Eksperdid selgitavad: millest sõltuvad Eestis müüdavate videomängude hinnad?

Nii veidrat töökuulutust ei ole meie varem näinud.Foto: Game Rant

Videomängude hinnad võivad vastavalt edasimüüjale küllaltki palju erineda. Mängupoe punktid.ee eestvedajad selgitavad, millest see erinevus aga tuleneb ja kuidas kujuneb ühe videomängu hind Eestis?

Suurimaks teguriks kohaliku turu videomängude hinnataseme kujunemisel on kindlasti meie rahvaarv. Eesti ei kuulu pea ühegi suurema mänguteenuse toetatud regioonide hulka – Xbox Live Gold ja PlayStation Plus on sellest vast kõige tuntumad näited.

Väike rahvaarv mõjutab ka hindu

Olles ise mängumaailmas väga tugevalt sees, võib meile endile tunduda, et mänguhuvilisi on Eestis küllaltki palju. Globaalses pildis on aga suurte mänguplatvormide jaoks tegu üliväikese turuga.

Juhul kui Eesti, Läti ja Leedu liidetaks üheks Balti regiooniks, siis oleks rahvaarv natuke kõrgem kui Soomes, mida teadaolevalt toetatakse kõikidel platvormidel.

Küll aga on Balti riikide elanikel kõvasti väiksem ostujõud kui soomlastel. Väike ja madala ostujõuga rahvas lihtsalt ei ole suurte mängugigantide jaoks piisavalt atraktiivne, et sellele turule ressursse suunata.

Kauba sisseostuhinna puhul kehtib ka lihtne tõde – mida suurema koguse sisse ostad, seda soodsamaks läheb ühe toote tükihind. Eesti edasimüüjal on aga väga riskantne osta ühte mängu väga suures koguses, sest on suur tõenäosus, et see võib lihtsalt lattu seisma jääda.

See on ka põhjus, miks võid poes ringi jalutades märgata mitmeid aastaid vanu mänge, mille hind on siiani täpselt sama, mis see oli väljatulekuhetkel.

Digitaalne on reeglina odavam

Digitaalsed mängukoodid on üldiselt karbiversioonidest soodsamad. Näiteks rekamängu “Euro Truck Simulator 2” laienduse “Beyond the Baltic Sea” digitaalne kood maksab hetkel Punktid.ee-s 9 eurot, samas kui sama mängu füüsilise versiooni hinnaks Euronicsis on 21,99 eurot.

Lisaks on digitaalselt saadaval ka mänge, mida füüsiliselt ei olegi võimalik Eestist osta, näitekspopulaarne Battle Royale mäng “PlayerUnknown’s Battlegrounds”.

Digikoodide puhul aitavad hinda alla tuua mitu tegurit, millest peamiseks on tarnekulude puudumine. Edasimüüjal ei ole tarvis kasutada kullerteenust ning ei ole ka vajadust omada või rentida laopinda. Juhul kui tegu on kauplusega, siis lisandub sellele ka poepinna rendikulu.

Digitaalse kauba töötlemine käib kiiremalt ja efektiivsemalt, kuna puudub vajadus pakendamise järele, mis omakorda tähendab väiksemat tööjõukulu.

Balti riikide majandus on viimaste aastatega jõuliselt kasvanud, mis tähendab kohalike elanike ostujõu suurenemist. Eesti on eesrindlik ka oma aktiivse mängurite kogukonnaga – korraldatakse mitmeid videomängudele suunatud üritusi ja hoitakse mängumaailma pildil.

See annab lootust, et tulevikus võiksid mängutootjad- ja platvormid oma pilgud pöörata ka siinsele turule, tuues endaga kohalikele mänguritele kaasa rohkem valikuid ja paremad hinnad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.