Suur vaidlus: milline on kõige parem aasta videomängude ajaloos?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Esimene "Half-Life" ilmus 1998. aastal.

Paar õhtut tagasi ühes vanalinna baaris koos sõbraga õlut limpsides tüüris meie vestlus, nagu sellel sagedasti kombeks, videomängudele. Üle tümpsuva rokkmuusika ja kaaspiduliste sigina-sagina kostis mu semu, et tema arvates on vaieldamatult kõige parem aasta videomänguajaloos 1998.

Mina mõtlesin siis hetke, rüüpasin sõõmu preemiumit ja ütlesin, et ei. Sellega ma nõus ei ole. Parim aasta videomänguajaloos oli 2007.

Kui räägitakse “parimatest” aastatest videomängumeediumi arengus, siis 1998 on esikoha üsna sage pretendent.

Kuidas see saakski teisiti olla, kui siis ilmus “Legend of Zelda: Ocarina of Time”, mis oli kõige esimene 3D “Zelda” mäng, või “Resident Evil 2” või “StarCraft” või “Half-Life” või “Grim Fandango” või esimene “Metal Gear Solid” või …

Noh, ühesõnaga saate aru küll. Sel aastal ilmus enneolematul hulgal mänge, mis on hiljem leidnud koha mitmetes “Aegade parimate” teoste nimistutes. Ja põhjusega!

Väga paljud 1998. aasta teosed näitasid, milleks videomängud on võimelised, nii graafiliselt kui ka narratiivselt.

Aga…

1998. aastal ilmunud esimene “Half-Life” revolutsioneeris esimese isiku vaates tulistamismängud.Foto: kuvatõmmis

2007. aasta mängud mõjutavad meid tänaseni

2007. aasta oli nagu videomängude teine suur tulemine. Esmakordselt saime käed külge panna teostele, mis järgneva dekaadi jooksul mängutööstust väga oluliselt mõjutama hakkasid. Sel aastal ilmusid mängumaastikule uued suured eeskujud, mille mõju tunneme tugevalt ka tänapäeval ja tulevikus.

Tagasivaadates üks suuremaid uusi tegijaid, mis 2007. aastal areenile astus, oli “Assassin’s Creed”. See mäng pani aluse ühele suurimale mänguseeriale läbi ajaloo, tegi Ubisoftist tööstuses märgilise tähtsusega mängija ja muutis järgmiseks kümneks aastaks tornide otsa ronimise põhiliseks meetodiks, millega avatud maailmaga mängudes kaarti avada. Kahjuks.

Veel ilmus 2007. aastal esimene “The Witcher”. See seeria kujunes lõpuks loopõhiste avatud maailmaga rollimängude meisterdajatele eeskujuks ja mille edu võimaldab CD Projekt REDil luua lähituleviku ühte oodatuimat teost, “Cyberpunk 2077”.

Sarnaselt tõstsid mägumeediumi loojutustamise taseme uutesse kõrgustesse samal aastal ilmunud “Bioshock” ja kõige esimene “Uncharted”. Mõlemast mängust kasvas välja edukas pikaajaline seeria, millele omistatakse mängumeediumi arengus tähtis roll.

“Portal” vallutas videomängumaailma tormijooksuga.Foto: kuvatõmmis

Samuti 2007. aastal ilmavalgust näinud “Portal” sai täiesti omaette nähtuseks ja on tänaseks juba vaat et legendaarne. “Mass Effect” tõstis rollimängude lati uutesse kõrgustesse ja BioWare’i aastateks mängumaailma rambivalgusesse.

“Crysis” on ka täna paljudel meeles kui see ülihea graafikaga mäng. “Skate’i” peetakse tänini üheks parimaks rulamänguks ja “Crackdown” saab veel sel aastal järje. Kõik need seeriad said alguse 2007. aastal!

Ja ma pole veel järgedeni jõudnudki! Üheks seeria parimaks teoseks peetav “Call of Duty: Modern Warfare 4” ilmus 2007. aastal, nagu ka “Halo 3”, “The Orange Box”, “Team Fortress 2”, “Half-Life 2: Episode Two”, “God of War 2”, “Super Mario Galaxy”, “Command & Conquer 3” …

Kõik need mängud võeti suurepäraselt vastu ja mitmeid peetakse tänini oma vastavate seeriate parimateks teosteks. Oleneb muidugi, kellelt küsida.

Aga kellel siis õigus on?

Selles ongi ju tegelikult põhiline küsimus, eks ole? Kellelt küsida? Lõppude lõpuks tunnen mina 2007. aastaga suuremat seost, sest siis ilmunud mängud on rohkem just minu maitset kujundanud. Ma tunnen, et need teosed kõnetavad mind rohkem.

2007. aastal ilmunud “Assassin’s Creedi” kes teab mitmendat järge “Odyssey’t” mängisin ma alles eile ja hoolimata enam kui kümne aasta möödumisest tunnen ma kohati ka selles mängus ära seeria esimese osa. Igaühele oma.

Samas ma kahtlustan, et kui oleksin ehk kümmekond aastat vanem, hiivaksin ka mina oma lipu uhkelt 1998. aasta pooldajate laagrisse püsti. “Metal Gear Solidi” ja “Grim Fandango” jaoks on ka minu südames olemas eriline ja soe koht.

Nii et lõpuks tegime sõbraga õlled põhjani ja läksime mõlemad sama targalt koju. Tema raius oma 1998. aastat ja mina raiusin vastu, et ei, ikka 2007.

Ja no ütle nüüd, kummal siis lõpuks õigus oli!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.