Suur ülevaade: millist graafikakaarti osta, kui su eelarve on 300, 500 või 800 eurot

Kõige krõbedama hinnaga graafikakaart ei ole alati parim valik.Foto: Olly Curtis/PC Gamer Magazine)

Graafikakaartidel on mänguriarvutites keskne roll ja kuigi viimastel aastatel näeb aina rohkem CPU-pudelikaelaga süsteeme, ei ole videokaardid oma tähtsust kaotanud. Selles artiklis vaatame üle, millise graafikakaardi peaksid ostma, kui sul on eelarves kas kuni 300, kuni 500 või üle

Peamised graafikakaartide tootjad on AMD ja NVIDIA ning erinevatest hinnaklassidest leiab väga erinevaid kaarte. Ka sama hinnaklassi sees (nt. NVIDIA GeForce RTX 2070 puhul) võib hinna erinevus olla umbes 100 eurot. Hoolimata sellest, et kaks kaarti on näiliselt sarnased, võivad nad siiski üksteisest oluliselt erineda.

Vaatame täpsemalt üle, millised graafikakaardid on erinevates hinnaklassides väärt sinu aega ja raha.

Nvidia GeForce GTX 1660 Super.Foto: NVIDIA

Kuni 300 eurot – keskklassi kuningas

Antud hinnaklassis on nii AMD-l kui ka NVIDIA-l päris mitu valikuvarianti. Siin võrdleme suures osas GTX 1660 ja RX 5500 XT-seeria kaarte, mille hinnad jäävad 200-250 euro vahele. 5500 XT AMD Radeon on veidi odavam – selle saab kätte ka 200 euro eest. Odavaim GTX 1660 Super jääb 250 euro piiridesse, kuid on antud juhul selgelt parim valik märkimisväärselt parema jõudluse tõttu.

Allolevad graafikud näitavad selgelt, kuidas võrreldes Radeoni kaardiga suudab NVIDIA kaart rohkemates mängudes 1080p lahutusel kuvada pilti 60+ kaadrit sekundis.

Foto: Techpowerup.com
Foto: Techpowerup.com

Kuigi võiks arvata, et kallim kaart ongi parem, siis tegelikult tagab kõige sujuvama mängukogemuse kõrgem keskmine kaadrisageuds. Seega, kui otsid kaarti 1080p resolutsioonil uusimate mängude nautimiseks, siis GTX 1660 Super suudab paljusid mänge kuvada 60 kaadrit sekundis ning on see-eest parem valik.

Selle hinnaklassi kaardi eest ei ole mõistlik maksta üle 260 euro. Soovitatav mudel võiks olla näiteks Gigabyte GeForce GTX 1660 Gaming OC, mida müüakse Eestis 250 euroga.

Kuni 500 eurot – ülisujuvaks mängimiseks 1440p lahutusel

Selle hinnaklassi kaardid on hetkel arvutientusiastide seas ühed populaarsemad, kuid üle 300 euro maksva videokaardi soovitatakse osta pigem ainult siis, kui sul on juba olemas korralik 2560×1440 või ka 2560×1080 resolutsiooniga monitor. Selles kategoorias on võitlus siiski üsna intensiivne.

Kaks tiitlitaotlejat on AMD Radeon RX 5700 XT ja RTX 2070. Paljudes mängudes on RX 5700 XT on märgatavalt kiirem. Techspot.com analüüsib põhjalikult kõiki graafikakaarte ning nende 37 mängu ülevaatest on selgelt näha, et RX 5700 XT konkureerib pigem märkimisväärselt kallima RTX 2070 Superiga.

Nvidia RTX 2070.Foto: NVIDIA

NVIDIA kasuks võib välja tuua näiteks kiirtejälitustehnoloogiad, mida pakkuvad RTX-seeria kaardid. Vastuargumendiks muidugi see, et kiirtejälitust kasutavaid mänge on veel vähe. RX 5700 XT pakub küsitava hinna eest märgatavalt rohkem jõudlust ning jooksutab peaaegu kõiki mänge 1440p lahutusel 60+ kaadrit sekundis.

Millise kaardi kasuks siis otsustada? RTX 2070 huvilised peaksid kindlasti valima odavama mudeli, kuid Radeon RX 5700 XT-st huvitatule soovitaksin uurida eelkõige Sapphire’i kaartide kohta – tegu on ühega vähestest AMD partneritest, kes teeb kaarte eksklusiivselt AMD-le ning isegi odavamate kaartide kvaliteet on võrreldav ka ASUS-e tippmudelitega.

500 eurot ja edasi – tippklass ja RTX

Kui soovid arvutisse panna videokaardi, mis paneks kõik su sõbrad kadestama ning raha ei ole (peaaegu) probleem, siis suurt valikut GPU tootjate osas ei ole – AMD selles hinnaklassis ei konkureeri ning ainsaks variandiks jääb NVIDIA.

Kui siiski jääda 500 euro piiridesse, siis soovitaks võtta ikka odavama RX 5700 XT, kuna hinnahüpe näiteks RTX 2070 Super kaardini ei ole võrdväärne hinnavahega – RTX 2070 Super on sõltuvalt mängust alla 10% kiirem, kuid maksab tihtipeale üle 100 euro rohkem.

Antud hinnaklassis soovitaks sihtida pigem RTX 2080 või RTX 2080 Super poole – nende kaartidega ei ole ka 4K resolutsioon 60 kaadrit sekundis takistuseks ning mõnetise optimeerimisega saab kindlates mängudes nautida ka erinevaid kiirtejälitustehnoloogiaid 1440p lahutusel ilma suurte kompromissideta kaadrisageduse või graafiliste efektide osas.

Nvidia RTX 2080 Super.Foto: NVIDIA

Mida siis osta? NVIDIA tugevaim partner on EVGA ning kui võimalik, siis võiks otsustada just selle tootja kasuks. Kui EVGA-t valikus ei ole, peaks otsustama vähemalt kahe ventilaatoriga avatud õhuvooluga mudeli kasuks, et hoida temperatuurid kontrolli all. RTX 2080 Super kaardi eest ei tasuks maksta üle 820 euro, kuid selliste summade puhul ei mängi paarkümmend eurot enamasti rolli. Kui saad väikse lisatasu eest osta korralikuma ja parema jahutusega mudeli, siis miks ka mitte?

Kindlasti pea meeles, et Google ja YouTube on sinu suurimad sõbrad. Tehnikat ostes pea meeles ka garantiid – kui on valida kahe seadme vahel, millest ühel on kolmeaastane garantiiperiood, siis on alati turvalisem võtta just see, isegi kui hind on veidi krõbedam.

Ära kunagi unusta, et kallima kaardiga peab alati kaasas käima ka korralik monitor! Juhul, kui sul on kodus vana 1080p monitor, siis GTX 1660 Superist võimsamat kaarti vaja ei lähegi. Vastasel juhul soovitan siiralt võtta koos uue võimsa kaardiga ka korralik 1440p 144 hertsine monitor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.