Tele

EBU avaldas andmed hääletuspettusest Eurovisiooni teises poolfinaalis

San Marino teises poolfinaalisFoto: EBU/Sarah Louise Bennett

Euroopa ringhäälingute liit (EBU) kinnitas, et Eurovisiooni teises poolfinaalis toimus pettus ning avaldas selle kohta ka ametlikud andmed.

EBU hääletuspartner tuvastas teises poolfinaalis, et kuue riigi – Aserbaidžaani, Gruusia, Montenegro, Poola, Rumeenia ja San Marino – žüriid on punkte jaganud üsna sarnaselt. Need kuus riiki paigutasid kõik ülejäänud viis oma edetabelites kõrgetele kohtadele. Neli riiki seadsid pettuse kaasosalised esikohtadele, kaks põimisid kõrgete puntkide vahele ka teisi riike.

Žürii punktid teises poolfinaalis pärast seda, kui kuue riigi tulemused eemaldatiFoto: EBU

Kõigi osalevate riikide punktid, nii žüriilt kui ka rahvalt, on määrava tähtsusega ning reeglite murdmist võetakse väga tõsiselt. Vastavalt reeglitele on Eurovisiooni korraldajatel õigus pettuse avastamisel eemaldada valesti antud hääled ja need keskmiste põhjal asendada.

Seda teed mindi finaalis, kus samuti pettus tuvastati. Kuue riigi žürii tulemusi jagati selle järgi, kuidas antud riik ja sellega ühte gruppi kuuluvad riigid tavaliselt hääletavad. See on ka põhjus, miks kolm riiki finaalis ise oma punkte ei edastanud – nad ei olnud EBU muudatustega nõus.

Täna saadetud pressiteates kinnitas EBU, et muudatusi lõppjärjestuses enam ei tehta ja praegune pingerida on lõplik.

EBU jagas ka andmeid sellest, kuidas täpselt kõnealused kuus riiki poolfinaalis punkte jagasid:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.