“Punane näljahäda”: lihtsate inimeste võitlust seletamatu kurjusega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

Ei pea olema eriline ajaloofanaatik, et tunda eelmise sajandi sõdade, poliitiliste režiimide või nende inimsusvastaste kuritegude vähemalt mõningast huvi. Nendel teemadel on kirjutatud lugematul hulgal raamatuid ja järgnevalt tutvustame ühte neist. See on väärt lugemine kõigile, olgu viimasest ajalootunnist möödas kümneid aastaid või kümneid minuteid.

Aastail 1931−1933 suri NSVL-is nälga vähemalt viis miljonit inimest, enamik neist ukrainlased. Anne Applebaumi „Punane näljahäda” kirjeldab haaravalt lihtsate inimeste võitlust seletamatu kurjusega ühes 20. sajandi kõige võikamas massimõrvas.

1929. aastal pani Stalin aluse põllumajanduse kollektiviseerimisele, mille tagajärjel pidid miljonid talupojad oma kodunt ja maalt lahkuma. Kolhooside rajamine tõi põllumajandusliku edu ja tootlikkuse suurenemise asemel kaasa hoopis katastroofilise, Euroopa ajaloo rängima, näljahäda. Hukkunute arv jäi uuemate uurimuste järgi 3,3 ja 7,5 miljoni vahele, varem oli pakutud isegi 12 miljonit.

See on lugu neist inimestest.

Ajaloolase jutustus

Anne Applebaum on Washington Posti kolumnist ja ajaloolane. Peamiselt käsitleb ta endise NSVL-i ja satelliitriikidega seotud teemasid. Aastatel 1988-1991 oli ta ajakirja Economist korrespondent Varssavis. Tal on nii USA kui Poola kodakondsus ning ta on abielus Poola poliitiku Radosław Sikorskiga.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.