Jane Paberiti südamlik, mis algatas arutelusid ja tõstis päevakorda inimelu väärikuse

FOTO: Meelis Meilbaum/PM/Scanpix

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

Mida tunneb inimene, kes on ootamatult saanud raske diagnoosi, milleks pole valmis ei tema, lähedased ega ühiskond? Kuidas tulla toime, kui võhivõõrad avaldavad pidevalt arvamust niigi raskete otsuste kohta? Ja kuidas jääda selle kõige juures endiselt elujaatavaks inimeseks, kellest lausa kiirgub positiivsust?

2017. aastal sai Jane Paberit ALS-i diagnoosi. Selle haiguse puhul kõhetuvad tahtele alluvad lihased ja nii kaotavad haiged kontrolli enamiku liigutuste üle. Teisi elundeid ega mõtlemisvõimet haigus ei kahjusta.

Raamatusse #ükskilihaseiliigu on kokku pandud Jane viimase kahe aasta jooksul kirjutatud blogipostitused ja olulisemad tema kohta ilmunud artiklid. Tegemist on kaasahaarava teosega, mille teema on sünge ja keeruline, kuid mis sisaldab parajalt huumorit ja helgust. Jane mõtted ei jäta lugejat pimedasse masendusse, vaid aitavad näha positiivset, hinnata inimesi enda ümber ning mitte võtta kõike endastmõistetavana.

Jane lugu pani inimesed mõtlema ning tema otsus lõpetada oma elu Dignitase kliinikus Šveitsis tekitas ühiskondliku arutelu palliatiivravi, abistatud enesetapu ja inimelu lõpu väärikuse teemal. Oma missiooniks pidas naine ALS-i-teadlikkuse tõstmist, sotsiaalsüsteemi kitsaskohtadest ja väärikast elu lõpust rääkimine oli tema viimane töö.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.