Raamat

Teenijanna lugu – raamat, mida ei saa vahele jätta

Raamatu põhjal loodud seriaalis astub Offredi rollis üles "Mad Menist" tuntud Elisabeth Moss (paremal). Foto: kuvatõmmis

Vahel juhtub, et lugemissoovitused jõuavad meieni täiesti valel hetkel. Sõbranna kilked maailma parima raamatu leidmisest ei tähenda midagi, kui samal ajal on käsil oluline tööprojekt või kiire periood koolis. Viimasel ajal ülipopulaarseks saanud ja lugejate südamed võitnud “Teenijanna lugu” on ilmselt esimene, mida uuesti kaaluda võiks.

Ameerika Ühendriigid on langenud terrorirünnaku ohvriks, president on tapetud, valitsus on ametist kõrvaldatud. Võimu on võtnud üle Gileadi vabariik – riik, kus kõik on reglementeeritud, inimesed klassidesse jagatud ja kõigi oma roll. Reeglite vastu eksimist karistatakse surmanuhtlusega.

Offred on Gileadis teenijanna. Ta mäletab veel aegu, mil ta elas oma abikaasaga, mängis oma lapsega, kui tal oli töö ja oma raha. See kõik on möödanik. Nüüd teenib ta riiki valitseva komandöri leibkonda. Ta peab kandma punast rüüd ja valget tanu ning korra päevas võib ta väljas käia, et turule minna. Turul on kõik sildid asendatud piltidega, sest naised ei tohi enam lugeda.

Tema põhiline väärtus seisneb aga tema võimes lapsi saada, sest viljatus on selles maailmas tavapärane probleem. Korra kuus lamab ta komandöri ja tema naise voodis, eesmärgiga tuua lõpuks ilmale komandöri laps. Tal jääb vaid loota, et see juhtub, sest viljatuna tunnistataks ta lõplikult kasutuks.

„Teenijanna lugu” on Margaret Atwoodi düstoopiline romaan, mis ilmus juba 1985. aastal. Kohe pärast ilmumist sai raamatust tõeline menuk. Teoses käsitletakse nii võimu-, soo-, aga ka religioonipoliitilisi küsimusi. Ometi ei ole seal midagi ennekuulmatut – kõike, mis romaanis juhtub, on juba varemgi maailmas nähtud ja kogetud.

Romaanist on valminud ka samanimeline telesari, kus mängib peaosa Elisabeth Moss ning mis võitis oma esimese hooaja eest 8 Emmy auhinda. Praegu on vaatajateni jõudnud kaks hooaega, kuid oodata on ka kolmandat. Elisa Elamuse L ja XL pakettide omanikud saavad “Teenijanna lugu” vaadata kanalilt AMC.

Ja viimane põhjus, miks peaksid raamatu kindlasti kätte võtma – pärast 30-aastast pausi on sellele tulemas ka järg, mis kannab nime “The Testaments”. Järjelugu leiab aset 15 aastat pärast eelmise loo lõppu ning seda jutustavad kolm naistegelast. Atwood on öelnud, et oluliseks inspiratsiooniallikaks olid fännide küsimused Gileadi kohta. “The Testaments” ilmub lubaduste kohaselt selle aasta sügisel.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.