Seriaalid

Seriaalifännile kohustuslik: “The Terror” on parim seriaal, millest sa mitte midagi kuulnud ei ole

Mida teha kui jää ei lase minema ja lähim inimasustus on 800 miili kaugusel?Foto: kuvatõmmis

Laupäeva pärastlõunal internetis kolades komistasin poolkogemata mingi seriaali otsa, mil nimeks “The Terror”. Hulk tunde hiljem, kui suutsin lõpuks end sarja totaalsest transist välja rebida, oli Päike akna taga looja läinud ja koer tahtis hädasti süüa saada.

Ma ei mäleta, millal ma viimati ennast ühte seriaali nii täielikult ära kaotasin. “The Terror” on üks parimaid asju, mida ma eales näinud olen!

Ajaloo ja ulme ideaalne tasakaal

“The Terror” on reaalsetel ajaloolistel sündmustel põhinev õudus-ulmesari, mis räägib kapten John Franklini kurikuulsast ekspeditsioonist, mille eesmärk oli leida laevatatav tee läbi Loodeväila. Franklini avastusretk algas 1845. aastal kahe laevaga – HMS Erebus ja HMS Terror. Mõlemad alused kadusid Põhja-Jäämere ebainimlikes tingimustes ja ekspeditsiooni 129 liikmest ei pääsenud eluga mitte keegi.

Ma ei rikkunud Sinu jaoks just “The Terrorit” ära. On täiesti okei teada, et kõik seriaali tegelased kaovad surmasuhu, sest see on üks esimesi asju, mida vaatajale öeldakse. Alustada 10-osalise loo jutustamist teadvustamisega, et absoluutselt kõik kõngevad on julge samm. See tähendab, et teekond finišisse peab olema huvitavam kui finiš ise. Õnneks sellega on tabatud täpselt naelapea pihta!

“The Terror” suudab pea igal hetkel olla ajalooliselt muljetavaldavalt autente, häirivalt kõhe ja hingematvalt ilus. Stsenaariumi tase on piisavalt hea, et suudetakse vältida ühte peamist reha, mille otsa sellised sarjad sageli astuvad – olenemata erimeelsustest suudavad tegelased kriisiolukorras koos töötada. Just nagu päriselus, suudavad “The Terrori” tegelased vahet teha isikluku ja profesionaalse vahel, mitte ei kraakle pidevalt “huvitava” konflikti elushoidmise nimel. Draamaseriaalides näeb seda harva!

Kui sõukruvi kinni kiilub, peab üks õnnetu hing jäisesse vette laskuma.Foto: kuvatõmmis

Siiski, ei tasu arvata, et “The Terror” ajab pedantselt ajalooraamatus sõrmega järge. Tegu on ulme-õudukaga, mis ammutab inspiratsiooni eskimote ja inuittide uskumustest ning seob need kaasahaaravalt üheks ajalooliste sündmustega. Need, kes otsivad dokumentaali, võivad pettuda, kuid üleloomulikus mahlas pinget ja põnevust on siin küllaga.

Ja lõppeks, see on lihtsalt nii paganama ilus! Karged arktilised vaated, üha sügavama lume ja jää alla mattuvad härmatisega kaetud laevad, kõik need mundrid ja relvad … Kui fiktsioon näeb välja niivõrd hea, siis ei ole sellesse absoluutselt keeruline sisse elada. Visuaalsel realismil on muidugi ka teine pool – valmistage ennast ette sisikondadeks ja ajudeks ja pooleks lõigatud peadeks ja amputeeritud jalgadeks. Neist siin puudust ei tule!

Aga päris ausalt – kui otsid väga head ajaloolist põnevikku, siis vaata “The Terrorit”! Enne möödunud laupäeva ei olnud mina sellest kuulnudki, aga lõpuks vaatasin ära seitse osa järjest ja siis lugesin poole kaheni hommikul Wikipediast Franklini ekspeditsiooni kohta veel ahnelt juurde.

Ja kui sa hakkad “The Terrorit” kohe vaatama, siis jõuad sellega enne 12. augustit valmis, sest just siis algab teine hooaeg, mis toimub uues kohas ja keskendub uutele tegelastele. “The Terror: Infamy” jätab maha karged jääväljad ja keskendub hoopis Teise maailmasõja aegsetele USA jaapanlastele mõeldud vangilaagritele, kus hakkab mõistagi toimuma midagi kõledat ja hirmsat.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.