Tele

ERR selgitab: mida tähendab Eesti televaatajale EL-i plaan piirata Briti filmide ja sarjade levikut?

ERR-i juhatuse liikme Urmas Oru sõnul ei pea eestlased kartma, et Euroopa Liidu plaan piirata Suurbritannia filmide ja teleseriaalide levikut toob kaasa populaarsete Briti linateoste ja sarjade kadumise Eesti telekanalitest.

EL plaanib väidetavalt Brexiti järel vähendada Suurbritannias toodetud tele- ja filmisisu näitamist Euroopas. Põhjuseks tuuakse, et Briti filme ja seriaale näidatakse Euroopas ebaproportsionaalselt palju, mistõttu satub ohtu Mandri-Euroopa kultuuriline mitmekesisus.

ERR-i telekanalite vahendusel jõuavad eestlasteni mitmed populaarsed Suurbritannia filmid ja teleseriaalid, nagu näiteks “Downton Abbey”, “Allo Allo!” ja “Midsomeri mõrvad”. Oru sõnul ei ole alust arvata, et neid sarju tulevikus Eestis enam vaadata ei saa.

Brittide filmid ja seriaalid jäävad

“Eesti televaataja kindlasti armastatud Briti krimi-, ajastu- või komöödiasarjade kadumise pärast muretsema ei pea, olgu siis ETV, ETV2 või Jupiteri vahendusel,” lubab Oru. “Pigem võib sellel ideel olla positiivne mõju tulevikus filmide ja sarjade tootmise asukoha mõttes, miks mitte ka Eesti loovtööstusele.”

Oru arvab, et Brexiti ja Euroopa Liidu potentsiaalsete piirangute tõttu on tõenäoline, et praegu arutavad suurtootjad igaks juhuks võimalusi tootmine Suurbritanniast mujale kolida, vähemalt osaliselt. Samuti tasub meeles pidada, et midagi kindlat ei ole veel otsustatud ja EL töötab aeglaselt.

“Telekanalite programmivalikute mõttes on hetkel tegu siiski alles plaani või ideega, mitte otsusega, ning arvestades EL toimimispõhimõtteid, läheb ühe idee teostamiseks vaja palju aega, liikmesriikide nõusolekuid ja muidki formaalsusi veel,” selgitab Oru.

“Ja ka siis jääb iga riigi seadusesse väga palju vabadust,” jätkab Oru. “Näiteks hetkel annab Eesti meediateenuste seadus väga positiivselt avara tõlgenduse Euroopa päritolu teostele, mis küll kuidagi briti kvaliteetsarjade või -filmide näitamist ei piiraks, olgu Suurbritannia siis rohkem või vähem EL-iga seotud.”

Mida ütleb seadus?

Eesti meediateenuse seadus näeb ette, et televisiooniteenuse osutaja peab varuma teleprogrammi aastamahust peab vähemalt 51% Euroopa päritolu teoste edastamisele. Siin ei lähe arvesse uudiste-, spordi- ja mänge sisaldavate saadete ning reklaami, otsepakkumise ja teleteksti maht.

Euroopa päritolu audiovisuaalse teose definitsioon on meediateenuse seaduses üsna laiapõhjaline. See võib olla kas EL-i liikmesriigist pärinev teos, piiriülese televisiooni Euroopa konventsiooni osaliseks olevast kolmandast Euroopa riigist pärinev teos või teos, mis on toodetud ühistoodanguna EL-i liikmesriigi ja kolmanda riigi vahel sõlmitud lepingu raames.

Euroopa teoseks klassifitseerub näiteks telesaade ka siis, kui vähemalt üks tootjatest on asutatud EL-i liikmesriigis või  piiriüleses televisiooni Euroopa konventsioonis osaliseks olevas kolmandas riigis. Piisab ka sellest, kui teose tootmist korraldab ja kontrollib üks või mitu tootjat, kes on asutatud ühes või mitmes nimetatud riigis või kui nende riikide ühistootjate panus moodustab ühistootmise kogukuludest rohkem kui poole ja ühistootmist ei kontrolli ükski väljaspool kõnealuseid riike asutatud tootja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.