“Spelunky 2” on suurepärane mäng, kus sa sured, sured ja veelkord sured!

Selle pildi järgi küll ei ütleks, et "Spelunky 2" on mäng, kus sa pidevalt valusalt oma otsa leiad.Foto: Mossmouth

Rainer Peterson mängusaatest “Puhata ja mängida” kirjutab, miks “Spelunky 2” on sinu aega väärt, olenemata sellest, et surm on hingab sulle pidevalt kuklasse.

Kuigi “Spelunky” esimene osa oli üks esimesi saabujaid trendikaks saanud raskete mängude laines, siis “Spelunky 2” suudab eelkäijast piisavalt erineda ja pakkuda nii mõndagi uut. 

Mõned asjad on siiski muutumatud. “Spelunky 2” on külgvaates platvormimäng, mille tasemed on protseduuruliselt genereeritud – iga kord mängu tööle pannes näed uhiuusi leveleid. Mängijal on kasutada vaid piits ja võime hüpata, kõik muud oskused tuleb kas üles leida või poes lahti lukustada.

Surm on sinu parim sõber

Kui sul veab, siis võid peagi olla ka pumppüssi, hõljuki ja kompassi uhke omanik. Kuid siin on konks – kui sa surma saad, siis on kõik need asjad on läinud ja tuleb nullist alustada. Ainsad asjad, mis surma üle elavad, on lahti lukustatud mängijategelased ja võimalus uuesti alustada hilisematest tasemetest.

Pärast “Spelunky 2” alustamist läheb ilmselt 20 sekundit, kuni sa esimest korda surma saad. Parimal juhul. Suure tõenäosusega saab sulle saatuslikuks mõni nool, vihane mutike või katkisest potist välja karanud madu.

Aga juba mõned sekundid hiljem on mängija juhitud koopauurija taas valmis uuesti proovima, muidugi värsket ja täiesti uue ülesehitusega taset. Ja niimoodi aina uuesti ja uuesti, kümneid ja sadu kordi järjest, kuni sa kas jõuad mängu “lõpuni” või sellest kõigest lihtsalt ära tüdined. 

Foto: Mossmouth

Algajale võib see lakkamatu surmade laviin tunduda ebaõiglane ja ka ootamatu, kuid mängides saab selgeks, et põrumises on alati süüdi mängija ja vigadest saab õppida. Said noolega pihta? Selge, oleks pidanud rohkem seiret tegema veendumaks, et kõik on klaar. Potis olev madu ei tee haiget, kui seda mitte piitsaga puruks lüüa, vaid hoopis kaugemale vastu seina visata. Võib-olla ogadesse hüppamise asemel oleks pidanud hoopis vaikselt mööda köit üles ronima?

Surm on “Spelunkys” peamine õpetaja, sest mäng ise tuima tekstiga ennast mängima ei õpeta. Mida aeg edasi, seda enam ilmnevad ka teiste elementide omavahelised seosed – kalkunitel saab ratsutada; alati on valik, kas riskida ja röövida poodi, mis muuda kõik teised poepidajad agressiivseks, või kasutada ausalt raskelt teenitud raha?

Raske, aga mõnus

Selle virtuaalse maailma sisemiste seoste avastamine ongi “Spelunky 2” põhiline element. Kuigi tegelikult võib mängu läbida mõnekümne minutiga, ei jõua paljud mängijad isegi esimese paarikümne tunniga esimestest tasemetest kaugemale, veel vähemad näevad viimast bossi. Aga sellest pole midagi.

Foto: Mossmouth

“Spelunky 2” maailm ja süsteemide rohkus suudavad selle mängu hoida läbivalt lõbusana. Uued lisad, nagu võimalus mängida koos kuni nelja sõbraga üle neti ja igapäevased väljakutsed pikendavad seda lustiaega ilmselt veelgi. Tõsi, kindlasti saaks sukelduda strateegiavideotesse ja kõik viimse piirini läbi mõelda, kuid see kaotaks ära suure osa avastamisrõõmust. 

Mina isiklikult ei näe kunagi “Spelunky 2” lõpubossi, selles olen kindel. Ei näinud ka esimesel osal, kuigi mängisin seda ligemale 50 tundi. Aga kogu see aeg möödus siiralt lõbusalt ning ei näe põhjust, miks “Spelunky 2” peaks teistmoodi minema. 

“Spelunky 2” on saadaval arvutil ja PlayStation 4 mängukonsoolil.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.