teiste videomängude puhul võivad tulemused olla oluliselt erinevad. Pikas perspektiivis loodetakse, et uuringu tulemusel hakatakse rohkem rääkima videomängusõltuvusest ja ka laiemalt erinevatest digitaalsetest ohtudest.

Eelmisel aastal lisas Maailma Terviseorganisatsioon videomängusõltuvuse ametlikult haiguste nimekirja. Teadlased on loonud ka psühholoogilise testi, mis aitab välja selgitada, kas sa mängid liiga palju videomänge.

Videomängusõltuvust on uuritud ka Eestis. Eelmisel aastal läbiviidud uuringust selgus, et 16% Eesti noortest on videomängusõltlased. Diktor selgitas välja, et siinmail ollakse probleemist küll teadlikud, kuid keegi ei oska seda kuidagi leevendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.