Raamat

Kurt Wallander tegutseb: miks need raamatud väärivad lugemist

Ystadi kriminaalpolitseinik Kurt Wallander on krimisõprade jaoks ilmselt üks tuntumaid nimesid. Wallanderi võib kohata nii raamatus kui televiisoriekraanil – populaarne BBC sari jookseb hetkel nii Sony kui ka ETV peal. Neil, kes Wallanderi-lugudega tuttavad ei ole, tasub kindlasti vähemalt üks raamat läbi lugeda, sest nii ulatuslik populaarsus ei tule ilmaasjata.

Kurt Wallander on kirjanik Henning Mankelli loodud tegelane, kes tegutseb Lõuna-Rootsi väikelinnas. Tal ei ole kuigi palju sõpru, tal on probleeme ka perekonnas ja lisaks sellele on ta tuntud oma rämpstoidu- ja alkoholilembuse poolest. Ometi on ta lugejate seas palavalt armastatud: Wallanderist on tehtud 9 filmi ning kaks erinevat telesarja ja igal aastal reisivad paljud fännid üle kogu maailma väiksesse Rootsi linnakesse, et kõndida tuntud politseiniku jälgedes.

Wallanderist ilmunud 13 kaasakiskuvat krimiromaani. „Riia koerad“ viib lugeja aastasse 1991, kui Rootsi randa triivib päästeparv kahe tundmatu surnukehaga. Mõrvauurimine viib politseikomissari Riiga, kus Nõukogude impeeriumi kokkuvarisemise eelsetel päevadel hargnevad ühe põnevamad sündmused. Teos kirjeldab endiste NL liikmesriikide toonast ebastabiilset poliitilist olukorda, mis eestlastele liigagi tuttav on.

Sama traagilised on „Valejälje“ sündmused. Kuumal suvel on rootslased naelutatud telerite ette, sest parasjagu on toimumas jalgpalli MM. Kurt Wallanderi jaoks ei ole see suvi mitte jalgpallisündmus, vaid hirmuunenägu – suveidülli katkestab noore naise enesepõletamine linnalähedasel rapsipõllul. See pole aga kõik – hirmsa sündmuse järel asub tegutsema sarimõrvar, kelle teod muutuvad iga korraga aina võikamaks. Wallanderi jaoks tähendab see võidujooksu ajaga, et päästa järgmised ohvrid hirmsast saatusest.

Henning Mankell oli Rootsi krimi-, laste- ja näitekirjanik, kes on enim tuntust kogunud tänu Kurt Wallanderi tegelaskujule. Ta jagas oma aega Rootsi ja Aafrika, eriti Mosambiigi vahel, kus ta juhtis teatrit. Mankell on tegelenud ka heategevusega, sealhulgas annetanud 15 miljonit Rootsi krooni Mosambiigi SOS-lastekülale. Mankell suri 2015. aastal 67-aastasena.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.