Läbi aegade kõige kõrgemini hinnatud mängude esikümnesse mahub neli ühe stuudio teost

"GTA V" kodustuudio on üks korralik hitimasin.Foto: Rockstar Games

Võtame ette maailma suurima arvustuste agregaatori Metacriticu ja vaatame üle, millised on kõige kõrgema skooriga videomängud läbi aegade.

Mõni mäng on erinevate versioonidena esikümnes esindatud korduvalt. Sellistel juhtudel oleme arvestanud ainult mängu kõige kõrgema punktisummaga versiooni, et kaasata mitmekesisema nimekirja loomiseks võimalikult palju erinevaid mänge.

Oh aegu ammuseid…Foto: kuvatõmmis

10. GTA III

Rockstari uuemaid mänge “GTA V” ja “Red Dead Redemption 2” pea fotorealistlikku graafikat vaadates võib näida kummastav, et kunagi oli 3D maailm “GTA” seeria jaoks suur innovatsioon ja väljakutse. Kuid seeria esimene 3D mäng “GTA III” suutis 3D mängumaailmad massidesse tuua ja algatas sellega trendi, mis kestab tänaseni.

Just “GTA III” tõttu muutusid mängutööstuses populaarsemaks suured avatud “liivakastid” täis erinevaid tegevusi. Mitmed teised stuudiod hakkasid rääkima vägivaldseid ja täiskasvanulikke lugusid, sest “GTA III” tegi seda nii hästi. Täna hoiab “GTA III” Metacriticus 97 punktilist skoori ja on sage külaline maailma parimate videomängude nimekirjades.

Hiljuti anti teada, et “Breath of the Wild” saab järje.Foto: Nintendo

9. The Legend of Zelda: Breath of the Wild

“Breath of the Wild” tõestab, et Nintendo ei hoia aastakümnete vanuste mänguseeriate arendamisel kramplikult kinni ennast tõestanud mängudisainist, vaid käib ajaga kaasas ja suudab luua vanade ideede baasil midagi uuenduslikku ja kaasahaaravat.

2017. aasta “Breath of the Wild” tõi “Zelda” seeria elegantselt tänapäeva ja tõstis selle ka nooremate mängijate huviorbiiti, kellel puudus Linki seiklustega nooruspõlvest nostalgiline side. “Breath of the Wild” on kaunis, hiiglaslik, leidlik ja lõbus selle sõna kõige elementaarsemas mõttes.

2013. aastal ilmunud “GTA V” vallutab jätkuvalt müügiedetabeleid.Foto: Rockstar Games

8. GTA V

Metacriticu kõrgeima hindega videomängude edetabeli esikümnesse mahub tegelikult kolm “GTA V”, sest skooriga 97 hoiavad kõrgeid kohti mängu Xbox 360, One’i ja PlayStation 3 versioonid. Siin liidame “GTA V” erinevad versioonid üheks tervikuks.

2013. aastal ilmunud “GTA V” on tõsiselt märgiline videomäng, mis püsib ka 6 aastat pärast poelettidele saabumist jätkuvalt müügiedetabelite tipus. Uusimat “GTA-d” on kokku müüdud üle 115 miljoni koopia ning selle käive küündib 6 miljardi dollarini. Uhke, väga uhke.

Rockstar teeb parimate mängude esikümnes puhta töö.Foto: Rockstar Games

7. Red Dead Redemption 2

Üritagu palju nad tahavad, aga Rockstar ei oska lihtsalt teha halbu mänge. “GTA” on tohutu hitt ja sama lugu on natukene vähem populaarse (kuid siiski tohutult eduka) vesterni “Red Dead Redemptioniga”.

Kuigi paljude arvates teeb esimene “Red Dead Redemption” teisele osale silmad ette, siis võeti eelmisel aastal ilmunud järg vastu pea lakkamatu kiidulauluga. See mäng oli nii hea, et me panime isegi pimeda seda mängima! “Red Dead Redemption 2” jõudis hiljuti ka arvutile ja kuigi maandumine on olnud konarlik, siis on ju tegelikult tore, et nüüd saab suurem hulk inimesi mängida ühte väga head videomängu.

Nüüd on ainult üks küsimus: millal ilmub “Super Mario Galaxy 3”?Foto: kuvatõmmis

6. Super Mario Galaxy 2

On mõneti kummastav, et 1985. aastal mängumaastiku vallutamisega algust teinud Super Mario suudab ka enam kui 30 aastat hiljem tuua videomängudesse uudsust ja innovatsiooni. 2010. aastal sai selle mäekõrguse saavutusega hakkama “Super Mario Galaxy 2”.

Kolm aastat varem ilmunud esimest “Galaxy” mängu kiideti samuti taevani, kuid “Galaxy 2” tegi lihtsalt kõike rohkem ja paremini. See on lõbus ja värvikirev, kuid samal ajal ka oskusi nõudev mäng, mis sobib absoluutselt kõigile. Paraku ei ole see mäng veel Nintendo Switchil saadaval, kuid lootus sureb viimasena.

Super Mario ei plaani veel niipea ajaliiva alla mattuda.Foto: Nintendo

5. Super Mario Galaxy

Super Mario ja eriti “Galaxy 2” eduloo aitab eriti hästi konteksti panna asjaolu, et ka 2007. aastal ilmunud esimest “Galaxy’t” peetakse üheks parimaks mänguks, mis eales loodud. “Galaxy” mängudega tabas Nintendo kaks korda järjest virtuaalset naelapead otse kümnesse ja Metacriticus on mõlema mängu skoor 97.

“Super Mario Galaxy’t” peeti ilmudes mitmes mõttes revolutsiooniliseks videomänguks, mis süstis platvormeritesse värsket verd. Kõrgelt hinnati selle kirevat värvipaletti ning unikaalseid ja leidlikke tasemeid. Kuigi tegu on 12 aastat vana mänguga, siis 2019. aastal on jätkuvalt põhjust nii esimene kui ka teine “Galaxy” ette võtta.

Omal ajal sai see udukogu graafika eest kõvasti kiita.Foto: kuvatõmmis

4. Soulcalibur

Aastate jooksul on häid kaklsumänge ilmunud palju, kuid kriitikutele ja mängijatele on eriliselt hinge läinud 1999. aastal müügile jõudnud “Soulcaliburi” Dreamcasti konsoolile ilmunud versioon.

Toona oli tõepoolest tegu uuendusliku teosega ning kriitikud leidsid, et “Soulcaliburist” paremat 3D kaklusmängu loodud ei ole. Täna on “Soulcalibur” lisaks Metacriticu edetabelile nimekirjale sage külaline ka erinevate mängulehekülgede parimatest parimate nimekirjas.

Nagu “GTA-del” kombeks, siis oli ka “GTA IV” revolutsiooniline videomäng.Foto: Rockstar

3. GTA IV

Kui “GTA IV” 2008. aasta 29. aprillil ilmus, siis sai see hakkama millegi täiesti enneolematuga: esimese päevaga teeniti 310 miljonit dollarit ja nädalaga pool miljardit. Toona oli see kõva sõna, kuid viis aastat hiljem teenis “GTA V” esimese päevaga 800 miljonit ja nädalaga miljardi.

Kuid “GTA V” ei oleks tõenäoliselt ajanud kokku sellist varandust, kui eelmine osa ei oleks tõstnud ootustelatti uutesse kõrgustesse, ja seda “GTA IV” tõepoolest tegi. Võrreldes seeria eelmise mängu “San Andreasega” astus “GTA IV” tehnoloogia ja graafika vallas edasi suure sammu ning pani mängupildi ja narratiivse stiili poolest paika valemi, millele seeria on truuks jäänud tänase päevani.

Praeguses heade rulamängude mõõnas on “Tony Hawk” korralik nostalgiapomm.Foto: kuvatõmmis

2. Tony Hawk’s Pro Skater 2

Kuigi “Tony Hawk’s Pro Skater 2” tuli välja 2000. aastal, siis on jätkuvalt tegu kõige kõrgemalt hinnatud spordimänguga eales. Metacriticus on selle rulamängu hindeks PlayStationil 98 punkti sajast.

“Tony Hawk’s Pro Skater 2” ei ole kujunenud ajaga kultusklassikuks, vaid sai juba ilmudes palju kiita. Mängijatele meeldisid suured ja avatud tasemed, võrratu heliriba, ägedad rulatrikid ja veel palju muud. Viimasel ajal ei ole enam häid rulamänge ilmunud, kuid vähemalt on meil “Tony Hawk’s Pro Skater 2”.

“Ocarina of Time” on üks parimaid mänge, mis eales tehtud.Foto: Reddit

1. The Legend of Zelda: Ocarina of Time

Mitmes mõttes legendaarne “Ocarina of Time” ilmus konsoolil Nintendo 64 aastal 1998 ja on ainus mäng, mis hoiab Metacriticus 99 punktilist hinnet. See tähendab, et arvustuste skooridepõhjal ei viimase 21 aasta jooksul ilmunud mitte ühtegi paremat videomängu.

“Ocarina of Time” oli teed rajav maamärk, mis sai pikaks ajaks eeskujuks rollimängude disaineritele. Tegu oli ka esimese 3D “Zelda” mänguga ning selle edu tõestas, et kolmedimensioonilised mängud on tõepoolest tulevik. “Ocarina of Time’ist” alguse saanud hoovusi on videomängudes tunda kuni tänase päevani.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.