Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Videomängude uskumatu varjupool: müügile võib jõuda mäng naiste vägistamisest ja tapmisest
Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Peagi võib jõuda Steami müügile ülivägivaldne videomäng nimega “Rape Day”, milles mängija kehastab naisi vägistavat sarimõrvarit zombiviiruse puhangu ajal.
“Rape Day” Steami lehekülje külastamiseks peab olema Steami sisse logitud. Olgu öeldud, et seal nähtav sisu on häiriv ja ei ole mitte mingil juhul sobilik alaealistele.
Tegu on pooletunnise visuaalse novelliga, milles tapjast vägistajat kehastava mängija ülesanne on teha erinevaid valikuid ja nii mängu lugu edasi liigutada. Arendajate sõnul sisaldab mäng “vägivalda, seksuaalseid rünnakuid, nõusolekuta seksi, nilbet keelekasutust, nekrofiiliat ja intsesti.”
Mängu reklaamimaterjalidega tutvumine on judinaid tekitav ettevõtmine, pärast mida tekib tahtmine netijuhe seinast välja tõmmata ja nähtu lihtsalt unustada. Kujutatakse peksmist, brutaalset vägistamist, alaealiste ärakasutamist ja relva ähvardusel seksi nõudmist. Fakt, et on olemas inimesi, kes loovad sellist sisu meelalahutuse pähe ja kasumi teenimise eesmärgil, on pehmelt öeldes õõvastav.
Teose Steami lehelt leiab mängu kohta järgmise kirjelduse: “Kontrolli ohtliku sarimõrvari valikuid zombiviiruse puhangu ajal. Ahista, tapa ja vägista naisi oma äranägemise järgi, et lugu edasi liigutada. Maailm on ohtlik ja seadusetu. Zombidele meeldib lisaks inimeste söömisele ka neid brutaalselt vägistada, kuid sina oled linna kõige ohtlikum vägistaja.”
Sisukirjeldus lõpetatakse kummastava üleskutsega: “Naudi oma vägistamispäeva, sa oled selle välja teeninud!”
Kellele see mõeldud on?
Mängu kodulehelt võib leida küsimus-vastus stiilis õigustava teksti, milles “Rape Day” anonüümseks jääv autor oma loomingut kaitseb.
Näiteks kirjutab mängu looja, et fiktsioonis on mõrvad tavalised ja aktsepteeritud, kuid vägistamine on jätkuvalt tabu. Tema arvates ei peaks see nii olema. Veel tuuakse välja, et mängu peaks suhtuma kui tumedasse komöödiasse ning autor on täiesti valmis selleks, et tema looming tekitab negatiivset vastukaja.
Ühe eriti õõvastava detailina jääb silma küsimus stseeni kohta, kus väidetavalt tapetakse imik. “Rape Day” autor selgitab, et see stseen on nüüdseks mängust eemaldatud.
Lisaks küsimustele-vastustele leiab “Rape Day” kodulehelt ka viited kuuele akadeemilisele artiklile, mis selgitavad, et vägivaldsete videomängude ja agressiivse käitumise vahel puudub seos.
Igati loogilisele küsimusele “Kes küll midagi sellist mängiks?” leiab vastuse 19. veebruaril “Rape Day” Steami lehele ilmunud autori kommentaarist. Selgitatakse, et mäng on loodud sotsiopaatidele, kes moodustavad ühiskonnast väidetavalt 4%. Autor on teadlik, et tegu on nišimänguga, kuid arvab siiski, et tema looming võib peale minna sihtgrupist laiemale publikule. Ta leiab, et inimesed ei ole valmis endale tunnistama, et nad soovivad tegelikult sellist mängu mängida.
Steami tolerantsuspoliitika proovikivi
Kuigi “Rape Day” on hetkel Steami tootenimekirjas olemas, jääb müügiplatvormi emafirma Valve’i otsustada, kas vastuoluline mäng lõpuks ka müügile jõuab.
Valve keeldub mänge Steami lubamast kahel juhul: müüdavad mängud ei tohi olla illegaalsed ja need ei tohi olla loodud “trollimise” eesmärgil. Viimast sätet rakendati näiteks eelmisel aastal mängu “Active Shooter” puhul, mis pani mängija koolitulistaja rolli. Siis leiti, et teose ainus eesmärk on õhutada vaenu ja tekitada vastuolu.
Olenemata sellest, et mitmed Steami kasutajad on juba nõudnud “Rape Day” eemaldamist, ei saa olla kindel, kas see reaalselt juhtub. Trollimisreegel näib olevat suunatud rohkem kahjulike kavatsuste ja vähem kahjuliku sisu vastu. “Rape Day” looja on sellest teadlik ja mainib ka mängu kodulehel, et üritab igal juhul tegutseda edasimüüjate sätestatud reeglistike raames.
Steam on seega keerulise valiku ees: “Rape Day” müügilt eemaldamine võib olla vastuolus enda poolt kehtestatud reeglitega, mängu müügile jätmine tähendaks aga seda, et aidatakse levitada teost vägistamisest ja mõrvamisest.