Steami kaasaskantav pihukonsool ilmub aasta lõpus ja mängib kõiki su arvutimänge

Valve tuleb turule päris oma mängukonsooliga.Foto: Valve

Valve avalikustas pihukonsooli Steam Deck, kaasaskantava mängukonsooli, millel töötab kogu sinu Steami mängukogu. Steam Deck tuleb müügile kolmes erinevas versioonis ja on Nintendo Switchist oluliselt võimsam.

Steam Decki on sisse ehitatud 1280×800 ekraan, millega saab mänge mängida 720p resolutsioonil. Erinevalt Nintendo Switchist ei müüda Steam Decki koos dokiga, mis lubab konsooli telekaga ühendada, kuid sellest hoolimata on Valve’i konsool mitmete teiste seadmetega ühilduv. HDMI, USB ja Etherneti ühendusega dokk tuleb müügile eraldi, kuid seda ei pruugi kõigil vaja minna: Valve’i sõnul on vajalike kaablite olemasolul võimalik kasutajatel Steam Deck ise telekaga ühendada. Steam Deckiga töötavad ka klaviatuurid, hiired, monitorid ja isegi CRT-ühendusega ekraanid.

Steam Decki nupuskeem on muljetavaldavalt mitmekülgne. Konsoolil on kaks juhtkangi, kuid ka kaks puutetundlikku trackpadi. Steam Decki paremas osas on neli ABXY nuppu, vasakul pool asuvad noolenupud. Konsooli ülaosas asuvad veel neli nuppu, mis vastavad näiteks Xboxi või PlayStationi puldi õlanuppudele ja päästikutele. Lisaks sellele on konsooli korpuse tagaosas veel neli nuppu ning sarnaselt Switchile on Steam Deck ka liikumistundlik.

Foto: Valve

Valve’i pihukonsool tuleb müüki kolmes versioonis, mida eristab mälumaht. Odavaim konsool maksab 419 eurot ja see tuleb üsna piiratud 64GB eMMC mäluga. Kuldne kesktee 549 eurot maksev Steam Deck 256GB NVMe SSD-ga. Kalleim versioon maksab 679 eurot, kuid tuleb 512GB ülikiire NVME SSD-ga. Kõigi konsoolide mälumahtu on võimalik microSSD kaartidega laiendada.

Veidi võiks ehk nuriseda Steam Decki aku kestvuse üle. Valve’i sõnul saab konsooli kasutada sõltuvalt tegevusest maksimaalselt 7-8 tundi, kuid aku võib saada tühjaks ka kahe tunniga. Näiteks kui mängid “Portal 2” ja piirdud 30 FPS-iga, siis peab Steam Deck vastu 5-6 tundi.

Foto: Valve

Piilume Steam Decki sisse

  • CPU: AMD Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (kuni 448 GFlops FP32)
  • GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (kuni 1.6 TFlops FP32)
  • RAM: 16 GB DDR5
  • Storage: 64GB, 256GB, 512GB versioonid; laiendatav MicroSD kaartidega
  • Display: 7-tolline 1280×800 (16:10), 60Hz LCD puutetundlik ekraan
  • Audio: stereokõlarid, 3.5mm stereo sisend, mikrofon, mitmekanaliline USB-C/Bluetooth väljund
  • Traadita ühendused: Wi-Fi ja Bluetooth
  • Kaabelühendused: USB-C koos DisplayPort 1.4-ga, Alt-mode’i tugi; kuni 8K @60Hz või 4K @120Hz, USB 3.2 Gen 2
  • Aku: 40Whr, 2-8 tundi mänguaega
  • Suurus: 298mm x 117mm x 49mm
  • Kaal: Umbes 669 grammi

See tähendab, et Steam Deck on Nintendo Switchist oluliselt võimsam, kuid jääb PlayStation 5-le ja Xbox Series X-ile siiski alla.

Tarkvara poolelt töötab Steam Deck spetsiaalselt pihukonsooli jaoks mugandatud SteamOS-il, mis põhineb Linuxil. Windowsi mängude jooksutamiseks kasutatakse Protonit, mis tähendab, et arendajatel ei ole vaja luua eraldi mängude Steam Decki versioone.

Foto: Valve

Steam Decki üks suur pluss on asjaolu, et sellele saab installeerida mistahes programme. Konsoolil töötab näiteks Windows ning kui soovid, võid Steam Deckile alla tirida Epic Games Store’i ja osta mänge sealt. Võimalik on ka oma suva järgi internetis surfata, mis tähendab, et Microsofti uue pilveteenusega peaksid saama Steam Deckil mängida ka Xboxi mänge. Kui leiad, et Steam Decki võimsusest jääb väheks, siis saad Steami Remote Play funktsiooni kasutades arvutist mänge pihukonsooli striimida.

Kuidas osta?

Steam Decki eeltellimine algab 16. juulil Eesti aja järgi kell 20. Esialgu on võimalik Steam Decki osta USA-s, UK-s, Kanadas ja Euroopa Liidus ning pettuste vältimiseks on paika pandud omapärane süsteem.

Esimeste seas saavad Valve’i uut konsooli eeltellida inimesed, kes on Steamist midagi ostnud enne 2021. aasta juunikuud. See süsteem kehtib 48 tunni jooksul alates eeltellimise algusest. Kõik eeltellijad peavad tasuma ka 4-eurose ettemakse. Valve’i sõnul näitab see, et tellija on konsoolist päriselt ka huvitatud ning kahandab emotsiooni ajel tehtud tellimuste arvu. Loodetakse, et nii jõuab rohkem konsoole inimesteni, kes neid päriselt tahavad.

Ettemaksuks tasutud 5 eurot ei lisandu konsooli hinnale, vaid on osa Steam Decki maksumusest. Kui peaksid hiljem otsustama, et ei soovi siiski Steam Decki välja osta, saad ettemaksuks tasutud raha tagasi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.