PlayStation 5 või Xbox Series X: millise mängukonsooli sa ostma peaksid?

Lihtsat vastust sellele küsimusele tegelikult ei ole.Fotod: Microsoft/Sony

Kui kaalud uue mängukonsooli ostu, siis oled jõudnud õigesse kohta. Teeme lihtsalt ja loogiliselt selgeks, mida PlayStation 5 ja Xbox Series X endast täpsemalt kujutavad.

Seletame lahti, mida need masinad suudavad, millega need hakkama ei saa ja milline uus mängukonsool võiks sobida just sulle.

Piilume kapoti alla

Kokku ilmus eelmisel aastal neli uut mängukonsooli – kaks PlayStation 5 mudelit ja kaks uut Xboxi.

Sony tõi turule kallima plaadimängijaga PlayStation 5 ja odavama plaadimängijata PlayStationi. Füüsilise meedia mängija on nende konsoolide ainus erinevus, tehniliselt võimekuselt on Sony uue mängumasinad identsed.

Xboxidega on lugu keerulisem. Ka neid on kaks: Xbox Series X, mis maksab rohkem, ja tehniliselt tagasihoidlikum Xbox Series S, mis on odavam. Kui uute PlayStationite tehnilised parameetrid on identsed, siis kahe uue Xboxi mudeli sees on peidus erinev tehnika.

Siit leiad põhjaliku ülevaate kõikide uute mängukonsoolide tehnilistest näitajatest. All selgitame lahti, mida see kõik täpsemalt tähendab.

Konsool PlayStation 5 Xbox Series X / Series S
Protsessor 8-tuumaline AMD Zen 2 CPU vahelduval taktsagedusel 3.5 GHz 8-tuumaline AMD Zen 2 CPU taktsagedusel 3,8 GHz (Xbox Series X) / 8-tuumaline AMD Zen 2 CPU taktsagedusel 3,6 GHz (Xbox Series S)
Graafika 10,28 terafloppi, 36 arvutusühikut vahelduval taktsagedusel 2,23 GHz 12,15 terafloppi, 52 arvutusühikut taktsagedusel 1,825 GHz (Series X) / 4 terafloppi, 20 arvutusühikut taktsagedusel 1,565 GHz (Series S)
RAM 16 GB GDDR6 SDRAM 16 GB GDDR6 SDRAM (Series X) / 10 GB GDDR6 SDRAM (Series S)
Mälu 825 GB SSD 1 TB SSD (Series X) / 512 GB SSD (Series S)
Mälu laiendus NVMe SSD pesa 1 TB Microsofti mälukaardi pesa
Füüsilise meedia mängija 4K UHD Blu-ray (tavaline PS5) / None (digitaalne PS5) 4K UHD Blu-ray (Series X) / Puudub (Series S)
I/O 5,5 GB sekundis, 8-9 GB sekundis kokkupakitult 2,4 GB sekundis, 4,8 GB sekundis kokkupakitult
Resolutsioon 4K, 8K võimekus 4K, 8K võimekus (Series X) / 1440p (Series S)
Maksimaalne värskendussagedus 120Hz 120Hz
VR tugi Jah Ei
Pilveteenused PlayStation Now Microsoft xCloud
Tagasiühilduvus Jah (PS4 mängudega) Jah (Xboxi, Xbox 360, Xbox One’i mängudega)
Mõõdud 390 mm x 260 mm x 104 mm  301 mm x 151 mm x 151 mm (Series X) /  275 mm x 151 mm x 63,5 mm (Series S)
Värv Valge Must (Series X) / Valge (Series S)
Ilmub 19. november 10. november
Hind Eestis Alates 549 eurot (tavaline PS5) / Alates 449 eurot (digitaalne PS5) Alates 549 eurot (Series X) / Alates 339 eurot (Series S)

6 kõige olulisemat asja

Kui selle pika tabeli keerulised tehnilised terminid jäid sulle segaseks, siis pole hullu – toome välja kõige olulisemad asjad, mida sa ülaloleva infotulva kohta teadma pead.

Xbox Series X on uue põlvkonna mängumasinatest selgelt võimsaim. Foto: Microsoft

Esiteks, kõige võimsam uue põlvkonna mängukonsool on Xbox Series X.

Tehniliselt jõudluselt on Series X uutest PlayStationitest (ja rääkimata Series S-ist) märgatavalt võimsam. See tähendab, et teoreetiliselt peaks just Sereis X olema võimeline näitama kõige krõbedamat graafikat.

Kuid Series X-i võimsusele ei tasu panna liialt palju rõhku. Mängud näevad nii PlayStation 5 kui ka Series X-i peal välja üsna sarnased ning erinevused pildikvaliteedis on piisavalt minimaalsed, et tavakasutaja neid enamasti tähele ei pane.

Tasub siiski välja tuua, et esimesed eksklusiivselt PlayStation 5 jaoks loodud mängud on juba graafiliselt muljetavadalad. “Marvel’s Spider-Man: Miles Morales” ja “Demon’s Souls” näitavad kaunist pilti ning jooksevad samuti hästi.

Kõik uued konsoolid on praeguste masinatega võrreldes oluliselt kiiremad, kuid eriliselt paistab silma just PlayStation 5. Foto: Sony

Teiseks, uute konsoolide üks olulisemaid uuendusi on ülikiired SSD kettad.

Nii PlayStation 5 kui ka uued Xboxid tulevad SSD ketastega, mis muudab oluliselt seda, kuidas me mänge mängime. Mängude laadimisajad kahanevad pea olematuks, arendajad saavad ehitada suuremaid ja detailsemaid mängumaailmasid ja näiteks Xboxil on samal ajal võimalik töös hoida mitut erinevat mängu.

Kiiruse osas on eriti muljetavaldavaid edusamme teinud just Sony. PlayStation 5 sees olev SSD ketas tundub lausa uskumatult kiire ning teeb uute Xboxide SSD-dele ära. Series X võib küll olla võimsaim uus konsool, kuid PlayStation 5 on kiireim uus konsool. See vahe väljendub eelkõige just spetsiifiliselt PlayStation 5 jaoks loodud eksklusiivsetes mängudes. Nii Xboxile kui ka Playstationile ilmuvad mängud laevad enam-vähem sarnase kiirusega.

Kiirus ei mõjuta ainult laadimisaegasid, vaid võib potentsiaalselt muuta ka mängude disaini. Seda viimast punkti tõestab näiteks see klipp PlayStation 5 eksklusiivmängust “Ratchet & Clank: Rift Apart”, kus liigutakse tempokalt erinevate kiiresti laadivate keskkondade vahel.

Kolmandaks, kettaruum võib saada paljudele mängijatele oluliseks probleemiks.

Mängud on juba praegu hiiglaslikud ja paisuvad tulevikus aina suuremaks. Series X tuleb 1 TB suuruse SSD-ga, kuid konsooli süsteemifailid võtavad sellest oma osa ja mängijale jääb reaalselt kasutamiseks 802 GB vaba ruumi. Sama kehtib ka PlayStation 5 kohta – ketta suurus on 825 GB, kuid sina saad sellest kasutada kõiges 664 GB. Eriti nukker on seis Xbox Series S-il, mille 512 GB suurusest SSD kettast läheb umbes 200 GB süsteemifailide alla.

See tähendab, et uutel konsoolidel võib ruumipuudus saada täiesti reaalseks probleemiks. Xboxide jaoks on loodud spetsiaalsed 1 TB mahuga mälukaardid, kuid need maksavad 220 dollarit ja võivad hakata Eestis maksma umbes 300 eurot. PlayStation 5 mälu saab suurendada välise SSD-ga, kuid ka see ei ole mingil juhul odav lõbu.

Tasub meeles pidada, et uute konsoolide mälumahtu on võimalik suuremaks paisutada ka vanemate HDD kõvaketastega, kuid need ei tööta uute SSD-dega samal kiirusel. See tähendab, et HDD kettalt mänge jooksutades ei lõika sa kasu oma uue konsooli SSD kiirusest ja pead leppima näiteks kordades pikemate laadimisaegadega.

Suure tõenäosusega ei ole su ekraan uuteks konsoolideks valmis. Foto: Dexerto

Neljandaks, tee kindlaks, kas sinu tehnika lubab sul uutest konsoolidest maksimumi võtta.

Xbox Series X ja PlayStation 5 on loodud 4K resolutsiooni toetavaid ekraane silmas pidades. Kui sul ei ole telekat või monitori, mis suudaks näidata 4K pilti, ja sa ei plaani seda lähiajal ka osta, siis PlayStation 5 ja Xbox Series X-i täit võimsust sa ära kasutada ei saa.

Kuid ka pelgalt 4K ekraani olemasolust ei pruugi piisata, et saaksid nautida kõiki uute konsoolide kõige vingemaid funktsioone. Kui soovid oma uuest PlayStation 5-st või Series X-ist absoluutselt kõike välja pigistada, siis vajad ekraani, millel oleks olemas HDMI 2.1 tugi. Tegu on uuemapoolse tehnoloogiaga, mille tugi on olemas uuematel, esmajoones 2019. ja 2020. aastal ilmunud teleritel ja monitoridel.

Mina ostsin PlayStation 5 ja Xbox Series X-i jaoks uue teleka, millel on HDMI 2.1 tugi olemas. Uue teleri hind oli krõbe, kuid tulemused on muljetavaldavad: pilt on selge ja värvikirev, ma saan mängida 120 kaadrit sekundis ning Series X-il saan kasu lõigata ka VRR tehnoloogiast, mis vähendab oluliselt pildirebenemist.

Kui ostad praegu PlayStation 5 või Series X-i, siis tõenäoliselt ei ole sul võimalik oma uuest konsoolist viimast võtta. Kui sul ei ole uuemat 4K telerit, siis arvatavasti ei toeta su praegune ekraan uute konsoolide kõiki funktsioone.

Xbox Series S on odavaim uus konsool, kuid see pakub ka kõige vähem uuendusi. Foto: Microsoft

Viiendaks, mis on Xbox Series S ja mis eristab seda teistest uutest konsoolidest?

Kui kaks uut PlayStationit on tehniliselt võimekuselt sarnased (üks ei mängi plaate, teine mängib), siis uued Xboxid on teineteisest oluliselt erinevad. Kui Series X on Microsofti uus ja võimas lipulaev, siis Series S on odavam digitaalne konsool neile, kes pea vajalikuks omada kõige võimsamat mängukonsooli.

Series S-i eristab Series X-ist ja PlayStation 5-st kõige enam pildikvaliteet. Kui PlayStation 5 ja Series X on 4K konsoolid, siis Series S-i resolutsioon jääb 1440p juurde. Seega kui sul ei ole 4K ekraani või soovid lihtsalt odavamat konsooli, mis ei näita kõige krõbedamat pilti, siis Series S on adekvaatne ja taskukohane valik.

Series S tuleb siiski uue ja võimsa SSD kettaga, mis tähendab, et laadimisajad on ka seda konsooli kasutades minimaalsed. Küll aga võib Series S-i omanikel tekkida tõsine ruumipuudus – SSD mahutavus on ainult 512 GB, seega palju mänge korraga sellele konsoolile istalleerida ei saa. Tasub ka meeles pidada, et Series S on digitaalne konsool, millega ei tule kaasa plaadimängijat.

Küll aga on Series S-i suureks tõmbenumbriks hind. See maksab Series X-ist 200 eurot vähem ja on pika puuga kõige odavam uue põlvkonna mängukonsool. Kui tea, mille eest sa maksad – see on madalama resolutsiooni ja vähese kettaruumiga digitaalne mängukonsool.

Eestis võib olla uute konsoolide eeltellimine üsna keeruline. Foto: kuvatõmmis

Kuuendaks, kui palju uued konsoolid maksavad ja kust ma neid osta saan?

Kui soovid Eestis uue põlvkonna konsoole eeltellida, siis pead regulaarselt silma peal hoidma erinevatel elektroonika ja mängutehnika edasimüüjatel. Uute Xboxide ja PlayStationite esimesed partiid on juba Eestis kiiresti läbi müüdud.

Hetkel pakuvad Eesti edasimüüjad PlayStaion 5 röögatute hindadega, mida mitte keegi maksma ei peaks. Eesti poodides ei peeta paljuks PlayStation 5 eest küsida kuni 1000 eurot. Series X-iga on lood hindade ja ka kättesaavaduse osas paremad, kuid ka selle masina eest on võimalik võimsalt peale maksta.

Kindlasti tasub silma peal hoida Telial, Elisal ja Euronicsil. Varasemalt on need edasimüüjad pakkunud PlayStationit umbes 550 euroga, mis on meil üsna mõistlik hind. Kui tasub meeles pidada, et kogused on väikesed ja konsoolid kaovad loetud minutitega.

PlayStationi eksklusiivmängud on ka tulevikus tõenäoliselt ülimalt kvaliteetsed. Foto: Sony

Kus on kõige paremad mängud?

Kui sa soovid mängida kõige kõrgema kvaliteediga ja parimaid eksklusiivseid mänge, siis vali oma uueks konsooliks PlayStation 5.

Sony strateegia on juba aastaid olnud kvaliteetsete eksklusiivmängude tootmine, mida saab mängida ainult PlayStationi konsoolil. Näiteks “Marvel’s Spider-Man”, “God of War”, “Horizon Zero Dawn”, “Death Stranding”, “Days Gone” ja mitmed teised teosed ilmusid algselt (nüüd on osad neist mängudest ka arvutil) ainult PlayStation 4 peale ja kuuluvad paljude arvates lõppeva põlvkonna parimate mängude ladvikusse.

Sony jätkab sama strateegiaga ka PlayStation 5 puhul. Juba on ilmunud “Marvel’s Spider-Man: Miles Morales”, “Demon’s Soulsi” uusversioon, tulemas on ka “Horizon Forbidden West” ja veel mitmeid teisi mänge, mis on eelkõige loodud PlayStation 5 silmas pidades.

Kõige kvaliteetsemad eksklusiivsed konsoolimängud on seni ilmunud PlayStationi konsoolidele ja kõik märgid viitavad, et see trend jätkub ka tulevikus.

Microsofti Game Pass lubab sul mõistliku kuutasu eest piiramatult mängida Xboxil ja arvutil suurt hulka erinevaid mänge. Foto: Microsoft

Kus on kõige lihtsam mängida?

Kui PlayStationi eksklusiivmängud sind ei kõneta, siis soovitame otsustada Xboxi kasuks ja võtta lisaks uuele konsoolile juurde ka Game Pass mänguteenuse.

Game Pass on Microsofti pakutav kuutasupõhine teenus, mida on nimetatud ka videomängude Netflixiks. Maksimaalselt 13 euro eest kuus saad sa piiramatu ligipääsu enam kui sajale videomängule, mille saad igal ajal enda konsoolile alla laadida ja algusest lõpuni läbi teha.

Kõik Microsofti toodetud mängud jõuavad Game Passi kohe ilmumiskuupäeval, kuid selle teenuse valik on lai ja pidevalt uuenev. Ei pakuta vaid tundmatuid indie-mänge, vaid ka suuri hitte. Hetkel on Game Passis näiteks kõik “Gears of Wari” mängud, “Halo” seeria, “Doom Eternal”, “GTA V”, “Skyrim”, uuemad “Fallouti” mängud ja palju muud. Mõistliku kuutasu eest on sul võimalik piiramatult mängida suurt hulka väga erinevatele maitsetele mõeldud mänge.

Game Pass teeb mängud lihtsasti ligipääsetavaks ja tutvustab sulle mänge, mida sa võib-olla muidu ei märkakski. See sobib hästi ka lastega peredele – olemas on mitmeid noortele mõeldud mänge, mida saab mängida ka mitmekesi koos ühe teleka taga.

Erinevad konsoolid erinevate eelistustega mängijatele. Fotod: Sony/Microsoft

Millise konsooli ma ostma peaksin?

Kui sa tahad kõige võimsamat mängukonsooli, siis osta Xbox Series X. See masin on võimeline näitama kõige krõbedamat pilti ja pakub uutest konsoolidest kõige ruumikamat SSD-d. Kui PlayStationi eksklusiivmängud sind ei huvita, Game Pass tundub atraktiivne sul on kodus korralik 4K telekas, siis see on just sinu konsool.

Kui tahad mängida parimaid mänge, siis osta PlayStation 5. Sony eksklusiivmängude kvaliteet jääb ka tulevikus tõenäoliselt ülimalt kõrgeks ning siin ei ole Xboxil midagi vapustavat vastu pakkuda. PlayStation 5 peal hakkavad ilmuma mängud, mida sa saad mängida ainult PlayStation 5 peal, ja need mängud saavad olema tõsiselt head. Kui sa oled mängufänn, siis sa tahad neid tõenäoliselt mängida.

Kuid kas digitaalne või plaadimängijaga PlayStation 5? See sõltub täielikult sinu eelistustest. Mina isiklukult plaatidest lugu ei pea ja ostan juba täna kõik oma mängud elektrooniliselt, seega mulle sobib digitaalne konsool. Kui sina tahad aga riiulis näha plaadikollektsiooni, siis võta Blu-ray mängijaga PlayStation 5. Neid on väidetavalt ka rohkem saadaval.

Kui tahad säästa ja 4K ei ole sinu teema, siis osta Xbox Series S. Series S-i hind on tõsiselt atraktiivne ning sa saad siiski uuele põlvkonnale omase kiirusega konsooli, mis mängib kõige uuemaid mänge.

Sul ei ole 4K ekraani või teised uued konsoolid tunduvad sulle liialt kallid? Sel juhul on Series S asjalik ja säästlik valik, mis sobib hästi üheks mõnusaks ja soodsaks Game Passi konsooliks.


Meie artiklid võivad sisaldada linke, millele vajutades võib Geenius Meedia teenida vahendustasu. Nende olemasolu ei mõjuta artiklite toimetuslikku sisu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.