Bojacki fänn Mart Parve sarjasoovitus neile, kes ei pelga millelegi üsna teistsugusele võimalust anda

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: erakogu

Mart Parve lemmikvaatamiseks on sari viinaveaga depressiivsest hobusest. Kuid miks?

Kui paluda inimestel nimetada oma lemmiksari, siis nimetatakse enamasti mõnd mehist krimieepost nagu “The Wire” või “Breaking Bad” või ambitsioonikat draamat nagu “House of Cards”.

Need on täitsa okeid, aga minu hetke lemmik on hoopis multikas, kus peaosas on viinaveaga depressiivne hobune ja toetavates rollides inimeste kõrval ka kass, koer ja pankrotiohus kirjastust päästev pingviin. Kogu see seltskond askeldab paigas nimega Hollywood ja sarja nimi on “BoJack Horseman”.

Asjadest räägitakse nii nagu need on

BoJack ei ole kerge vaatamine. Telesarja-vaatamine on eelkõige ikkagi puhkusena mõeldud ning sestap on ka väga karmide ja “päriselule halastamatult otsa vaatavate” sarjade tegelased ikkagi ilustatud. Isegi kui “headel” on mingid nõrkused, on need ilusad nõrkused. No näiteks võib mingi crime noir peaosas tegutsev detektiiv olla depressiivne joodik.

Aga ta on vähemalt romantilise paha-poisi auraga karismaatiline depressiivne alkohoolik. Ja ka “pahade” halvad omadused on ikkagi esteetilised. Uhked halvad omadused. Tavaline filmi- või sarjapaha on moraalselt korrumpeerunud, ent ainult väga šarmikal moel ja viib enda nurjatusi ellu kriminaalse geeniuse, potentsiaalse Mensa klubi(üliintelligentsete inimeste ühing- toim.) liikmena.

Kuid mitte BoJackis. Ma arvan, et BoJack on tehtud just multikana peamiselt ühel kindlal põhjusel. Selle tegelased on niivõrd paljastatud: oma lootuste ja rõõmude ent ka (enese-) pettuste, väikluse ja muu inimlikuga nii alasti tõmmatud, et näha päris-inimesi seda kõike ekraanil läbi elamas oleks lihtsalt sedavõrd valus, et vaadata kannataks seda vaid vähesed psühhopaadid.

Ainulaadne sari meelelahutusmaailmas

Aga kerge pole see ka multika kujul. BoJack’is ei olegi tegelikult häid ja pahasid. Seal on tavalised inimesed ja hobused ja pingviinid, kes elavad oma ainsat elu nii nagu nad oskavad. Ja nagu enamik meist, ei oska ka nemad seda väga hästi. Kuid nad ei anna alla ja proovivad veel, ning päris sageli neil ka veab.

Eestis pole BoJacki eriline edu saatnud, kuid näiteks Venemaal oli see mõnda aega Netflixi vaadatuim sari. Näitlejate seas, kes tegelastele hääled annavad, on näiteks Aaron Paul, kes mängib BoJackis muide tema Breaking Bad’i Jesse Pinkman’iga üsna sarnast rolli.  Viimases hooajas suurematest staaridest lisaks ka Whoopi Goldberg ja John Leguizamo.

Kui BoJacki vähegi süveneda, on see üsna kurb vaatamine. Kuid huvitaval kombel üldse mitte rõhuv, ja päris sageli ka väga naljakas, lihtsalt nutika ja rõõmsa huumoriga kirjutatud. Nii tundlikke tooteid tuleb mainstream meelelahutuses harva ette ja kui sa ei pelga millelegi üsna teistsugusele võimalust anda, siis saab BoJack kindlasti minu soovituse!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.