Suur lugu

10 ajaloolist teleülekannet, mis tõid ekraani ette hiiglasliku hulga inimesi

2001. aasta 11. septembril jälgis New Yorgis toimuvat pea 2 miljardit inimest.Foto: The Urban Twist

Tänapäeval võib ju igal kolmapäeval “Rannamaja” uus osa eestlased telekate ette naelutada, kuid teleajalukku nende vaatajanumbritega naljalt ei murra.

Alt leiad nimekirja 10 ajaloolisest teleülekandest, mis meelitasid ligi astronoomiliselt hiiglasliku arvu silmapaare.

Ja kui jutt juba astronoomiale läks, siis…

Neil Armstrongi esimestele sammudele Kuu pinnal elas kaasa väga suur hulk inimesi.Foto: KGTV

Esimesed sammud kuul – umbes 500 miljonit vaatajat

1969. aasta 20. juulil tegi USA astronaut Neil Armstrong maailmakuulsa väikese sammu inimese, kuid suure hüppe inimkonna jaoks. Sellele ajaloolisele hetkele elas kaasa 384 000 kilomeetri kaugusel asuval planeedil Maa kaasa üle poole miljardi inimese.

Tegu on hiiglasliku ja äärmiselt muljetavaldava arvuga. Teletehnoloogia oli veel lapsekingades ja televiisorid ei olnud nii laialt levinud kui tänapäeval. Kuid ega esimesi kaadreid Kuult ei saa ju selliste lihtlabaste põhjuste pärast vaatamata jätta!

Michael Jackson saadetakse viimsele teekonnale.Foto: Deseret News

Michael Jacksoni ärasaatmine – umbes 500 miljonit vaatajat

Vastuolulise popmuusika kuninga Michael Jacksoni surm 2009. aastal oli globaalse mastaabiga suursündmus. Mõistagi pidi tema viimsele teekonnale saatmisest saama ajalooline suursündmus.

Ja sai ka. 2009. aasta 7. juulil toimunud ärasaatmist jälgis vähemalt pool miljardit inimest, kuid osade allikate sõnul võis see arv olla veel suurem. Tegu oli tõelise muusikalise austusavaldusega popmuusika maailma suurimate tegijate poolt: kohal olid muuseas Mariah Carey, Stevie Winder Janet Jackson ja paljud teised.

Diana oli abielludes kõigest 20-aastane.Foto: Hello Magazine

Printsess Diana pulm – umbes 750 miljonit vaatajat

1981. aasta 29. juulil abiellus 20-aastane Diana Frances Spencer Londonis Walesi printsi Charlesiga. Kuninglikud pulmad olid 80-datel sama populaarsed kui tänapäeval ning tseremooniale elas telepurgi vahendusel kaasa umbkaudu kolmveerand miljardit inimest.

Paraku ei jäänud pulmad aga kõige vaadatumaks Dianat puudutavaks telesündmuseks. 16 aastat hiljem jälgis tema viimast teekonda veel suurem hulk inimesi. Sellest pikemalt natukene hiljem.

Hiina uusaastapidustused on alati visuaalne spektaakel.Foto: Mirror

Hiina uusaastapidustused – umbes 800 miljonit vaatajat

On kummaline mõelda, et ühe riigi sees võib mõnda teleülekannet jälgida pea miljard inimest, kuid tundub, et Hiina mõõtu riigis on kõik võimalik.

Uusaastapidustused on Hiinas alati telemaastiku suursündmus, mida jälgib röögatu hulk inimesi. Rekordeid püstitati näiteks 2018. aastal, mil umbes 800 miljoni televaataja ees kujutati aafriklasi ülimalt rassistlikes toonides.

Muhammad Ali ja George Formani ajalooline poksilahing.Foto: MHG

George Forman versus Muhammad Ali – üle miljardi vaataja

1974. aastal toimus Kongo Rahvavabariigis üks ajaloo legendaarsemaid spordisündmusi. Poksi raskekaalu võitmatuna püsinud tšempionilt George Formanilt üritas tiitlit tagasi võita legendaarne Muhammad Ali.

Enne lahingu algust ei uskunud keegi, et Ali suudab Formani vastu saada. Skeptikud pandi paika, kui Ali 8. raundis Formani nokauti lõi. Sellele elas kaasa enam kui miljard inimest, mida oli 74. aastal üle veerandi maailma rahvastikust.

Kaevurid toodi maa alt välja erilise NASA disainitud kapsliga.Foto: The New York Times

Tšiili kaevurite päästeoperatsioon – üle miljardi vaataja

2010. aasta augustis toimus Tšiilis Copiapó kaevanduses varing. 700 meetri sügavusse tunnelisse jäid lõksu 33 kaevurit, kelle päästmiseks pidid jõud ühendama mitmed valitsused ja isegi NASA.

Lõpuks, 69 päeva pärast varingut viidi ellu ülimalt keeruline ja ohtlik plaan, millega suudeti päästa kõigi kaevurite elud. Päästeoperatsiooni pinevatele tundidele elas telepildi vahendusel kaasa üle miljardi inimese.

ELVIS: ALOHA FROM HAWAII — Pictured: Elvis Presley during a live performance at Honolulu International Center in Honolulu, Hawaii on January 14, 1973 for his NBC special — (Photo by: Gary Null/NBC/NBCU Photo Bank via Getty Images)

Esimene live-kontsert teleajaloos – üle miljardi vaataja

Elvis Presley tegi ajalugu mitmel moel. Ta oli mõistagi ülimalt edukas muusik, kuid ka esimene sooloartist, kes korraldas live-kontserti, mida televisioon üle kandis. See osutus pehmelt öeldes väga populaarseks.

14. jaanuaril 1973 läks eetrisse Elvise telekontsert “Aloha from Hawaii Via Satellite”, mida näidati enam kui 40 riigis Ameerikas, Euroopas ja Aasias. Elvise suurimaid hitte kuulas üle miljardi inimese igast maailma nurgast, mistõttu on tänase päevani tegu ajaloo ühe suurima muusikasündmusega.

Kuninglikud pulmad tõmbavad alati ligi miljoneid vaatajaid.Foto: Racked

Kuninglik pulm – umbes 2 miljardit vaatajat

Briti kuningakoja pulmad ei ole ole populaarsed Suurbritannias, vaid kõigis maailma nurkades. 2018. aasta 19. mail aset toimunud Meghan Markle’i ja prints Harry laulatust jälgis umbes kaks miljardit silmapaari.

Ülisuurte vaatajanumbrite saavutamisele aitas kaasa modernne tehnoloogia. Paljud jälgisid laulatust teleülekannete vahendusel, kuid pulmale sai kaasa elada ka YouTube’i ja erinevate striimimisteenuste kaudu.

Päev, mis muutis maailma.Foto: Business Insider

11. septembri terrorirünnakud – umbes 2 miljardit vaatajat

2001. aasta 11. septembri sündmused mõjutavad maailma tänase päevani. Islamiterroristid ründasid mitmeid USAs asuvaid sihtmärke, kuid kõige kurikuulsamaks said kaaperdatud reisilennukite poolt rammitud kokkuvarisevad Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornid.

New Yorgis toimuvaid traagilisi sündmusi jälgis telepildi vahendusel umbes 2 miljardit ilmakodanikku, sealhulgas ka siinkirjutaja. Kaadrid põlevatest ja kokku kukkuvatest pilvelõhkujatest ei lähe teleülekannet näinutel tõenäoliselt veel niipea meelest.

Printsess Diana teel viimsesse puhkepaika.Foto: Pinterest

Printsess Diana matused – umbes 2,5 miljardit vaatajat

Nädal varem Pariisis autoõnnetuses hukkunud printsess Diana saadeti Londonis viimsele teekonnale 1997. aasta 6. septembril. Tema matused on tänase päevani teleajaloo üks kõige vaadatumaid sündmuseid.

Diana ärasaatmist jälgis televisiooni vahendusel umbes 2,5 miljardit inimest. 1997. aastal moodustas see peaaegu poole terve meie planeedi elanikkonnast.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.