Seriaalid

Soraineni juristi abi soovitab: 2 filmi ja 2 sarja kohtu- ja krimidokumentaalide fännidele

Ela kaasa O. J. Simpsoni kurikuulsale kohtusaagale.Foto: kuvatõmmis

Advokaadibüroos Sorainen töötav juristi abi Oliver Kuusk soovitab kahte dokumentaalfilmi ja kahte dokksarja, mida põnevate reaaleluliste krimilugude fännid kindlasti vaatama peaksid.

The Act of Killing

Joshua Oppenheimeri tuntuim dokumentaal heidab pilgu Indoneesia verisesse minevikku. Filmi peategelased, 1960ndate massimõrvade läbiviijad ei ole ainult intervjueeritavate rollis, vaid mängivad kaamerate ees toimunu ka uuesti läbi.

Oppenheimeri käsitluse tulemusel on selles näitlikus kohtuasjas ülekuulaja rollis “kohtualused” ise. “Kohtualused” jutumärkides, kuivõrd peategelased on õigusemõistmisest pääsenud ning naudivad paljude kohalike silmis pigem kangelaste rolli.

Nõrganärvilistele ja Balile reisijatele ei soovita. Tugeva närvikavaga vaatajatele on olemas ka pea 3-tunnine director’s cut.

The Act of Killing” on saadaval Amazon Prime’i vahendusel.

Enron: The Smartest Guys in the Room

See 2005. aasta dokumentaal uurib tänaseks paljuski unustatud kurikuulsa ettevõtte Enron tõusu ja kokkuvarisemist. Enron oli USA energiaettevõtte, mis nimetati ajakirja “Fortune” poolt kuuel järjestikusel aastal riigi kõige innovatiivsemaks ettevõtteks.

See on lugu Enroni katasroofilisest krahhist läbi asjaosaliste isikliku elu võtme. Suuremas plaanis räägib dokumentaal loo ahnusest ja vastutusest. Film on täispikkuses olemas YouTube’is.

Enron: The Smartest Guys in the Room” on täispikkuses saadaval Youtube’is.

O. J.: Made in America

O.J. Simpsoni lugu on mitmeid kordi ekraanil jutustatud, kuid kui peaks neist ühe valima, oleks selleks kahtlemata just see 5-osaline dokumentaal. Seriaali äärmiselt põhjalikud 480 minutit jutustavad kogu loo: alates Simpsoni jalgpallurikarjääri kujunemisest kuni mehe hilisema vangistuseni.

Seriaal seob seejuures meisterlikult Simpsoni kohtusaaga tollase ühiskonna laiemate klassi- ja rassiprobleemide ning USA kultuurilooga.

“O.J.: Made in America” on saadaval Amazon Prime’i vahendusel.

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

“The Jinx” räägib loo miljonärist kinnisvaramagnaadist Robert Durstist, keda on elus saatnud salapärased surmad. 6-osalise sarja tegijad uurisid terve kümnendi mehe väidetavaid tegusid ning salvestasid poolkogemata iseendaga rääkiva Dursti näiliselt kuritegusid üles tunnistamas. Juba niigi intensiivse vaatamise teeb põnevamaks kahtlustatava eriskummaline elu.

Seriaali teeb aktuaalseks ka asjaolu, et New Yorgi kohus on hetkel Dursti kriminaalasja arutamas. Siiski peab silmas pidama, et filmitegijate paljastav materjal on eksitavate monteerimisvõtete tõttu kahtluse alla seatud.

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst” on saadaval HBO ja Telia teenuste vahendusel.

Dokumentaale vaadates tasub meeles pidada, et see pole alati kõikehõlmav ja erapooletu teemakäsitlus. Veel enam, kriminoloog Jüri Saare sõnul on kriminaalne käitumine sotsiaalse tegelikkuse valdkond, mille käsitlemisel saab vaevalt rääkida lõplikest tõdedest.

Teravat kriitikameelt ja põnevat vaatamist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.