Rollikafännile kohustuslik: “GreedFall” on parim halb mäng, mida sa kindlasti proovima pead

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"GreedFall" on fantaasiarollimäng, mille tegevus toimub fiktsionaalse maailma koloniaalajastul.Foto: Focus Home Interactive

“GreedFall”, 10. septembril ilmunud uus fantaasiarollimäng, on üks veider elukas. See on samaaegselt üks paremaid ja ka halvemaid mänge, mida ma näinud olen.

Esmapilgul on tegelikult tegu üsna tavalise fantaasiarollikaga – mängija loob enda tegelase ja saab kogemuspunkte, mida kulutatakse endale meelepärase tegelase arendamiseks. Saab kakelda, maagiat kasutada, leitud kraamist uusi asju kokku klopsida ja vastavate oskuste olemasolul ennast plindrist välja rääkida. Rollikate fännidele on see kõik une pealt tuttav.

Aga see ei ole üldse halb asi, vastupidi! Millal viimati ilmus üks korralik hea looga 3D rollimäng, mis paneb rõhku tegelastevahelistele suhetele ja loole, mis mugandab ennast mängija valikutele? “The Witcher 3” ilmus 4 aasta eest ja “Dragon Age’i” kodustuudio BioWare ägab “Anthemi” roiskuva korjuse all. Rollimängude turul on vaakum ja “GreedFall” üritab seda täita.

Kõigepealt halb…

Kui tahta “GreedFalli” mängides pettumust vältida, siis on vaja enda ootused ja lootused vastavalt kalibreerida. Tegu ei ole supermänguga, mis on loodud 200 miljoni dollari ning arendajate isikliku elu ja vaimse tervise hinnaga. “GreedFalli” tegi valmis väike Prantsuse stuudio Sipders. Nende eelmine mäng oli “Technomancer” ja see ei ole kohe üldse hea videomäng.

Väike stuudio, raha on vähe, eelmine mäng oli kesine… No ei kõla hästi. Ja “GreedFalli” mängides on nende piirangute tulemusi näha, eriti just tehnilise poole pealt. Tegu ei ole graafiliselt kõige detailsema mänguga. Tegelased liiguvad mõneti puiselt ja dialoogides on vestluspartnerite silmad kohati seletamatutel põhjusel kinni. Hääle ja huulte liikumise sünkroniseerimine on pigem helesinine unistus, mille “GreedFall” jätab teistele mängudele.

Näoanimatsioonid võivad kohati näida üsna puised.Foto: kuvatõmmis

Seda kõike on enne “GreedFalli” ostmist kasulik teada, vastasel juhul võib pettumus olla suur. Tegu ei ole tehniliselt “The Witcheri” ja “Dragon Age’i” tasemel mänguga, kuigi see paar on kahtlemata andnud “GreedFalli” loojatele kõige enam inspiratsiooni. See mäng on rohmakas ja lihvimata teemant, kuid on oluline, et see siiski on teemant!

Sest selle tehnilise rabeduse all on peidus üks võrratu rollimäng ja oleks kahju, kui rollikafännid “GreedFallist” ükskõikselt mööda vaataksid.

… ja siis hea

Esiteks, lugu on pagana huvitav! “GreedFalli” tegevus toimub fiktsionaalses maailmas 17. sajandil, kus sarnaselt reaalse ajaloo sama perioodiga on uus kuum asi kolonialism. Suurriigid on avastanud maagilise saare, sinna enda kolooniad rajanud ja pärismaalaste elu põrguks teinud.

Sina kehastad ühe suurriigi diplomaati, kes reisib paradiisisaarele otsima leevendust salapärasele katkule. See, milliseks kujunevad peategelase koduriigi suhted teiste impeeriumite, kuid ka pärismaalaste ja väiksemate organisatsioonidega, sõltub otseselt mängija tegudest ja valikutest.

“GreedFall” räägib huvitava loo, mille keskmes olev võõraviha ja usaldamatus on aktuaalsed teemad ka tänapäeva ühiskonnas.Foto: Focus Home Interactive

Teiseks, missioonid on mitmekülgsed ja pikad. Keegi ei palu sul kokku koguda 200 kotkasulge või leida üles 30 paekivitükki. Lood, ka kõrvallood, on mahukad ja hargnevad laiali eri suundades. Tegelased teevad loogilisi valikuid ning hea stsenaarium ja tugev häälnäitlemine puhuvad “GreedFallile” tõeliselt elu sisse.

Näiteks avastasin ma ühest laohoonest kaks jooksus olevat ajaloolast, kes väitsid, et põgenevad Impeerium A eest. Impeerium A saatkonnas saingi ülesandeks ajaloolased kinni võtta, kuid valetasin, et ei ole neid näinud. Impeerium A sõdib aga Impeerium B-ga ja selle saadik lubas hea meelega hädalisi aidata, et Impeerium A-le käru keerata.

Ära muretse – võidelda saab ka.Foto: kuvatõmmis

Kuid Impeerium B abi ei tule tasuta ja käsi peseb kätt. Kui tahtsin ajaloolasi päästa, pidin kinni nabima naabruskonnas võltsmedikamente müüva apteekri. Asja uurides selgus, et tohter müüb küll libarohtusid, kuid ainult seetõttu, et ta üritab nii välja arendada reaalset katkuravimit, mis inimesi aitaks. Ja lisaks oli Impeerium B teda halvasti kohelnud, mistõttu ei saanud mees legaalselt äri ajada.

Ja nii hakkavad erinevad missioonid ja lood aeglaselt omavahel kokku põimuma ja üksteist mõjutama. See tohter, kellel mina minna lasin, annab ennast tulevikus kindlasti veel näole, kuid see pahandab tõenäoliselt Impeerium B-d. Ja need ajaloolased on mulle kindlasti tänulikud, kuid nende elu võib mulle hiljem maksta Impeerium A austuse.

Linnad ei ole väga suured, kuid see-eest on täidetud huvitavate missioonidega.Foto: Focus Home Interactive

Minu jaoks on ühe hea rollimängu loo proovikiviks see, kuidas erinevate lugude tulemused ümbritsevat mõjutavad. “GreedFallis” on mängija kohalolu maailmas tuntav. Inimesed ja sündmused reageerivad sellele, mida sina teed. Ka su kaaslased võivad sinu teod heaks kiita või hoopis hukka mõista ja lõpuks sootuks su kõrvalt lahkuda.

Ühesõnaga…

… kui sulle meeldivad loopõhised rollimängud, siis ära lase tehnilisest rohmakusest ennast häirida ja proovi “GreedFalli”. See mäng on lihvimata teemant, mille sees on peidus üks väga korralik ja nauditav rollikas.

“GreedFall” on saadaval arvutile ning PlayStation 4 ja Xbox One’i konsoolidele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.