Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Videod: kui realistlikud on uues lennusimulaatoris suuremad Eesti linnad?
Hiljuti ilmunud “Microsoft Flight Simulator 2020” suurimaks trumbiks võimalus tugitoolipiloodina lennata kõikjale maailmas ning nautida satelliitinfo põhjal loodud ülimalt realistlikku maastikku. See tähendab, et avastamiseks on valla ka virtuaalne Eesti.
Olen lennusimulaatoritega lennanud üle 30 aasta ning 10 aastat olen tegutsenud ka erapiloodina, mistõttu otsustasin vaadata, kuidas erinevad simulaatori-Eesti suuremad linnad oma reaalelulistest teisikutest. Allolevates videotes külastame Tallinnat, Narvat, Pärnut, Kuressaaret ja Rakveret
Alustame Tallinnast
Pealinna kohal tiirutamiseks valisin lennukiks vana hea Cessna 150, millega ma omal ajal piloodipaberid tegin. Alustuseks tiirutame lennujaama ja Laagna tee vahelisel alal Pae pargi tiigi kohal ning siis võtame suuna Lasnamäele.
Nagu näha, siis pea 160 kilomeetrit tunnis kihutades mööduvad tänavad all üsna kiirelt ja Eesti linnadest lendab isegi selline väikelennuk suhteliselt kiirelt üle. Pöörame tagasi Kadrioru poole ja paremal näeme kuulsat Lasnamäe kanalit, kus eelmisel suvel “Tenetit” filmiti. Siis kerkib meie ette Sikupilli kaubanduskeskus ja paremal on näha Kadrioru jalgpallistaadionit.
Usun, et Eesti lennusimulaatorite fännid teevad peagi valmis uuendused, kus meie tuntumad hooned asendatakse realistlikumate mudelitega. Hetkel on kõik küll enam-vähem omal kohal, kuid majad visuaalselt tegelikkusele ei vasta.
Tallinnaga tutvumine lõppeb vabaduse risti kaotanud Vabaduse väljaku kohal, kust paistab paremal kätte oranžide kivikatustega kaunis vanalinn.
Narvas viisata üle piiri
Narvale läheneme põhja poolt Narva-Jõesuust, vasakul näeme looklemas Narva jõge. Mõni minut lendamist ja olemegi Narva linnuse kohal. Kes soovib, see saab rahuliku südamega ilma piiririkkumise eest trahvi saamata piiluda ka Venemaa poolel asuvat Ivangorodi kindlust.
“Flight Simulator 2020” eripära ongi see, et riigist või maailmajaost hoolimata vastab maastik kohalikule reaalsusele on ning ajaloo-, arhitektuuri või geograafiahuvilised saavad ümbritsevast üsna realistliku ülevaate.
Edasi tiirutame juba üle piiri Venemaa poolele, vaatame Narva kindlust ning võtame siis suuna tagasi Narva kesklinna poole.
Rakvere linnus
Rakverele läheneme Põhjakeskuse poolt ning sealt võtame suuna kesklinna suunas. Vahva on vaadata, et peaaegu iga elumaja Eestis on tõepoolest korrektse koha peal.
Mõistagi viskame pilgu peale ka Rakvere linnusele. Kauni ilmaga avaneb lennukiaknast tervele Rakvere linnale tõsiselt lummav vaade.
Tartu ERMi otsimas
Järgmine peatus meie Eesti lennutuuril on Tartu. Mul põlise tallinlasena hakkas isegi keeruline – kohe ei meenugi, kus täpselt kõik oluline Tartus asub!
Tartule lähenen lõuna poolt Tartu lennujaama kohalt ja esimeseks orientiiriks saab loomulikult vahva Emajõgi. Muide, lendamisel lähtutaksegi peamiselt kahest olulisest orientiirist – lennuväljadest ja kirikutest.
Tean, et Tartu endise Raadi sõjaväe lennuvälja otsas on Eesti Rahva Muuseum ja mõne minuti pärast olengi selle kohal. Muuseumi kohal tiirutades on tore on ka meenutada ka just siin toimunut ägedat Metallica kontserti.
Pärnu ja Sunset
Mina kipun alatasa Pärnut enda peas reaalsusest palju suuremaks mõtlema. Sestap juhtuski, et lennukiga siia jõudes olingi linnast juba paari minutiga üle tuhisenud.
Pärnule läheneme põhja poolt ning lennujaama ja Sauga kohal on kohe näha mitmete autokeskustega teeristi. Vasakule suunduv tee viib Riiga, kuid otse ees asub sissesõit Pärnu kesklinna.
Pärnu jõgi lookleb kaunilt meie ees ja eemal horisondil on klubi Sunset hoone samuti kenasti näha. Jõuame mereni ja pöörame vasakule ning naudime vaadet Pärnu kesklinnale.
Kuressaare linnus
Kuressaarele läheneme põhja poolt ja juba üsna pea märkame ka kuulsat linnust koos seda ümbritseva kauni maastikuga. Pärast kõigest mõneminutilist imetlemist on minu tähelepanu hajunud ja avastan, et olen kogemata soovitud kõrgusest korralikult madalamale langenud.
Muide, Kuresaarega meenub mulle eksamilend, kus pidin maanduma Kuressaare lennuväljale. Turbulentsi tekitavatest madalatest pilvedest sain slaalomina mööda lennata, kuid lennujaama maandumisrada oli suunaga mere poole ning tundus õhust üsna lühike. Kartsin, et ehk tuleb enne vesi ette kui lennuk pidama saab! Õnneks ikka nii ei läinud.
Tagasi Tallinnas
Tallinnasse jõuan tagasi põhja poolt, vasakul hakkab on esimesena silma kaunis Lennusadam. Kaugemal on näha ka reisisadamat, kus Tallinki reisilaevu küll paraku näha ei ole. Loodan, et asjalikud fännid need lõpuks siiski sadamasse tekitavad.
Edasi võtan suuna vanalinna poole ja peagi on taas näha Vabaduse väljak. Sealt edasi liugleme üle Lilleküla jalgpallistaadioni ja Järvevana tee ning juba ongi ees näha meie reisi lõpp-punkt, Tallinna lennujaam.
Tõsiselt võimas saavutus
“Microsoft Flight Simulator 2020” on realistliku maastiku kujutamises väga suur samm edasi. Vahva on mõelda, et kõigest paari minutiga võid hüpata igasse maailma nurka ja kohe lendama hakata.
Mõnusa lisana on nüüd olemas ka nn reisijafunktsioon, mis paneb lennukit juhtima arvuti ja laseb sul nautida vaateid näiteks Londonile või Pariisile.
Päiksetõusud, päikseloojangud, arhitektuurimälestised – avastada on tõesti väga palju, eriti praegu, kui koroona tõttu on reisimine pea võimatuks muutunud.
Lennusimulaatorist “Flight Simulator 2020” kirjutame pikemalt ajakirja “Digi” oktoobri alguses ilmuvas numbris.