Mängud

Päeva veidraim skandaal: poliitikut süüdistatakse korruptsioonis, mis leidis aset videomängus

Pildil: merendusseaduste lobist ja hiiglasliku galaktilise impeeriumi üks juhte.Foto: Brisc Rubali YouTube'i konto kuvatõmmis

USAs poliitilise lobistina töötavat Brian Schoenemanni, kes mängis netimängu “EVE Online” kasutajanimega Brisc Rubal, süüdistatakse mängus salastatud info jagamises, mis viis hiljem keelatud esemete ostmiseni. Veel kummaliseks teeb juhtumi asjaolu, et ka “EVE’is” oli Brisc Rubal poliitiline lobist, kes oli valitud teisi mängijaid esindama.

Ma pole küll täiesti kindel, aga tegu võib olla esimese juhtumiga ajaloos, kus nii päriselt kui ka fiktsionaalselt poliitikas töötav inimene mõistetakse süüdi korruptsioonis, mis leidis aset videomängus. Oma kuritegude eesti sai Schoenemann/Rubal karistuseks eluaegse mängukeelu.

“EVE Online” on tohutult hiiglaslik netimäng, milles saab enda äranägemise järgi kosmoses seigelda. Aja jooksul on välja kujunenud impeeriumid ja riigid, kes peavad pikki sõdu ja sõlmivad reaalseid rahulepinguid. Olemas on oma kaubandussüsteemid ja majandusmudelid. Põhimõtteliselt on tegu viimse piirini välja mõeldud universumiga.

“EVE Online” on hiiglaslik ja lõputult keeruline videomäng.Foto: CCP Games

Meie päevakangelase Brian Schoenemanni alter ego Brisc Rubal töötas “EVE Online’is” organisatsioonis nimega Council of Stellar Management (CSM). Iroonilisel kombel on tegu mängijate poolt valitud lobistide nõukogua, mille ülesanne on edastada mängijate nõudmised “EVE’i” arendusstuudiole CCP Gamesile. CSMil on üsna palju võimu, näiteks saavad nad kaasa rääkida mängu arengusuundade ja disainivalikute osas.

Lisaks CSMile kuulus Schoenemann/Rubal “EVE’is” ka The Initiative’i jutkonda. Tegu on väidetavalt “austusväärse” poliitilise organisatsiooniga, mis loodi 2008. aastal ja kuhu kuulub üle 5000 mängija.

Sarnaselt päris poliitikale pidi Schoenemann/Rubal ka “EVE Online’is” kampaaniat tegema, et mängijad tema poolt hääletaksid. Õnneks töötab Schoemann päris elus USA valitsuse juures merendusteemade lobistina ja kampaaniate korraldamisega on tal seega omajagu kogemusi. Sellele pani ta tugevat rõhku ka enda “EVE Online’i” kampaaniavideos. Schoenemann/Rubal oli seega mängijaskonna seas tuntud ja austatud tegelane.

Tema konto sulgemine täna hommikul tekitas seega mängijate seas palju furoori. Schoenemann/Rubal ise ennast süüdi ei tunnista ja ei saa täpselt aru, miks ta on mängust eemaldatud. CCP Games väidab, et ta vahendas illegaalset informatsiooni, kuid süüdistatav eitab seda kategooriliselt. Tema sõnul ei ole “EVE’i” arendajad ka tema arupärimistele vastanud.

Olukorra selgitamiseks postitas Schoenemann/Rubal “Eve Online’i” Redditisse ametliku pöördumise, milles selgitab, et tema ei ole midagi valesti teinud ja ta pole süüdi oma valijate alt vedamises. Poliitikule omaselt on tegu pika ja põhjaliku sõnavõtuga.

Lisaks Schoenemann/Rubalile sulgeti veel kahe mängija, Dark Shinesi ja Pandoralica kontod. Kõikide süüaluste vara konfiskeeriti ja nad jäid oma kõrgetest positsioonidest ilma.

Nii, võtame nüüd kõik selle kokku: reaalses elus lobistina töötanud poliitik mõsiteti süüdi korruptsioonis videomängus, kus ta töötas samuti poliitilise lobistina. Veidramaid asju on juhtunud, aga mitte ülemäära palju.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.