Mängud

Uuring: videomängud võivad aidata omandada uusi ja kasulikke teadmisi

"Red Dead Redemption 2" loomad on nii realistlikud, et õpetavad ka päriselus paremini loomi ära tundma.Foto: Rockstar Games

Rubriiki toetab

Suurbritannias korraldatud uuringu käigus selgus, et videomängudel, mis ei ole loodud otseselt hariduslikel eesmärkidel, on potentsiaali õpetada kasulikke teadmisi.

Uuringus võeti aluseks 2018. aastal ilmunud ülipopulaarne vestern “Red Dead Redemption 2”. Selle mängu keskmes on Metsiku Lääne viimased päevad vägivaldne lugu kauboidest, kuid arendajad on suutnud muljetavaldavalt realistlikult virtuaalselt taasluua mitmed looma- ja linnuliigid.

Jõuti järeldusele, et “Red Dead Redemption 2” mänginud inimesed suudavad edukamalt ära tunda erinevaid loomi ja linde kui inimesed, kellel kokkupuude mänguga puudub. Uuringus osalenud 586 inimesel paluti fotode järgi tuvastada “Red Dead Redemption 2” leiduvaid looma- ja linnuliike ning mängu mänginud inimesed said sellega oluliselt paremini hakkama.

Uuringu eesmärk oli välja selgitada, kuidas oleks võimalik mängude vahendusel edukamalt edasi anda uusi teadmisi. Otseselt hariduslikud mängud kipuvad olema ebapopulaarsed, kuna mängijad tajuvad, et neid õpetatakse. “Red Dead Redemption 2” seevastu on meelelahutustoode, millesse on õpetlikud elemendid muude kogemuste kõrvale sisse ehitatud. Leiti, et mängijad on sellisele harimisviisile märgatavalt vastuvõtlikumad.

Kohe siiski “Red Dead Redemption 2” klassiruumis kasutusele võtta ei tasu. Uuringu läbiviijate sõnul on eelkõige tegu siiski vägivaldse mänguga, mis alaealistele sobilik ei ole. Uuringus osalenud inimesed leidsid samuti, et mängus on kujutatud loomi ja linde nende reaalelulistest vastetest oluliselt agressiivsematena.

Populaarsete videomängude kasutamises hariduslike tööriistadena ei ole midagi uut. “Red Dead Redemtpion 2” abil on varasemalt räägitud mitmetes ülikoolides USA ajaloost. Mäng nimega “Plague Inc.” aitab mõista viiruste levikut ja muteerumist nii edukalt, et koostööd on tehtud isegi WHO-ga. Ajaloo õpetamiseks on kasutatud ka “Assassin’s Creedi” mänge, mille jaoks on koostöös ajaloolaste ja arheoloogidega loodud vägivallatud “Discovery Tour” mängulaadid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.