Mängud

Segadus: kas Microsoft valetas Xbox Series X-i tagasiühilduvuse kohta?

Microsoft on saatnud tagasiühilduvuse kohta segaseid signaale.Foto: Reddit

Pidevalt on väidetud, et mängud, mis on toodetud Xbox Series X-ile Microsoftile kuuluvate stuudiote poolt töötavad probleemideta ka Xbox One’il ja uuemate teoste mängimiseks ei ole Series X ostmine järgmise aasta-paari jooksul vajalik.

Nüüd tundub, et see siiski tõele ei vasta ja lubadustest hoolimata võivad paljud uuemad mängud ilmuda kohe ainult Series X-ile.

Kas Microsoft vassib?

23. juulil toimus Xbox Series X-ile ilmuvaid mänge tutvustav üritus, kus näidati enam kui 20 uut teost. Paljudele hakkas silma, et enamike treilerite ja mänguvideote juurde oli märgitud, et antud teosed ilmuvad Xbox Series X-il ja/või arvutil, kuid Xbox One’i ei mainitud.

Aga Xbox One? Foto: kuvatõmmis

See on kummaline, kuna Microsoft on pikalt kaljukindlalt väitnud, et kõiki mänge, mis on toodetud Microsofti stuudiote poolt, saab mängida ka Xbox One’il. Totaalne ühilduvus kõigil seadmetel on olnud Xboxi üks keskseid müügiartikleid. Alles eelmisel nädalal kinnitati blogipostituses, et uuemate Xboxi eksklusiivmängude jaoks ei ole vaja järgmise paari aasta jooksul osta uusimat Xboxi konsooli.

Kuid miks siis oli Xboxi pressiüritusel pea kõigi uuemate Microsofti toodetud mängude juures välja toodud ainult Xbox Series X ja arvuti? The Verge’i ajakirjanike arvates võib siin olla vastuseid mitu: näidatud mängud ilmuvad mitme aasta pärast ja seega juba ainult Series X-il, üritusel oli tegu kommunikatsiooniveaga, või Microsoft on otsustanud varasematest lubadustest taganeda.

Ebamäärased vastused

The Verge saatis Microsoftile teemakohase päringu, millele saadi ebamäärane vastus, mis näib viitavat, et kahjuks vastab tõele too kolmas vastusevariant:

“Mängud, mille on tootnud Xbox Game Studios, on loodud Xbox Series X-i silmas pidades,” vastas Microsofti esindaja The Verge’i päringule. “Konsoolide osas saavad arendajad iga mängu puhul ise otsustada, mis on antud hetkel parim lahendus nende mängule ka fännidele.”

Tegu on mittemidagiütleva vastusega, mis ei kõla kindlasti julgustavalt neile, kes lootsid tulevikus ilmuvaid Microsofti loodud teoseid mängida Xbox One’i peal. Pigem jääb mulje, et tegu on sarnase süsteemiga, mida Sony kasutab PlayStation 5 puhul – kõik mängud ei ole automaatselt tagasiühilduvad ning see teema jäetakse arendajate otsustada.

Varasemalt on Microsoft väitnud kategooriliselt vastupidist. Kui The Verge nõudis Microsoftilt kindlat vastust küsimusele, kas uuemad eksklusiivmängud tulevad ka Xbox One’ile, siis edastati neile järgmine Xboxi turundusjuhi säuts, mis olukorda samuti selgust ei too:

Veel lisavad õli tulle kaks 23. juuli üritusel näidatud mängu, “Avowed” ja “Everwild”. Otseülekande ajal kinnitati, et need mängud ilmuvad muuseas ka Xbox One’ile, kuid pärast ürituse lõppu eemaldati selle konsooli märge kiiresti nende mängude kodulehtedelt. Et siis need Microsofti toodetud mängud ikka ei ilmu Xbox One’il? Aga avalikult kuulutati ju välja, et ilmuvad? Ja Microsoft on korduvalt lubanud, et Series X-i mänge saab mängida ka Xbox One’il…

Siin on veel palju ebaselget, kuid vähemalt tundub, et Microsofti mängude tagasiühilduvus ei ole niivõrd kõikehõlmav kui esialgu väideti. Võib-olla tõesti ei ilmu suurem osa 23. juulil nähtud mängudest järgmise paari aasta sees ja ilmuvad seega hiljem ainult Series X-ile. Kuid Microsoft on läbivalt rääkinud täielikust tagasiühilduvusest ning vassimine “Avowedi” ja “Everwildiga” on samuti kummaline.

Vanemate mängude austajatel ei tasu siiski kohe hangu ja tõrviku järele haarata – on kinnitatud, et Xbox Series X mängib vanemaid teoseid ja selles pole alust kahelda. Kuid praegu jääb õhku küsimus, kas uuemad mängud, mis ilmuvad Series X-i eluea alguses töötavad ka Xbox One X-i peal nagu Microsoft on varasemalt väitnud.

23. juulil näidatud mängudest ilmuvad praeguse info kohaselt Xbox Series X-ile ja arvutile:

 • State of Decay 3 
 • Forza Motorsport
 • Fable 
 • Avowed
 • As Dusk Falls 
 • Everwild
 • Stalker 2 
 • Warhammer 40,000 Darktide 
 • The Medium 

Xbox Series X-ile, Xbox One’ile ja arvutile ilmuvad:

 • Halo Infinite
 • Tell Me Why
 • Grounded
 • Psychonauts 2
 • Destiny 2 Beyond Light
 • Tetris Effect Connected
 • The Gunk
 • New Genesis Phantasy Star Online 2

Xbox Series X-ile ja Xbox One’ile ilmub:

 • CrossfireX
Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.