3 Eesti tõsielusaadet, mis aitavad pärast “Rannamaja” lõppu eluga edasi minna

"Rannamaja" on läinud, kuid kvaliteettelevisioon jääb.Foto: TVPlay kuvatõmmis

“Rannamaja” on läbi. See oli Eestit ühendav häppening meelalahutuses. Kaks kuud oli inimestega midagi arutada astumata üle kirjutamata reeglist, et poliitikast ei räägi. Meemimeistritel ja humoristidel oli kaks kuud mureta ja lõbus – kaks Kristot ja Seidi küüned pakkusid iga nädal uut materjali.

Kes oleks osanud arvata, et nii igapäevane tegevus, nagu seitse noort köögis plasttopsist joomas, on niivõrd põnev? Isegi Kaja Kallas püüdis hiljuti arvamusartiklis “Rannamaja” refereerida, et keskmise Eesti inimesega samastuda. See oli küll kohmakas, aga kindlasti on see saate osalistele ja tegijatele tubli patsutus õlale.

Punkte jagame kolmes kategoorias

Realityt vaadatakse mitmel põhjusel. Esiteks on lihtsalt inimlikult tore vaadata suhtedraamasid, emotsioone ja päris inimesi kaamera ees – harjutamata, tahumatu karakter ütleb tihti välja asju, mida harjutanud ja professionaalne meelelahutaja või poliitik kaamera ees tagasi hoiab.

Teiseks on ka lõbus itsitada olukordade üle, kus saab tõdeda, et vähemalt see pole mina. Saksa keeles iseloomustab seda sõna fremdschämen, inglise keeles on hiljuti laialdasse kasutusse tekkinud cringereality kontekstis tähendab see piinlikkustunnet, mis tekib, kui näed kedagi teist midagi piinlikku tegemas. Tunneme seda näiteks siis, kui näeme näiteks Eesti otsib superstaari esimestes osades kehvasti laulvaid inimesi, kes ise pole veel aru saanud, et nad laulda ei oska.

Ja kolmandaks võib muidugi asju vaadata ka selleks, et targemaks saada või et millegagi rohkem kursis olla.

Siin on kolm eestimaist realityt, mis aitavad “Rannamaja”-võõrutusest leebemalt üle saada ning millele annan soovitusi lähtuvalt meelalahutuse, piinlikkustunde ja tõsiseltvõetavusele. Diagonaalis lugejatele panen kõigile soovitustele ka nende kolme kriteeriumi alusel punktid 10-palli skaalal.

Suunamudijate meistriklass

Meelelahutus: 6/10
Piinlikkustunne: 7/10
Tõsiseltvõetavus: 4/10

Esimest hooaega jookseb Kanal 2 eetris reedeti kell 20 “Suunamudijate meistriklass”. Vägev! See saade on üllatusi täis. Ja mitte alati häid üllatusi.

Saates on suunamudijad, kes võistlevad omavahel influence’imises ehk toodete oma sotsiaalmeedia kanalites reklaamimises. On ka mentor-kohtunikud, kes jagavad neile nõu ning räägivad suunamudija elustiilist (ning paluvad ennast nimetada sisutootjateks). Olemas on ka suunamudijate teenust soovivad firmad, kes paluvad neil materjale toota. Need ongi ülesandepüstitused saates osalejatele.

Esimeses osas õpime tundma, mis üldse on suunamudimine, kes on võistlejad ning antakse kätte esimesed ülesanded. Teiseks osaks on suunamudijad veetud basseini meigitooteid reklaamima, sest kuidas muidu saab, et käimas on juba teine osa ja osalejad pole veel poolalasti olnud?

Juhani Särglep näitab, millise näoilmega teleka ees “Suunamudijate meistriklassi” vaadata.Foto: kuvatõmmis

Väga lõbus on vaadata ka mentorite asjatundmatuid soovitusi saate osalistele – näiteks mentor Juhani Särglep soovitab vist enamikul naisosalistel lihtsalt tagumik kaamera poole pilti teha, ilma igasuguse kontekstita või tootega seost loomata.

Sisulooja arusaam erinevatest kliendisegmentidest või reklaamipsühholoogiast annab soovida. Üldiselt on kohtunik-mentorid sillas osalejate kehvasti toodetud ja läbimõtlemata reklaammaterjalidest ning kiidavad neid ilma igasuguse kriitikata. Natuke piinlik igatahes.

Küll aga tasub tähelepanelikult vaadata suunamudijatelt reklaamitellijaid. Just nende inimeste näoilmed on hea põhjus, miks seda saadet vaadata. Enamasti on suunamudimise kontseptsioon neile pigem segane ning näost on näha, et ka tellitud tööde tulemused tekitavad neis segadust. Saatejuht Kaisa Selde paistab vahel olevat asjast sama segaduses kui reklaamitellijad.

Mulle on tänu sellele saatele pigem selge, miks suunamudija niipea ei asenda reklaamibürood – see on muidugi üldistav ja sisulooja teenus võib ka palju kasu tuua, aga kahjuks paistab siit läbi tugev asjatundmatus reklaamimaailmas. Lõbus on igatahes!

Eesti selgeltnägijate tuleproov

Meelelahutus: 7/10
Piinlikkustunne: 6/10
Tõsiseltvõetavus: 2/10

See saade on juba neljandat hooaega TV3 eetris neljapäeviti kell 20 septembri algusest vändanud ning on nagu ikka oma vanas headuses samasugune. Üle Eesti on leitud huvitava välimuse, mõtete või instrumentidega osalejad, kes konkureerivad parimaks selgeltnägijaks.

On šamaane, nõidasid, maage, ennustajaid. Saadet võib vaadata ise samal ajal loogikat kasutades kaasa mängimiseks, saadet võib vaadata puhtalt meelelahutuseks või siis tõesti ekstrasenssi ilmingute nägemiseks. Tavaliselt ei näe ja see on pigem natuke totter.

Pildil: kvaliteettelevisioon.Foto: TVPlay

Saate teeb väga lõbusaks see, et selgeltnägijatel on väga palju erinevaid atribuute. Kes paneb suvalisi rätikuid põlema, kellel on klaaskuul, kellel nuga, küünal või tarokaardid. Esoteerikute vägedele annavad ülesandeid Eve Kallaste, Kethi Uibomägi ja Jürgen Veber.

Enamasti on lõbus, aga vahel on ka kurb, et inimeste hirmudele otsitakse lahendusi, mis ei ole teaduspõhised. Saatejuht Jürgen Veberi kokku monteeritud segaduses pilgud väärivad omaette äramärkimist. Igatahes on “Selgeltnägijate tuleproov” väga põnev!

Riigikogu infotund

Meelelahutus: 3/10
Piinlikkustunne: 4/10
Tõsiseltvõetavus: 7/10

Riigikogu infotund au sisse! Tõsi, tegu pole harjumuspärase reality showga, aga just see formaat oli ajendiks väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo tagasiastumisele.

Infotund toimub kolm korda kuus kolmapäeviti kell 12–14 ning seda kantakse üle riigikogu.ee lehel. Kontseptsioon on lihtne – peaminister ja kaks teist ministrit vastavad riigikogu liikmete suulistele küsimustele. Küsimusi esitavad tavaliselt opositsioonipoliitikud reguleeritud korras – tuleb silmas pidada aega, anda korrektselt teada täpsustavast küsimusest ja nii edasi.

Pole vaja tulla ütlema, et Riigikogu infotunnis ei juhtu midagi “Rannamaja” väärilist.Foto: kuvatõmmis

Vahel juhtub ka see apsakas, et poliitik, kes on küsimisjärjekorras, unustab selle lihtsalt ära ning ei viibi oma küsimuse ajal saalis. Kõik on laivis ja muutmata kujul, seetõttu kaks tundi on ka vahel veidi veniv ning nii palju ka iga nädal ei jaksa vaadata, aga mõnus lõunapausi taust on see siiski.

Miks vaadata? Opositsioonipoliitikud on piinliku täpsusega valmistanud ette päevakajalisi ja väga spetsiifilisi küsimusi ning loodavad ministreid faktiteadmiste puudumise või sõnakasutuse komistuste tõttu orki tõmmata. Ministrid on piinliku täpsusega ette valmistanud jutupunktid, mis tuleb ette kanda, laskmata end küsimustest segada.

See on show, kus pea kõik osalejad teavad väga hästi, mis on nende roll ja kuidas seda esitada. Lisalõbustust pakub Riigikogu esimees Henn Põlluaas, kes üritab majas korda hoida ning kasutab väga aktiivselt oma haamrit. Tihtipeale on aga Henn ainus inimene saalis, kes ei saa täpselt aru, mis seal toimub.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.