Edgar Savisaare värske elulooraamat: Iga sõna, iga lause, kõik on kontrolli all

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Protsessi" filmivõtetel oli Edgar kõigeks valmis, isegi grimmipintsli kõdi suutis ta välja kannatada. Fotod: Ain Saarna

Hiljuti ilmus Edgar Savisaarest elulooraamat “Edgar Savisaar: Poliitik ja Romantik”. “Kindlasti paljud ei tea, et ta ju astus sisse ka lavakunsti kateedrisse ja Panso võttis ta vastu,” kõneleb raamatu üks autor Toivo Tootsen Diktorile.

Raamatus tuleb juttu ka Savisaare eluaegset unistust käia Kilimanjaro tipus. Algselt pidi teos valmima läbi teiste inimeste mälestuste Savisaarest.

Kuid raamatu teise autori Heiki Raudla (Õpetajate lehe peatoimetaja) sõnul kippusid lood liiga ametlikeks ja lünklikeks jääma, mispärast tuli autoritel härrat ennast samuti külastada.

Savisaar sulas üles

“Ta alguses oli umbusklik, vaatas lihtsalt tuima pilguga, aga siis saime temaga jutule, ta sulas üles ja talle täitsa hakkas meeldima see idee,” räägib Raudla Diktorile.

Ehkki Savisaar oli valmis oma elust kõnelema, on ta väga kontrolliv kõige suhtes, mida ta ütleb. “Iga sõna, iga lause, kõik on kontrolli all,” kõneleb Raudla.

Õpilasmaleva töösuve avamisel aastal 2013 istus Savisaar täiesti stsenaariumiväliselt laval olnud trummide taha ja tegi mürtsu.

Täna veedab Edgar aega rahulikult oma talus Hundisilmal. “Kodus liigub ta ratastoolis ise,” räägib Raudla.

Abi vajab Savisaar aga väljas liikumisel, kus pidevalt on tema kõrval abiline. Seevastu Tootseni sõnul on Savisaare vaim terav ja mälu suurepärane, ehkki Heiki Raudla, kes Savisaarega raamatu tarbeks ka mitmeid intervjuusid läbi viis, ütles et Savisaar võib keerulise terviseseisundi tõttu siiski kiiresti väsida.

Kahjuks polnud raamatu peategelane ise nõus Diktori lugejatega oma mõtteid jagama, seega ei tea me, mis on Eesti ühel tuntumal poliitikul edasi plaanis.

Raamat võtab kokku Savisaare elukäigu lapsepõlvest kooli ja erialavalikuni, tegevuse rahvarindes ja iseseisvuse taastamisel, tema poliitikukarjääri peaministri ja linnapeana ning lõpeb haiglasse sattumisega 2015 .aasta kevadel.

Lisaks intervjuudele leiab raamatust ka hulgaliselt pilte, millest suurema osa on pildistanud Ain Saarna, Tallinna linnavalitsuse avalike suhete osakonna direktor ja antud raamatu kolmas autor.

Savisaarele ei meeldinud selja tagant pildistamine

Mitmed pildid on tehtud Savisaare tegemiste köögipoolelt ja pildistatud selja tagant, mis Savisaarele kuigivõrd meeltmööda omal ajal polnud.

2015. aastal tuli jõulurahu Raekoja aknalt kuulutada kuidagi teisiti.

“Fotograafia on juba lapsest peale mu armastus ja harrastus olnud ja nii oli mul alati see fotokas kaasas kui vähegi midagi juhtus. Edgar küsis ka ikka mõnel korral, et kuule, mis sa nende piltidega ikkagi teed. Ja mina vastasin, et vaata, Edgar, ma matan nad ühe kase alla maha ja kui vaja on, siis kaevan üles. Ja nüüd siis juhtuski see aeg, et ma kaevasin kase alt nad üles,” räägib Saarna.

Raamatusse jõudis Saarna esitatud 657 foto seast vaid pisike hulk, seega on mitme raamatu jagu pildimaterjali veel ootel.

Tootsen on aastate jooksul Edgar Savisaarega teinud mitmeid raadiointervjuusid, milles sisalduv info jõudis samuti raamatusse. Tootsen luges läbi ka hulgaliselt teiste poolt avaldatud materjali Savisaarest. “Mul oli päris huvitav neid kõiki asju vaadata. Huvitav oli ka see, et 25 aasta jooksul ei ole tal eriti vaated ega seisukohad muutunud,” räägib Tootsen.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.