Mängud

Tohutu mikrokiibikriis tähendab, et PlayStation 5 ja uute videokaartide tarnemured muutuvad veel hullemaks

Kui otsid PlayStation 5 või uut videokaarti, siis asjad lähevad hullemaks enne, kui olukord paraneb.Fotod: Sony/Nvidia

The Guardian kirjutab, et maailmas on tekkimas globaalne mikrokiibikriis, mis tähendab, et kõige nõutumaid uusi elektroonikaseadmeid ei jagu kõigile soovijatele veel niipea.

See mõjutab kõiki, kes soovivad osta PlayStation 5 mängukonsooli või uuemaid RTX 30-seeria videokaarte. Vajalike kiipide puuduse tõttu on nende seadmete tarnemahud väikesed ning vähene saadavus kergitab hinnad ülikõrgeks: Eesti poodides kerkivad PlayStation 5 hinnad hetkel 1050 euroni, RTX 3080 graafikakaardi eest küsitakse kohati lausa üle 2000 euro.

Nvidia uute videokaartide eest küsitakse Eestis hiigelsummasid. Foto: kuvatõmmis

Kiibikriisi tekkepõhjuseid on mitmeid. Koroonapandeemia on tehnika tootmise muutnud oluliselt keerukamaks ning lisaks muudele tööstusharudele on see mõjutanud ka mikrokiipe, mida läheb vaja väga suure hulga uuemate seadmete tööks.

Kiipe toodetakse küll vähem, kuid koroona tõttu on elektroonika nõudlus hüppeliselt kasvanud. Koduseinte vahele sunnitud inimesed ostavad oluliselt rohkem telekai, mängukonsoole ja muid seadmeid. Viimase aasta sees on ilmunud ka mitmeid uusi vidinaid, millele ostjad tormi jooksevad, nagu näiteks uued konsoolid või nutitelefonid.

Mikrokiibikriis ei mõjuta kindlasti ainult konsoolide ja videokaartide ostjaid. Kiipidest on suur puudus pea kõigis tööstusharudes: juba sai mainitud nutitelefone ja telereid, kuid pihta saab näiteks ka autotööstus. Seda lööki on selgelt tunda ka Eestis.

PlayStation 5 vastu tuntakse suurt huvi, kuid konsooli ennast mõistliku hinnaga saadaval ei ole.

Ei tasu seega eeldada, et seni PlayStation 5-st ilma jäänute olukord peagi oluliselt paremaks muutub. Vastupidi, spekuleeritakse, et kiibikriis süveneb ning kõrges hinnas elektroonika muutub veel raskemini kättesaadavaks. Oleme juba varem kirjutanud, et videokaartide hinnad hakkavad uuesti tõusma ning ka Eestis kergitavad edasimüüjad PlayStation 5 hindasid astronoomilistesse kõrgustesse.

Ühel ilusal päeval muutub olukord kahtlemata paremaks. Paraku tundub, et peame seda ühte ilusat päeva veel mõnda aega ootama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.