“SPQR. Vana-Rooma ajalugu” mõjub kui ajarännak jutuvestjast sõbra seltsis

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Mary Beardi Vana-Rooma ajalugu on üks parimaid ajalooteoseid, mida olen lugenud.Foto: Guilhem Vellut/Flickr

Rubriiki toetab

  • Ligi 4000 raamatut ootavad sind!
  • Loe või kuula telefonis ja tahvlis
  • Vaata rohkem!

2017. aastal ilmunud Mary Beardi “SPQR. Vana-Rooma ajalugu” ei ole pelgalt üks uuemaid ja asjatundlikumaid Antiik-Rooma ajalookäsitlusi. Lisaks on tegu ka kaasahaaravalt ja ilmekalt kirjutatud teosega, mis teeb roomlased hoomatavaks ka ajalookaugele lugejale.

Tänapäeval on üsna keeruline öelda Vana-Rooma ajaloo kohta midagi põhjapanevalt uut. Sel teemal on kirjutatud teoseid pea lõputul hulgal ja allikaid on lahatud tuhande erineva nurga alt. Ja ometi, isegi taolisel üleküllastunud kirjandusmaastikul suudab Beardi raamat riigist, mida kutsuti SPQR-iks (Senātus Populusque Rōmānus), ehk Rooma senatiks ja rahvaks, mõjuda värske tuulepahvakuna.

Värske pole mitte niivõrd teose faktiline sisu, vaid autori stiil selle sisu edasiandmisel. Mary Beard on küll Cambridge’i ülikooli professor, kuid see ei tee temast igavat ajaloolast, kelle juttu kuulates hakkab silm looja vajuma. Ta esineb teles ja raadios, tal on oma blogi. Ta on popp ja noortepärane. Seetõttu on “The New Yorker” nimetanud Beardi “haritud, kuid ligipääsetavaks” ajaloolaseks.

Mary Beard pärast Buckinghami palees toimunud autasustamistseremooniat.Foto: AFP/Scanpix

“SPQR. Vana-Rooma ajalugu” annab edasi Rooma loo linna asutamisest kuni impeeriumi langemiseni, kuid ei tee seda kuiva sündmuste jadana.

Selle asemel on Beard ajateljelt välja pikkinud kindlad sündmused, mis on tema arvates Rooma arengukõverat kõige määravamalt suunanud. Ta suudab jutustada minevikust nii veenvalt, vahetult ja elavalt, et jääb mulje, nagu oleksid vana tuttavaga ajamasinasse istunud ja kella paar tuhat aastat tagasi pööranud.

Lisaks stiilile mahub raamatusse mõistagi ka kvaliteetset sisu. Beard toetub oma käsitluses kõige uuematele ajalooteooriatele ja uusimate arheoloogiliste leidude põhjal formuleerunud arusaamadele.

Lisaks ladususele ja lugemisrõõmule üritab “SPQR. Vana-Rooma ajalugu” pakkuda ka uusi teadmisi. Kuid nagu Beard ise raamatus ka korduvalt mainib, siis tegu on tema ajalooliste allikate tõlgendamise versiooniga, mida ei pea ega saa võtta täie tõena.

“SPQR. Vana-Rooma ajalugu” on üks parimaid ajalooraamatuid, mida olen lugenud. Tegu on ladusa ja informatiivse teosega, mille on kirjutanud oma ala üks parimaid tippspetsialiste. Kuiva ajaloo asemel jõuab lugejani kaasahaarav jutustus kaugetest aegadest, mis mõjub kohati lausa informatiivse ja hariva seiklusjutustusena.

“SPQR. Vana-Rooma ajalugu” on võimalik lugeda Elisa Raamatu vahendusel. Teos on müügil ka Rahva Raamatu ja Apollo raamatupoodides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.