Suur ülevaade: maailma mängutööstus on Ukraina sõjale reageerinud karmilt ja kiirelt

Üks prominentsemaid hetkel Ukrainas arendatavaid mänge on "S.T.A.L.K.E.R. 2", mille tegevus toimub Tšornobõlis.Foto: GSC Game World

Ukraina ründamine on Venemaale kaasa toonud sanktsioonide laviini. Tohutu avalik hukkamõist kaasas kiiresti paljud sektorid ja ka mängutööstus on sõjale karmilt reageerinud.

Tänaseks on paljud suurkorporatsioonid Venemaal äritegevusega lõpparve teinud. Ignoreerida ei saa ka Venemaa mänguturgu, mille väärtus mullu oli hinnanguliselt 2,3 miljardit USA dollarit.

Ülioperatiivselt tegutses Poolas asuv 11 bit studios, mis teatas kohe sissetungi esimesel päeval, 24. veebruaril, et nädala jooksul teenitud tulu mängust “This War of Mine” läheb Punasele Ristile. Žest poleks saanud tulla sobivamast kohast, sest mäng ongi avaldus sõja vastu. Selle sisuks on grupi tsiviilisikute elushoidmine sõjategevusega linnas.

25 veebruaril, juba päev peale vene vägede sissetungi Ukrainasse, teatas järgmine Poola stuudio Beetlewing, et kosmosestrateegia “Slipways” nädala tulud annetatakse Punasele Ristile.

Keerulises olukorras on Wargaming.net, mille portfoolios on populaarsed “World of Warships”, “World of Tanks” ja “World of Warplanes”. Kunagi Valgevenes alustanud firma on peakontori kolinud Küprosele, aga omab harukontoreid nii Valgevenes, Venemaal kui Ukrainas. 28. veebruaril avaldas Wargamingu Sergey Burkatovskiy Facebookis toetust Venemaa operatsioonile. Kaks päeva hiljem oli ta vallandatud. 

Wargaming tegeleb oma 550 Kievi töötaja abistamisega ning annetas Ukraina Punasele Ristile miljon USA dollarit.

1. märtsil pidi arvutile ja konsoolidele jõudma omapärane sidescroller “Little Orpheus”. Aga ei jõudnud. Kuna selles komöödiamängus on peategelaseks vene kosmonaut, peeti taktitundelisemaks ilmumine edasi lükata.

Märtsi esimesel päeval nägime kavalat lüket Poola arendusstuudiolt Thing Trunk. Steamis tõsteti oma rollimängu “Book of Demons” hinda Venemaa regioonis ajutiselt enam kui kümnekordseks. Lisaks läksid kõik tulud heategevuseks. Nüüdseks on “Book of Demons” Venemaal ja Valgevenes müügilt eemaldatud nagu ka mitmed muud mängud, näiteks poolakate Bloober Teami õudukad “Blair Witch” ja “The Medium”.

2. märtsil teatas Kiievis baseeruv stuudio GSC Game World, et “S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyli” arendus on pausil. Praegu hoolitsetakse oma perekondade turvalisuse eest ja arendusega jätkatakse siis, kui “Ukraina on sõja võitnud”. Tundub, et viivituse tõttu “S.T.A.L.K.E.R. 2” selle aasta detsembris kohale ei jõua. Nii GSC Game World kui teine Ukraina stuudio 4A Games on teinud üleskutse annetada Ukraina kaitsejõududele.

2. märtsil pöördus Ukraina asepeaminister Mykhailo Fedorov Twitteri vahendusel Xboxi ja PlayStationi poole palvega, et vene ja valgevene mängurid nende teenustest välja lõigataks, kuni Venemaa agressiooni lõpetab. Lisaks soovitas Fedorov rahvusvaheliste e-spordi võistluste korraldajatele vene ja valgevene mängurid ja tiimid võistlustelt kõrvaldada ning kutsus üles ettevõtteid Venemaal asuvaid mängufirmade harukontoreid seal tegevust lõpetama.

2. märtsil otsustas e-spordi ürituste organisaator ESL Gaming, et ESL Pro League võistlustele Venemaa riigivõimuaparaadiga või sanktsioneeritud inimeste-organisatsioonidega seotud tiimid, nagu “Counter-Strike: Global Offensive’i” ässad Virtus.pro ja Gambit, ei pääse. Väga karmi seisukohta siiski ei võetud: meeskondade liikmed võivad võistelda individuaalselt, kui nad ei esinda Venemaad, oma organisatsiooni ja sponsoreid. Küll on aga praegu pausil Venemaal, Valgevenes ja ka Ukrainas toimuma pidanud võistlused.

2. märtsil reageeris ka üks maailma suurimaid mängustuudioid EA, mis eemaldas oma röögatult populaarsest “FIFA” jalkamänguseeria värsketest osadest (“FIFA 22”, “FIFA Mobile”, “FIFA Online”) Venemaa tiimid. Täiesti iseseisvalt siiski solidaarsust üles ei näidatud, vaid sörgiti kiiremini reageerinud jalgpalliorganisatsioonide FIFA ja UEFA sabas.

Varsti pärast seda eemaldas EA Sports Venemaa ja Valgevene hokitiimid ka mängust”NHL 22″.

3. märtsil avalikustas “Doomi” looja John Romero oma veebilehel uue kaardi “DOOM 2-le”. Legendaarne mängulooja naasis vana tulistamismängu juurde peale 28 aastast eemalolekut. Uus tase “One Humanity” maksab 5 eurot ning kogu tulu läheb Ukraina toetuseks Punase Risti ja ÜRO UN Central Emergency Response Fund kaudu.

3. märtsil teatas “The Witcheri” ja “Cyberpunk 2077” loonud Poola stuudio CD Projekt Red, et lõikavad Venemaa ja Valgeneve ära oma veebipoest GOG.com. Enne seda, 25. veebruaril annetati sõjas kannatanute abistamiseks miljon poola zlotti ning saadeti Ukrainasse abivahendeid.

GOGi eeskujul hakkasid ka teised veebipoed oma Venemaa ja Valgevene kanaleid kinni keerama. 4. märtsil läksid seda teed Origin ja EA äpp, 5. märtsil Activision Blizzard, 6. märtsil Epic Games Store, 7. märtsil Ubisoft ja Take-Two. 9. märtsil ühines mängude ja mängudega seotud toodete müügi lõpetamisega ka Sony, kes ei saada Venemaale enam ka füüsilist riistvara. Vähem kui nädala eest ilmunud kihutamissimulaator “Gran Turismo 7” on samuti venelaste jaoks lukus. Järk-järgult lõpetas Venemaal mängude müügi ka Microsoft, mis oli juba varem teatanud, et aitab omalt poolt kaasa Ukraina küberturvalisusele.

Nii Netflix kui Amazon on oma voogedastuskanalid venelastele kinni keeranud, kuid Amazon Games teatas 4. märtsil, et nende netipõhise rollimängu “New World” vene keelde tõlkimine on lõpetatud.

4. Märtsil tõi “Euro Truck Simulator 2” välja ühe euro maksva lisapaki, millega saab veoautodele lisada Ukraina sümboolikat. Kogu kasu läheb heategevuseks ning arendaja SCS Software annetas ukrainlastele ka 20 000 eurot.

9. märtsil avaldas Necrosoft Games superpakkumise indie-mängude portaalis itch.io. Bundle for Ukraine nimega paketis on 992(!) meelelahutustoodet: 573 videomängu, raamatuid, lauamänge, koomikseid ja muud. Kollektsiooni saad endale kõigest kümneka eest, kuigi võid valida maksta ka rohkem. Sääst on sellegipoolest päris hea, sest eraldi ostes maksaks komplekt 6552 USA dollarit.

Eesmärgiks on koguda 4 miljonit USA dollarit International Medical Corps ja Voices of Children organisatsioonidele ja tundub, et see õnnestub, sest päevaga on eesmärgiks seatud summast teenitud 85%.

9. märtsil teatas Nintendo, et lükkab Ukraina sõja tõttu teadmata ajaks edasi aprillis Switchile ilmuma pidanud sõjamängu “Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp”. See käigupõhine strateegiamäng on uusversioon kahekümne aasta eest ilmunud mängudest, milles üks riik tungib oma naabrile kallale.

Toetatakse suurte rahasummadega

Erinevatele Ukrainat või sõjapõgenikke toetavatele heategevusorganisatsioonidele (eelkõige aga Punasele Ristile) ja -fondidele on mitmed mängufirmad rahaliselt appi läinud.

Hulk Ukraina mängustuudioid (nagu Frogware ja The Serpent Rogue) hoiavad Twitteri ja Facebooki postitustega avalikkust Ukrainas toimuvaga kursis ning kutsuvad üles riiki toetama. Omaette liigas on aga suhteliselt pisike mängustuudio Vostok Games, mis annetas Ukraina relvajõududele 300 000 grivnat. Seda on küll alla 10 000 euro, aga aega ja olukorda arvestades on see siiski igati austusväärne tegu.

Üllatavalt kiiresti, juba 25. veebruaril, teatas “Halo” ja Destiny” kodustuudio Bungie, et kahe päeva müügitulud heategevuslikust programmist Game2Give lähevad ukrainlaste abistamiseks.

Rootsi stuudio Fatshatk annetas ligikaudu 300 000 rootsi krooni (umbes 28 000 eurot) Punasele Ristile.

“Heavy Raini”, “Detroit: Become Humani” ja muud populaarsed PlayStationi hitid loonud Prantsusmaa stuudio Quantic Dream annetas Ukraina toetuseks 75 000 USA dollarit.

26. veebruaril avas annetuseks rahakotirauad Kanada stuudio Hinterland, mis on tuntuks saanud ellujäämismänguga “The Long Dark”. Ukraina Punane Rist sai neilt ligi 90 000 eurot.

The Pokemon Company kasutab partnerina GlobalGiving.orgi, et aidata Ukrainat 200 000 USA dollariga.

Soome mobiilimängude arendaja Supercell läks appi miljoni euroga. Tähelepanuväärne on, et Supercelli kontrollib tegelikult Hiina konglomeraat Tencent. Võib-olla just selle seose tõttu annetas Supercell just ÜRO pagulasabile ja mitte otse Ukrianale.

Embracer Group (kelle katuse all on kümned ja kümned stuudiod, näiteks Gearbox Entertainment, Deep Silver, THQ Nordic, Volition, Flying Wild Hog, Milestone, 3D Realms, 4A Games, Bugbear Entertainment, Black Forest Games) annetas 1. märtsil miljon USA dollarit erinevatele heategevusasutustele. Omalt poolt andis juurde lisamiljoni Embracer Groupi juht Lars Wingefors.

Jaapanist on seni Ukraina humanitaarabile panustama hakanud vaid Sega Sammy Group ja Koei Tecmo. SEGA pole summat veel välja öelnud, kuid Koei Tecmo annab 500 000 USA dollarit ÜRO High Commissioner for Refugees fondile.

Ühed käbedamad Ukrainale appitõttajad on olnud poolakad. Nagu ülal mainitud, annetas “The Witcheri” sarja ja “Cyberpunk 2077” arendaja CD Projekt Red miljon zlotti ja veebruaris jõudis täpselt sama teha ka “Dying Lighti” arendaja Techland.

Nimekatest suurstuudiotest teatas Ubisoft enam kui miljoni euro annetamisest erinevatele organisatsioonidele. Ubisoftil on Ukrainas kaks Kiievis ja Odessas asuvat stuudiot.

Activision Blizzardi töötajad kogusid ukrainlaste abistamiseks kokku 300 000 USA dollarit, millele stuudio paneb enda poolt juurde kaks korda suurema summa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.