Raamat

Raamatukriis Brasiilias: raamatupoed peavad uksed kinni panema, uusi raamatuid lastakse trükki valikuliselt

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

Kaks Brasiilia suurt raamatupoodide ketti pidid mitu oma poodi sulgema, jättes paljud linnad ilma ühegi raamatupoeta.

Brasiilias valitsev poliitiline ja majanduslik olukord on viinud raamatute hinnad nii alla, et raamatupoed ei suuda ära elada. Raamatupoodide kett Saraiva teatas oktoobris pankrotist ning sulges mitu poodi. Sama pidi tegema ka Cultura, konkureeriv raamatukett, põhjendades kaupluste sulgemist ümberorganiseerimise plaanidega selleks, et pankrotti vältida.

Ühe kirjastuse, Companhia das Letras, kaasasutaja Luiz Schwarczkirjutas avaliku kirja, milles kutsub inimesi üles jõuludeks raamatuid kinkima, et sellega ka raamatuäri toetada. Schwarczi sõnul on paljud linnad jäänud ilma raamatupoodidest ja seetõttu on kirjastajatel raamatuid keerulisem müüa ja fännideni toimetada.

See toob omakorda kaasa aga olukorra, kus vähegi aeglasemalt ja halvemini müüvad raamatud kaotatakse kirjastuse plaanidest kiiresti ära. Schwarcz kirjeldab oma kirjas, kuidas ta pidi oma kirjastusest kuus töötajat koondama, et hakkama saada. Erinevad kirjastused on samuti asunud leidma loovaid lahendusi raamatu müügiks, luues näiteks telefoni ja e-posti teel töötava konsultatsiooniteenuse raamatute leidmiseks ning tekitamas inimeste võrgustikku, kes viiksid läbi ukselt uksele raamatumüüki.

Tema kiri on Brasiilias ka suurt tähelepanu pälvinud, #DêLivrosDePresente (raamatute kingitus) on riigi sotsiaalmeedias väga populaarne.

Brasiilia kirjanik Paulo Scott ütles portaalile The Guardian, et kogu situatsioon toob probleeme kaasa ka kirjanikele, kelle raamatute välja laskmine lükkub edasi, kes ei saa kirjastustelt müügitulusid tagasi ning kes on hädas kirjastustega, kes on olude sunnil muutunud väga valivaks selle osas, mida avaldada.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.