Raamat

Millist toitumisalast teavet uskuda? Siin on raamat, millest omandab teadmisi arstide järgmine põlvkond

Toitumisalaseid raamatuid on viimastel aastatel tekkinud nagu seeni pärast vihma ning uskumused erinevate toitainete, eriti rasvade ja süsivesikute kahjulikkusest on püsinud aastakümneid. Tänu Google’i abile on igaühest saanud toitumisspetsialist ning kiusatus vastomandatud teadmised raamatusse koondada on suur.

Raamatute sisu aga keegi ei kontrolli ning usaldusväärsetes teadusuuringutes leitu asemel võib sinna absoluutse tõe nime all kirja saada kellegi isiklik kogemus või suvalisest uuringust välja nopitud väide, mis sobitub autori tõekspidamistega ning jätab kõrvale teised samal teemal tehtud uuringud.

Selline olukord jätab raskesse seisu inimese, kes seisab nõutult toitumisteemaliste raamatute riiuli ees. Ta tahab valida raamatu, mis annab igapäevase menüü koostamiseks näpunäiteid ning milles esitatud väiteid toetab kõige uuem teaduslikult tõestatud info. Valikuvõimalused võtavad aga silme eest kirjuks. Milline teos valida?

Kuigi ühtegi raamatut ei saa pidada ainuõigeks, siis hea variant, millest alustada, on „Normaalne söömine“. „Normaalne söömine“ seletab lahti põhitõed, millest võiks igapäevamenüüd koostades lähtuda. Ette võetakse kõik olulised toitainete grupid ning argumenteeritult põhjendatakse nende vajalikkust, lähtudes uusimatest teadmistest inimkeha metabolismi kohta.

Autorid püüavad aidata lugejal orienteeruda kaasaegsel infoprügimäel, kus söömisalane info on tihti vastuoluline ja ärihuvidest sõltuv. Teosest omandatud teadmiste abil suudab inimene uusi avastusi ja dieeditrende kriitilise pilguga hinnata ja langetada teadlikke otsuseid.


Raamatu autor Mihkel Zilmer on Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor ning tema käe all omandavad arstitudengeid teadmisi inimkeha metabolismi toimimisest. Ka käesolev raamat kuulub üliõpilaste kohustusliku kirjanduse nimistusse.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.