Seriaalid

Netflixi jõudis uus seriaal, mida peetakse juba üheks aegade parimaks dokumentaaliks

Kas valesüüdistuste ohver või natside koonduslaagrite massimõrvar?Foto: Netflix

4. novembril lisandus Netflixi seriaalivalikusse ajalooline dokumentaal “The Devil Next Door”, mida vaatajad ülivõrdes kiidavad ja peavad üheks parimaks dokumentaaliks, mis eales loodud.

Seriaali keskmes on Ukrainas sündinud Ivan Demjanjuk, kes asus pärast Teise maailmasõja lõppu elama USAs ja muutis enda eesnime Johniks. 1986. aastal arreteeriti Ühendriikides automehaanikuna töötav Demjanjuk aga Iisraeli võimude poolt väga karmidel asjaoludel – arvati, et just tema on kurikuulus natside koonduslaagrite valvur “Ivan Julm”, kes piinas ja tappis sõja ajal tuhandeid inimesi.

Demjanjuk elas 1930-datel Ukrainas üle Nõukogude Liidu poolt tekitatud näljahäda, mis tappis miljoneid, ning värvati 1942. aastal Punaarmeesse. Kaks aastat hiljem langes ta natside kätte vangi, kuid järele jäänud kolmel sõja aastal ei ole tema elu kohta teada mitte midagi.

“The Devil Next Door” üritab läbi Demjanjuki pereliikmete, advokaatide ja muude asjaosalistega läbi viidud intervjuude selgusele jõuda, kas mehe näol oli tõepoolest tegu “Ivan Julmaga”, kes lõikas vangidel väidetavalt mõõgaga jäsemeid küljest ja peksis terastoruga gaasikambrisse suunduvaid surmamõistetuid.

Seriaali kiidetakse eelkõige kaine ajalookäsitluse poolest ning leitakse, et seriaali loojad üritavad erapooletult välja selgitada, kes Demjanjuk tegelikult oli. Tegu on sarjaga, mida on kohati väga raske vaadata, kuid kui juba kord on algust tehtud, siis enne lõppu jõudmist on teleka eest minema jalutada samuti pea võimatu.

“The Devil Next Door” on saadaval ka Eesti Netflixis. Seriaali 5 episoodi leiad üles siit.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.