Raamat

Mitte ainult ulmefännidele: humoorikad Kettamaailma lood panevad haarama aina uue raamatu järele

Terry Pratchett Tartus.Foto: Ain Protsin/Postimees/Scanpix

Olgu põhjuseks skeptilisus ulmekirjanduse osas või arvamus, et Terry Pratchetti raamatud sobivad vaid lastele – on palju raamatusõpru, kes on Pratchetti nime küll kuulnud, kuid kel pole tema teostega tutvumine siiani prioriteetide sekka jõudnud. Kummalgi arvamusel pole aga tõepõhja all.

Pratchetti teosed on humoorikad ja omapärased ning paistavad silma ülejäänud ulme- ja fantaasiakirjanduse seast. Kirjanik parodeerib oma teostes meie maailma, näidates seda läbi kõverpeegli, kus kõik tundub uskumatult totter.

Ometi ei kujuta Pratchett maailma negatiivselt ega halvustavalt – inimesed, koos oma veidruste ja vigadega, on isegi armsad. Ka teoste tegelaskujudesse suhtub autor nii soojalt, et pea võimatu on neile mitte kaasa elada.

Millest siis alustada?

Kettamaailma sarjas on ilmunud kümneid raamatuid ning kuigi neid on hea tahtmise juures võimalik järjestada, on igaüks neist eraldiseisev lugu. Ka peategelased varieeruvad raamatust raamatusse. See tähendab, et esimesena võib kätte võtta ükskõik millise loo ning pole vaja karta, et pool raamatut segaseks jääb – olulisemad teemad seletab Pratchett igas teoses uuesti lahti.

Elisa Raamatu kaudu on võimalik lugeda nelja kettamaailma lugu, kõiki neid ühendab sama peategelane – noor Tiffany Aching. Alustada võib näiteks „Tillude vabameestega“, kus Tiffany peab oma väikese venna Haldjate Kuninganna käest päästma. Neljast raamatust kõige tõsisem ja mõtlemapanevam on aga „Karjase kroon“, mis jäi ka Pratchetti viimaseks Kettamaailma looks.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.