15 raamatut nädalavahetuseks, mis teevad sind targemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mõned valikud lugemishuvilise Andreas Kaju töölaua kõrvalt. FOTO Andreas Kaju

Et vaba aeg konstruktiivselt ära kasutada, selleks tasub lugeda raamatuid, mis teevad targemaks. Diktor kogus kogu parimad eluloo- ja ajalooraamatud, mida võiksid lugeda. Meie palvel jagavad oma lugemissoovitusi Andreas Kaju, Hardo Pajula, Annikky Lamp, Kadri Kõusaar ja Aivo Vaske.

Henry Marsh “Ära tee kahju. Lood elust, surmast ja ajukirurgiast.”

Tunnustatud neurokirurg kirjutab ausalt ja kaasahaaravalt, kuidas kirurgil tuleb igapäevaselt langetatud kiireid ja kaalukaid otsuseid, kuidas kõik kirurgid polegi tasakaalukad ja kindla käega ning mis kõik juhtuda võib kui kirurginoal aju juures midagi valesti läheb.

Andres Adamson “Mida koolis ei õpetatud. Eesti ajaloost viha, eelarvamusteta ja valehäbita.”

Nii uus toode, et keegi pole seda veel arvustada jõudnud. Pealkiri ja sisututvustus kõlavad aga paljulubavalt.

Norman Ohler “Patsient A. Uimastid kolmandas Reichis.”

Hämmastav lugemine sellest, kui palju Hitler narkootikume tarbis, kuidas ta sõltlasena oma raviarstilt aina uusi ja uusi kokteile sai ning kuidas narkost pehmenenud aju täiesti ebaadekvaatseid käske edastas.

Mihhail Zõgar “Kõik Kremli mehed.”

Hea ülevaade sellest, kui olulised on Kremlis tutvused ja raha ning kui hästi on omavahel põimunud võim, FSB ja oligarhid.

Marju Lauristin, Ene Hion, Margot Visnap “Marjustini sajand.”

Marju Lauristin aitab läbi oma suguvõsa ajaloo väga täpselt ette kujutada kui keerulisi protsesse Eesti on läbi elanud – kui palju kõhklusi, kahtlusi ja pealekaebamisi me oleme pidanud taluma ning mis on selle kõige tagajärg.

Stefan Torssell “Parvlaev Estonia. Rootsi riigi hukk.”

See pole mingi vandenõuteooriate kogumik, vaid faktidel ja dokumentidel põhinev ülevaade, kuidas “Estonia” parvlaeva hukku uuriti ja milliseid vigu selle käigus tehti.

Yuval Noah Harari “Sapiens. Inimkonna lühiajalugu”

Kes või mis on inimene? Kust me tuleme ja kuhu läheme? Bestseller, mida on korduvalt-korduvalt kiidetud ning on meil nii mugavalt eesti keeles võtta.

Simon Schama “A Chronicle of the French Revolution”

New York Times’i bestseller, mida kõikidest prantsuse revolutsiooni käsitlevatest raamatutest on nimetatud kõige-kõige paremaks. Osta saab Amazonist.

James Hawes “The Shortest History Of Germany”

Kiire, lühike, kuid asjalikult kirja pandud ja huvitav. Paljude graafikutega ja analüüsiv. Ülevaade Saksamaast alates Julius Caesarist ja lõpetades Angela Merkeliga. Saadaval Rahva Raamatus.

Annie Lowrey “Give People Money”

Toetav analüüs kodanikupalga vajadusest USAs. Kuid ettevaatust, seda lugedes võib arvama hakata, et kodanikupalk ongi hea mõte. Kahjuks ei esita raamat aga ühtegi ettepanekut kust selle jaoks raha tuleks ja kuidas seda finantseeritaks. Saadaval Apollos.

Mary Beard “Women and Power. A Manifesto”

Beard kirjeldab läbi isiklike peegelduste naiste positsiooni ühiskonnas ja selle kujunemist läbi aastate. Ta võtab appi tuntud naised nagu Theresa May ja Hillary Clinton ning toob meieni tõelise feminismi manifesti. Saadaval Amazonis.

Niall Ferguson “Kissinger. 1923-1968. The Idealist”.

Sõltumata lugeja hoiakutest Kissingeri poliitikale Lõuna-Ameerikas, Kesk-Aasias, Kaug-Idas või ka Euroopas, on kahtlemata tegu möödunud sajandi ühe kõige silmapaistvama strateegilise mõtlejaga, kes kindlasti tuleb pärast rahudividendide kümnendeid Külma Sõja lõpu järel varsti uuesti moodi tagasi.

Edgar Shafir “The Behavioral Foundations of Public Policy”

Paljudes poliitikavaldkondades kujundatav poliitika on tihti elukauge ega ole seetõttu võimeline ka midagi praktilist peale hakkama ühiskondlikult ebasoovitavate fenomenidega – alates ülekaalulisuse vohamisest lõpetades karistuspoliitika efektiivsusega. Need kompleksprobleemid, mida me kaunis anekdootlikult ja kitsalt ajakirjanduses käsitleme, nii põhjuste diagnooside kui lahenduste poole pealt, nõuavad paremat arusaamist sellest, kas ja mida on meil mõistlik ja võimalik poliitika seisukohalt teha, et inimeste käitumist ühiskondlikult vähem kulukaks teha.

Nicholas Thompson “The Hawk and The Dove”

Lühidalt on lugu kahest USA legendaarsest julgeolekupoliitika analüütikust ja tippametnikust – George Kennanist ja Paul H Nitzest. Raamatu autor Nicholas Thompson on tuntud ajakirja Wired toimetaja ja Paul Henry Nitze lapselaps. Nitze ja Kennan mõlemad elasid ligi 100-aastaseks ja mõlema mõtlemine väärib perioodilist läbivalgustamist.

Tim Wu “The Attention Merchants”

Räägib tänapäeva meediast ja nende üdini ebamoraalsest ärimudelist, kus tooteks pole mitte see lugu siin, mida sa loed, vaid sina ise – sinu andmed müüakse edasi reklaamivahendajatele või reklaamiostjatele ja sellest saadavast rahast taas toodetakse sedasama meediat. Kui inimeste tähelepanu on su suurim valuuta,siis teed sa kõik selleks, et seda pälvida ja ei pea olema geenius, et mõista, et pikkade uuriva ajakirjanduse lugude või analüütiliste majandusuudiste asemel on kõige parem tähelepanu koguda taaskäideldes instagrami microinfluencerite poolpaljaid pilte, seltskonnakroonikat ja toota samast teemast 30 nurga alt mittemidagi lisavaid ekspertkommentaare, polariseerida auditooriumi, luues tagatipuks illusiooni, et sel kõigel on midagi pistmist oma lugejatele hääle andmisega.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.