Arvustus: reisisaateid tuleb kui seeni pärast vihma, kuid kas need on ka vaatamist väärt?

Milline kolmest uuest reisisaatest kõige parem on?Fotod: pressimaterjal

Viimase kuu jooksul on Eesti vaatajateni jõudnud kolm uut reisisaadet: “Lustlik reis beebiga” (Kanal 2), “Kaugele siit” (Kanal 2) ja “Pea ees vette. Tai kuningriigis” (ETV). Kas reisisaadete buum end ka õigustab ja on need saated üldse vaatamist väärt?

Tutvustame esmalt saateid veidi lähemalt. Katrin Lust võtab koos kolmekuuse tütre Olivia ja elukaaslase Oliveriga ette puhkuse Euroopas. Kolmik lendab otselennuga Münchenisse, sealt Liechtensteini, Šveitsi, Itaaliasse ja läbi Austria tagasi Saksamaale.

Väikese lapsega reisivad ka Egert Milder ja Piret Järvis-Milder, kes möödunud talvel koos tütre Milliga neljaks kuuks Tai kuningriiki suundusid. Saates “Kaugele siit” viivad aga teejuhid Andres Dvinjaninov, Tambet Tuisk, Priit Loog, Jaan Tätte jt televaatajad mitmetesse riikidesse.

Lusti saade meenutab koduvideosid

Kolmest saatest esimesena jõudis vaatajateni “Lustlik reis beebiga”, mille kõik kolm osa on juba tänaseks eetris ära olnud, ent mis on Kanal 2 veebiTV-s endiselt vaatamiseks üleval. Informatiivse ja põneva reisisaate asemel mõjub “Lustlik reis perega” aga koduvideona või äärmisel juhul õpetusena, kuidas lapsega reisida.

Juba esimene saade möödub küllaltki aeglases tempos ja selleks, et päriselt reisile jõuda, kulub omajagu aega. Esmalt on vaja vaatajatele (või endale?) pikalt õigustada, miks kolmekuuse lapsega selline teekond ette võetakse; “Kuuuurija” uut hooaega promoda ja muidugi rääkida pikalt sellest, kuidas beebiasju kaasa pakkida ja millised mured lapsega reisimisel tekkida võivad. Võib-olla kasulik neile, kel ka väikese põnniga reis ees ootamas, muul juhul aga üsnagi igav vaatamine.

“Lustlik reis beebiga” viis Lusti perega EuroopasseFoto: Kanal 2

Lühidalt öeldes – saate sissejuhatus venis väga pikaks ning tekitas soovi edasi kerida. Seevastu Milderite saate sissejuhatus oli vägagi kompaktne ja hästi tehtud. Saate “Kaugele siit” puhul ei pandud aga sissejuhatusele üldse rõhku, vaid hakati kohe saatega pihta (Lusti saatega võrreldes teine äärmus, mis samuti väga hästi ei töötanud).

Tulles aga tagasi Lusti saate juurde, siis sissejuhatusele omane venimine jätkus ka ülejäänud saates. Väga palju räägiti saates sellest, kuidas siis ikkagi lapsega reisida on (siit ka koduvideote paralleel), ent sellest veelgi rohkem pandi rõhku hindadest rääkimisele.

Toidukohtade menüüde hindasid uuriti suure põhjalikkusega, millesarnast pühendumist oleks tahtnud näha ka toimetajatöö puhul. Külastatud kohtadega käisid kaasas vaid põgusad infominutid, mis pärast montaažis sisse loeti ning millest jäi mulje, et reisile eelnenud uurimistöö koosnes laias laastus vaid hotellide ja outlet’ide väljaotsimisest. Kuigi selline puhkus võib tore olla, siis reisisaate jaoks jääb see ikkagi lahjaks.

“Kaugele siit” kostitab kaootilisusega

Kanal 2 teine uus reisisaade “Kaugele siit” üllatab vaatajaid erinevate saatejuhtidega. Esimeses osas viib Andres Dvinjaninov vaatajad Tenerifele, teises osas külastab aga Priit Loog Stockholmi jne. Ühelt poolt tore, et iga saade on eelmisest erinev ja saatejuhi oma nägu, kuid kogu kompotti vaadates võib üsnagi kaootiline mulje jääda, sest iga saatejuht on oma osa üsnagi erinevalt üles ehitanud.

“Kaugele siit” esimese osa saatejuht on Andres DvinjaninovFoto: Kanal 2

Üleüldse oleks meeldinud saatel rohkem struktuuri ja kompaktsust näha. Näiteks sai teine saade alguse Londonist, suundus siis Stockholmi, seejärel Tallinna ja siis tagasi Stockholmi, mis mõjus taaskord kaootilisena.

Struktuuri loomisele oleks ehk kaasa aidanud see, kui oleks alguses tehtud mingigi sissejuhatus või näidatud vähemalt “täna saates” rubriikigi. Aega selleks oleks tegelikult olnud küll, sest suur osa saatesarjast möödus aeglases ja ehk isegi venivas tempos. Näiteks korrati esimeses saates pidevalt hommikuvõimlemise kaadreid.

Samas oli saade kindlasti informatiivsem kui Lusti oma ning eeltöö põhjalikum. “Kaugele siit” tõi vaatajateni ka intervjuud kohalikega, samas kui Lusti saates intervjuude jaoks aega ei leitud.

“Pea ees vette. Tai kuningriigis” on kolmest saatest kõige parem

Kõige parema mulje jättis kolmest saatest aga ETV saade “Pea ees vette. Tai kuningriigis”. Saade (vähemalt avaosa) mõjus eheda ja lihtsana ning seal suudeti leida tasakaal lapsega reisimise ja informatiivse reisisaate vahel. Oli näha, et saate jaoks tehti eeltööd ning õhustiku edasi andmiseks tehti ka kohalikega intervjuusid.

Piret Järvis-Milder suundub uues saatesarjas perega TaisseFoto: Marleen Muhuste

Saate kasuks räägib muidugi ka see, et sihtkoht on teiste saadete omadega võrreldes eksootilisem (mis juba teeb vaatamise põnevamaks) ning sihtkohas veedetud aeg pikem. Ilmselgelt saad näitamiseks rohkem huvitavat ja ehedamat materjali, kui viibid reisil neli kuud mitte paar päeva või nädalat.

Erinevalt Kanal 2 reisisaadetega ei jäänud “Pea ees vette” nii väga venima, vaid mõjus kompaktse ja struktureerituna. Nii et kui kolmest uuest reisisaatest peaks vaatamiseks ühe valima, siis langeks kaalukauss just ETV saate kasuks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.