Raamat

„Ära tee kahju“: aus ja otsekohene sissevaade neurokirurgi igapäevaellu

Üks arstieetika olulisematest punktidest on mittekahjustamine – kui heategemine pole võimalik, tuleb võtta eesmärgiks olukorda mitte hullemaks teha. Kuidas aga saada hakkama neurokirurgina, kui iga liigutus võib endaga kaasa tuua kohutavad tagajärjed ja ühegi operatsiooni õnnestumine pole garanteeritud?

Ära tee kahju“ on aus ja otsekohene sissevaade neurokirurgi igapäevaellu. Lugeja saab osa nii joovastavatest võitudest kui ka painavatest ebaõnnestumistest, mida võib ette tulla väga ootamatult. Raamatus räägitakse operatsioonidega kaasnevatest riskidest ja autor puudutab ka oma karjääri suurimaid vigu. Ta leiab, et on oluline demütologiseerida arsti elukutse ja ühiskond peab mõistma, et arst ei ole ilmeksimatu ja kõikvõimas jumal.

Raamat võib tunduda mõneti hirmutav, kuid samas aitab see ehk mõista, milliste raskustega arstid oma töös kokku puutuvad – me arvame, et teame, mida see töö endast kujutab ja kuidas seda oleks kõige õigem teha, kuid tegelikult peidab arstiteadus endas rohkem dilemmasid ja raskeid otsuseid kui me arvata oskaks.

Lisaks operatsioonisaalis toimuvale avab Marsh veidi ka tervishoiusüsteemi olemust ja selle probleeme ning kirjeldab haigla igapäevaelu. Ta kirjeldab, kuidas saada hakkama operatsioonieelse pingega – näiteks eelistab ta patsientidega hommikuti mitte kohtuda – ja mis saab pärast operatsiooni, kui tulemus polnud sugugi selline, nagu plaanitud. Oma koht on raamatus ka peresuhetel, mis pikkade töötundide ja ülima tööle pühendamise tagajärjel kannatada said.

Raamatu autor Henry Marsh on Suurbritannia juhtiv neurokirurg. Lisaks koduriigile on ta aidanud edendada neurokirurgiat ka Ukrainas. Oma debüütromaanis avaldab ta 40 aasta jooksul kogunenud mõtted ja üritab selle käigus ise maailma paremini mõista.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.