Need kasulikud kokasaated õpetavad päriselt ka paremini süüa tegema

Telekat vaadates saab õppida kasulikke oskusi, mis köögis ära kuluvad.Foto: Maren Winter/Shutterstock

Netlflix on kokandussaateid pilgeni täis. Paljud neist on pingelised võistlused (“The Final Table”, “Zumbo’s Just Deserts”), teised on jälle väga spetsiifilised (“Taco Chronicles”, “Cooked with Cannabis”, “Sugar Rush” jne), kuid on ka mitmeid selliseid sarju, mille abil saab kokkamise kohta õppida nii mõndagi kasulikku, mida ise kodus järele proovida.

Siin on valik erinevatest Netflixi kokandussaadetest, millest on palju abi hobikokale, kes soovib saada uusi nippe ning ideid.

Nadiya’s Time to Eat

“Nadiya’s Time To Eat” on sari, milles kokk Nadiya Hussain õpetab, kuidas teha süüa kiiremini, lihtsamalt ja efektiivsemalt. See on tavapärasest kokandussaatest erinev, kuna siin pole eesmärgiks uhked ja keerulised road, vaid keskendutakse kodusele lihtsusele.

Hussain avaldab kiire ja maitsva kokkamise saladusi, millest nii mõnigi väärib kõrva taha panemist. See on kasulik sari lihtsamate toitude tegemise õppimiseks, sest erinevalt näiteks tuntud kokandussarjast “Chef’s Table” ei aeta siin taga maailma tippgastronoomiat, vaid räägitakse kiiretest ja kodustest toitudest.

Cooked

See on Michael Pollani juhitud toidufilosoofiline saade, mis selgitab, kust toiduained tulevad ja räägib nendega seonduvatest traditsioonidest. Lisaks sellele annab “Cooked” ka hea ülevaate sellest, millest erinevad toiteained koosnevad. Vaadates saad endale selgeks teha baasteadmised näiteks erinevate toiduainete toiteväärtusest.

Tegu on n-ö toidufilosoofilise saatega, mis mõtestab lahti tootja-tarbija vahelist suhet või selle kadumist kaasaegses toidukultuuris. Siit saad kaasa rohkem üldisemaid toidumaailma avavaid mõtteid ja vähem väga täpseid toidutegemise nippe. 

The Big Family Cooking Showdown

Perede kokkamisvõistlusest on palju kasulikku õppida, kuna valmistatakse toite, mida saab järgi teha ka kodus. Selles saates näeb pereretsepte, mida on täiustatud ning edasi antud põlvest põlve.

Tegu on sarjaga, kus pered võistlevad omavahel erinevates väljakutsetes ning seega sobib see suurepäraselt inimestele, kellele meeldivad võistluslikud kokandussaated.

The Chef Show

Marveli filmiuniversumis näitlejatööga tuntust kogunud Jon Favreau ja tema kokast sõber Roy Choi kohtuvad selles seriaalis erinevate kokkade ning kuulsustega ning õpivad koos toitude kohta.

See on küll pigem toiduteemaline reisisaade, kuid erinevaid kokandusnippe saab siitki. Lisaks astuvad saatest läbi mitmed kuulsused, sealhulgas näiteks Gwyneth Paltrow, kes saab just siin teada, et ka tema näitles filmis “Spider-Man: Homecoming”! 

Salt Fat Acid Heat

Kokk Samin Nosratil on teooria, et toidu teevad heaks neli komponenti: sool, rasv, happelisus ja kuumus. Ta reisib maailma eri paikadesse, et saada oma teooriale kinnitust.

Selleks külastab ta erinevaid kohti, mis kasutavad mainitud neid nelja komponenti erinevalt, ning püüab seeläbi välja selgitada, miks üks asi sobib kindlasse rooga ja teine mõnda muusse.

Toite selliselt komponentideks lahti lammutades annab Samin aimdust sellest, kuidas häid roogasid saab dekonstrueerida ning üles ehitada. Tegu on väga hea saatega, mille abil saab selgeks mõningad kokkamistõed. 

Nailed It!

Kui tõsised kokandussaated võivad olla hirmutavad, siis “Nailed it!” on just see seriaal, mis aitab hirmust üle saada. Igas osas astuvad üles kolm väga kehva amatöörpagarit, kes annavad endast parima, et luua imekauneid ning tehniliselt keerukaid kooke-torte-küpsiseid.

Tulemus on enamasti katastroofiline, aga see ei tähenda, et nad ei naudiks protsessi ja ei õpiks samal ajal midagi uut. “Nailed It!” on doos positiivsust muidu hüperkonkureerivate ja pingeliste kokandusvõistluste vahel ning seda on lihtsalt lust vaadata. Ja kui hoolega tähele panna, saab meelde jätta ka mõned kasulikud kokandusvõtted.

Ugly Delicious

Toidufänn David Chang avastab kokkadest sõprade seltsis tänavatoite, mis ei pruugi olla kõige kutsuvamad või viisakamad, kuid on siiski väga maitsvad.

Saade keskendub igas osas erinevale toidule ning peategelased üritavad ise taasluua retsepte, mis on aastatega perfektsuseni lihvitud. Selle sarja abil saab õppida tegema rämpstoitu, mis on päriselt ka hea. 

Chef’s table

“Chef’s Table” on seriaal, mis räägib läbi meeletult ilusa pildikeele maailma parimate tippkokkade teekondadest.

Otseseid söögitegemise nippe on siin pigem vähe. Selle asemel keskendutakse rohkem oma ala vaieldamatute tippude elulugudele ja maailma tippkokkade filosoofiale.

See ei tähenda aga, et kodukokal siit midagi õppida ei ole. Kindlasti saab siit kaasa mõtteid kokkamisest ja söögitegemisega seonduvast filosoofiast. Lisaks sellele on “Chef’s Table” seriaalina ka lihtsalt meeldejääv ja ilus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.