TOP 10: 2019. aasta kõige kõrgemalt hinnatud videomängude sekka mahub ka Eesti stuudio loodud mäng

Esimest korda ajaloos mahub aasta parimate videomängude esikümnesse Eesti stuudio loodud mäng.Foto: ZA/UM

Otsid ideaalselt jõulukinki või üritad välja selgitada, milliseid sellel aastal ilmunud parimaid videomänge sa veel proovinud ei ole?

Sel juhul viska pilk peale lõppeva aasta kõige kõrgemalt kiidetud videomängude nimekirjale, mille oleme kokku pannud Metacriticu hinnete baasil.

Oleme nimekirja kaasanud sel aastal ilmunud parimate mängude ladviku, olgu tegu siis täismängu, uusversiooni või allalaetava lisaga. Esikümnes mitu korda esinevate mängude puhul oleme eelistanud kõrgema skooriga teost.

10. Tetris Effect arvutiversioon – 90/100

Mõne aja eest PlayStaion 4 alustanud “Tetris Effect” jõudis sel aastal arvutile ning avaldab nii kriitikutele kui ka mängijatele jätkuvalt muljet.

“Tetris Effect” on põhimõtteliselt psühhedeelne “Tetris” – sa laod klotsidest torni, kuid taustaks tõeliselt ulmeline visuaal ja kaasahaarav muusika, mis reageerib mängides tehtavatele liigutustele. Soovitus – kui vähegi võimalik, siis proovi “Tetris Effecti” virtuaaleraalsuses. See on samaaegselt üks kõige paremaid ja kummalisemaid kogemusi eales.

9. Monster Hunter: World – Iceborne – 90/100

“Iceborne” on laiendus eelmise aasta ühele parimale videomängule, “Monster Hunter: World”. Seega ei, see ei ole eraldiseisev mäng, kuid samas see on piisavalt mahukas, et annaks vabalt selle mõõdu välja küll.

Mängijatele antakse avastada uus lumine kaart, mis on täidetud seninägematute ohtlike koletistega, kelle kütid peavad kiiremas korras hakklihaks jahvatama. Kui sul on “Monster Hunter” juba olemas, siis “Iceborne” on loogiline valik. Kui veel ei ole, siis nüüd on õige aeg mängima hakata. Nii jõuad jõuludeks talviselt lumise “Iceborne’ini”.

8. Disco Elysium – 90/100

On siiralt tore näha, et väikese Eesti indie-stuudio loodud videomäng võeti vastu nii laialdase positiivse kriitikaga ja mahub aasta lõpus kõrgeimalt hinnatud mängude esikümnesse koos teiste, kordades suuremate tiimide ja eelarvetega arendatud mängudega.

Aga nii see ometi on. ZA/UMi “Disco Elysium” on unikaalne ja omanäoline seiklus, milles mängija kehastub elupõletajast detektiiviks, kes peab lahendama mõrvamüsteeriumi. Mängu stsenaarium on võrratult kirjutatud ja peategelase katkematu sisemonoloog antakse edasi vahetult ja sageli väga toorelt.

Ausalt ka, mängi “Disco Elysiumit”. Mitte sellepärast, et sa oled eestlane, vaid seetõttu, et “Disco” lihtsalt on väga hea videomäng.

7. NIeR: Automata: Game of the YorHa Edition – 91/100

Sel aastal ilmunud kõrgeimalt hinnatud mängude esikümnesse mahub mitu teost, mille algversioonid jõudsid müügile juba paari aasta eest. Võib-olla on see märk sellest, et tänavune mänguaasta ei olnud nii särav kui paar eelmist, või hoopis sellest, et nostalgia vastu on keeruline saada?

“NIeR: Automata” ilmus esmakordselt esimesel aastal, kuid tänavu nägi ilmavalgust “YorHa Edition”, mis koondab ühte kohta kokku kõik erinevad lisad. Kui sulle meeldivad avatud maailmad, intensiivsed lahingud ja ulme, siis võta “NIeR” ette ja proovi ära.

6. Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age Definitive Edition – 91/100

Kuigi “Dragon Quest XI” on varem juba muudel mängumasinatel ilmunud, siis tänavu müügile jõudnud Nintendo Switchi versioon puges mängijatele ja kriitikutele eriliselt hinge. See on tõeline Definitive Edition – kaasa tulevad kõik saadaval olevad uuendused ja laiendused, millele lisanduvad vaid Switchi versiooni jaoks loodud lisad.

“Dragon Quest XI” on hiiglaslik, lõbus, värvikirev ja siiralt soe rollimäng. Numbrist XI ei tasu ennast heidutada lasta – mäng sobib ka neile, kes pole seeriast enne selle artikli lugemist midagi kuulnud. Tegu on mõnusalt lihtsa ja kaasahaarava seiklusega, mis sobib tõesi absoluutselt kõigile. Mängida võivad vabalt nii 5 kui ka 55-aastased.

5. Final Fantasy XIV: Shadowbringers – 91/100

On mõneti kummaline näha, et 2019. aasta parimate mängude nimistusse jõuab 2010. aastal ilmunud MMO lisapakk, aga nii see ometi on. “Shadowbringers” võeti vastu pea ühehäälse kiidulauluga ja annab aimu “Final Fantasy XIV” jätkuvast populaarsusest.

“Shadowbringers” pakub mängijatele suurel hulgal värsket – näiteks lisati mängu uusi töid, tegevusi, esemeid, missioone ja kaks uut linna. MMOde ja “Final Fantasy” fännidel jaoks “Shadowbringer” kindlasti aega ja raha väärt.

4. Sekiro: Shadows Die Twice – 91/100

“Sekiro” on samal ajal uus ja tuttav – “Dark Soulsi” loojate uusim teos on jätkuvalt nii raske, et paneb juukseid välja katkuma, kuid siin on ka piisavalt värskust ja uudsust, et kutsuda tagasi vanu “Soulsi” fänne ja meelitada ligi uusi mängijaid.

Kvaliteeti on “Sekiros” küll ja veel. Tasemed on hästi disainitud, vaenlased on vaheldusrikkad ja võitlussüsteem töötab võrratult. Kilomeetri pikkused närvid ja kannatus sama katsumust korduvalt proovida on selle mängu nautimiseks hädavajalikud – kui otsid lihtsat ajaviitemängu, siis astu aga edasi.

3. Red Dead Redemption 2 arvutiversioon – 92/100

Eelmisel aastal konsoolidele ilmunud “Red Dead Redemption 2” jõudis tänavu ka arvutile, kuid mitte kõige sujuvamalt. Debüüdile arvutil jätsid mõru maitse külge erinevad tehnilised probleemid, mille lahendamisega on arendajad pidanud usinalt vaeva nägema.

Kuid kriitikutele mäng meeldis. Ja põhjusega – “Red Dead Redemption 2” oli juba konsoolidel fenomenaalne, kuid arvutil näeb see parem välja ning tuleb uute missioonide, relvade ja muu värske sisuga. Põhjuseid mängimiseks on siin küllaga.

2. Resident Evil 2 – 93/100

Aasta alguses ilmunud klassiku “Resident Evil 2” uusversioon ei piirdu pelgalt veidi putitatud graafika ja paari minimaalse uuendusega. Tegu on tehniliselt 2019. aasta väärilise mänguga, mis suudab samas tabada ka seda maagiat, mis originaali nii heaks tegi.

“Resident Evil 2” on visuaalselt muljetavaldavalt kaunis ning kindlasti mitte nõrganärvilistele soovitatav. Verd lendab ja võikaid koletisi on jalaga segada. Kui sa oled argpüks nagu mina, siis vaata üle meie kasulik abimees jubedate mängudega hakkama saamiseks.

1. Divinity: Original Sin 2 Definitive Edition – 93/100

Kuigi “Divinity: Original Sin 2” ilmus esmakordselt 2017. aastal, siis Nintendo Switchile jõudis mäng alles käesoleva aasta septembris. Kriitikute otsus on vaat et ühehäälne – tegu on võrratu rollikaga, mis peab kuuluma iga mängufänni kogusse.

Kui enne “Original Sin 2” Switchile jõudmist kardeti, et väike konsool ei saa mängu jooksutamisega hakkama, siis see tõele ei vasta. Graafika pole küll nii hea kui näiteks arvutil, kuid kõik töötab sujuvalt ja tegu on jätkuvalt ühe kõige süvitsiminevama rollimänguga, mis eales loodud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.