Raamat

Algab kirjandusfestival Prima Vista: milliste kirjanikega on Tartus võimalik kohtuda?

Foto: Powerofflowers / Shutterstock.com

21. – 26. septembrini leiab Tartus aset kirjandusfestival Prima Vista, mille raames toimuvad üle terve linna erinevad kirjandusteemalised üritused: raamatuesitlused, vestlusõhtud, filmiseansid, raamatulaat ja isegi märkmiku valmistamise töötuba. 

Festivali raames on huvilistel võimalik kohtuda ka oma lemmikkirjanikega või leida enda jaoks uusi põnevad autoreid. Mitmete autorite loominguga on võimalik tutvuda ka Elisa Raamatu vahendusel. 

Kai Aareleid

Kai Aareleid on kirjutanud nii proosat kui ka luulet. Üks tähelepanuväärsemaid teoseid tema sulest on II maailmasõja järgsest Tartust jutustav perekonnaromaan „Linnade põletamine“. Lugu jõudis eelmise aasta sügisel ka Eesti Draamateatri lavale samanimelise näidendina. 

„Linnade põletamises“ segunevad ajaloo varjud, peresaladused ning inimese pürgimine valguse ja selguse poole.Hilissügisel maamajja saabudes leiab Tiina eest segipaisatud elamise, kust on varastatud ka isa portree. Tühilaik seinal toob pinnale mälestused lapsepõlvest sõjajärgses Tartus.

Täiskasvanute lahingud ja leppimised toovad lapse ellu suuri muutusi ja lõplikke hüvastijätte. Alles täiskasvanuna mõistab Tiina, et mitte ühegi mälestuse eest ei saa lõputult ära joosta. Vähemalt korra peab iga saladus leidma kuulaja.

Jelena Skulskaja

Ligi 30 luule- ja proosaraamatu autor Jelena Skulskaja on üks olulisemaid venekeelse kirjakultuuri esindajaid ja arvamusliidreid Eestis. 

Festivalil tutvustab Skulskaja luulekogumikku, milles on tema tõlgitud kolme eesti luuletaja looming. Kogumik annab ettekujutuse tänapäeva eesti luule põhisuunadest. Elisa Raamatu lugejad saavad aga tutuvuda Skulskaja romaaniga „Marmorluik“.

„Marmorluiges“ lõikuvad tavatul moel kolm liini. Autor jutustab oma sõjajärgsest lapsepõlvest, keerulistest peresuhetest, noorusest; näitab kummastavast ja süngest vaatenurgast Tartu Ülikooli, räägib sõprusest Juhan Viidingu, Sergei Dovlatovi ja paljude teistega. Samuti sisaldab raamat sürrealistlikke novelle ja originaalset vaatenurka suurtele kirjandusteostele. Kolm liini sulanduvad omapäraseks pildiks inimesest ajastute, riigi, linna, ühiskonna taustal.

P. I. Filimonov

Eestivene proosakirjanik ja luuletaja P. I. Filimonov esitleb festivalil oma uut esseede kogumiku „10 elavat eesti autorit“. Raamatu peakangelased on Andrus Kivirähk, Maarja Kangro, Jaan Kaplinski, Katrin Väli jt, kellest autor jutustab kergelt ja heatahtliku irooniaga.

Elisa Raamatus on Filimonovilt romaan „Hariton Naganovi surm ja ajatus”, mis räägib Tallinna kultuurielu lähiminevikust, 1990ndatest. Hariton Naganov oli ajastu võrdkuju, kes jättis sügava jälje eestivene kultuurile. Kui Naganov ootamatult suri, ei osanud tagantjärele keegi enam öelda, mis mees ta õigupoolest oli. 

Romaan süüvib salapärase varalahkunu ellu ja otsib üles mehe vanad kamraadid ja kallimad, et nende abil loosse selgust tuua. Vastuste asemel leiab jutustaja aga üksnes uusi küsimusi. Varsti pole kindel seegi, kas Hariton Naganov üldse lavalt lahkunud on. Tasapisi koorub mälestuste raamatust välja kelmiromaan, kus pole tagasi hoitud ei absurdi ega (enese)irooniaga. 

Aapo Ilves

Aapo Ilves, kes ise võtab oma viimase aja tegevused kokku sõnaga laulukirjanik, on pea igal aastal Prima Vista esinejate seas. Kuigi festivalil astub Aapo üles muusikuna, ei piirdu ta looming vaid laulusõnadega – Elisa Raamatus saab tutvuda näites luulekoguga „Tulen öösel sulle koju“.

Raamatu “Tulen öösel sulle koju” puhul saab rääkida vahedast absurdi- ja keeletajust, sotsiaalsest närvist, tekstide lauldavusest, spontaansest kunstist, filigraansest käsitööst ja ilmselt veel paljustki.

Autor on üks väheseid poeete, kes müttab oma loominguga müstilisel mägede ja orgude maal Lõuna-Eestis. See ilmselt annabki tema loomingule oma kordumatu jõu, rütmi ja puudutuse.

Teiste osalejate ja festivali kavaga saab tutvuda Prima Vista kodulehel

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.