Raamat

Tšornobõli katastroof: moodsa sünge turismi sihtpaiga lugu

1986. aasta 26. aprill oli üks erakordselt must päev, mil toimunu ei unune kunagi. Ukraina aladel Tšornobõlis plahvatas tuumaelektrijaama 4. reaktor ning atmosfääri vabanes suur kogus radioaktiivset ainet, mis hävitas nii inimeste tervist kui loodust ning kandus pea üle terve Euroopa.

Ukrainlasest ajaloolane, Harvardi ülikooli professor Sergi Plohhi elas 1986. aastal vähem kui 500 km kaugusel Tšornobõlist. Nüüd on tema kodu Ameerika Ühendriikides, kuid kodumaal aset leidnud katastroof on talle endiselt hingelähedane.

Arhiividokumentidele ja intervjuudele toetudes jutustab ta loo Euroopa – või ka maailma – suurimast tuumakatastroofist, mis jättis jälje sadade tuhandete inimeste ellu.

Põnevikuna, kuid ülimalt tõetruuna kirjutatud „Tšornobõl: tuumakatastroofi ajalugu“ viib lugeja kevadisse Ukrainasse, reaktori juhtimisruumi, hüljatud küladesse ning võimulolijate kabinettidesse. Ennekõike on see aga nende inimeste lugu, kes oma tervise hinnaga pidid ära hoidma tuumapõrgul, mille kõige hullemad tagajärjed oleksid hävitanud elu kaugemalgi kui Euroopas.

Möödunud aastal valmis tuumakatastroofist ka 5-osaline miniseriaal, mis pälvis hulgaliselt auhindu, teiste hulgas kolm Emmy auhinda ja kaks Kuldgloobust. Raamat ja seriaal täiendavad üksteist hästi ning huvilistel tasub kindlasti mõlemat lugeda-vaadata.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.