Tele

Arvustus: “Tervist!” on tõestus, et tervisesaated ei pea olema hallid ja igavad

"Tervist" saatejuhi Katrin Viirpalu rõivavalik köitis tähelepanuFoto: Kaader saatest

Eestis kipub ikka nii olema, et terviseteemalised saated on hallid, igavad ning manitsevad õigesti ja tervislikult elama, aga seda patroneerivas toonis. Laupäeval ETV eetris olnud “Tervist!” tõestab, et seda kõike saab teha ka teistmoodi – mitte televaatajaid kõrgelt kantslist õpetades, vaid neid mõtlema pannes. Kõige tähtsam on ju see, et inimene ise enda tervise vastu huvi tunneks, mitte et seda käsu peale tehtaks.

Kogu lähenemine saatele on juba hoopis teistsugune, kui me harjunud oleme ning üllataval kombel pean alustama saatejuhi riietusest. Saatejuht Katrin Viirpalu paistab silma juba kohe saate alguses oma stiilse ning põneva garderoobi valikuga. Kergelt boheemlaslikult mõjuv riiete valik ning suured ja kunstilised prillid köitsid vaataja tähelepanu saate esimestest sekunditest peale.

Läbi terve saate paistis mulle korduvalt silma Katrin Viirpalu avatus ning intiimsus vaatajaga. Tervis on paljude jaoks väga tundlik ja ebamugav teema, kuid see saade ei tekitanud kordagi sellist emotsiooni ja oma roll on just siin saatejuhi avatuses ning televaatajaga suhtlemises.

Näiteks näeme kohe saate esimestel minutitel Katrin Viirpalu astumas kaalule ja veidi hiljem mõõtmas oma vererõhku. Seejärel kuuleme tema aastatagusest õnnetusest, mille tulemuseks oli mitu tõsist luumurdu – näeme isegi õnnetuse järgselt tehtud röntgenpilte. Julgus lubada vaataja endale nõnda lähedale oli väga värskendav.

Intervjuu doktor Vahur Metsnaga mõjus kui huvitav anatoomialoeng. Ortopeed illustreeris oma juttu kasutades röntgenpilte ja inimkeha imiteerivaid rekvisiite. Mitte kordagi ei tekkinud tunnet, et arutletav teema vajuks kaugele tavavaatajast, kes meditsiiniga laialdaselt kokku ei puutu. Kogu jutt oli põhjalik, otsekohene ning selge. Võiks öelda, et õpetlikum isegi kui nii mõnigi varasem bioloogiatund.

Hinge tegi tohutult soojaks Annika Siiboja, kes väga avameelselt rääkis oma kogemusest rinnavähiga. Tegu on täiesti imelise naisega, kelle suhtumine oli ääretult inspireeriv. Annika jutt mõjus justkui karge õhk pärast pikka päeva.

Esimeses saate teemadeks oligi ärevus, luumurrud ja rinnavähk. Räägiti, millal on tark minna arsti juurde ning miks enda tervise üle liigselt muretsemine pigem kahju teeb. Seejuures tuletati inimestele ka meelde, et enda tervist tuleb hoida läbi elustiili, mitte ainult arstivisiidil. Avati rinnavähi telgitaguseid ning räägiti vähipatsientide väljavaadetest ja võimalustest. Näidati ka lähemalt, mida kujutab endast mammograafia.

Meist ilmselt keegi ei saa öelda, et ta oleks suur tervisesaadete sõber, kuid see saade võib seda minu jaoks täiesti muuta – juba ainuükski see on suur asi, et terve saate jooksul ei hakanud kordagi igav. Esimene osa oli ääretult paljulubav ja loodan, et ülejäänud hooaeg suudab esimese saatega sammu hoida. Kuidagi ei saa ma ka mainimata jätta viimase stseeni õrna koomilisust. Saatejuht väljub haiglast, pannes naistele südamele rinnavähi tõsidust ning mammograafia olulisust. Kõrval on grupp vanureid, kellest jääb kohe silma paar rohkem esiplaanile jäänud meest. Neist üks vaatab saatejuhile jutu lõpus järele. Selles oli minu jaoks midagi koomilist, mis mind saate lõpuks kergelt muigama jättis.

“Tervist” on ETV eetris laupäeviti kell 18.45.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.