Tele

ETV tähistab täna “Aktuaalse kaamera” 65. sünnipäeva tagasivaatava saatega

"Aktuaalse kaamera" diktorid Ruth Peramets-Püss ja Kalmer Tennosaar 1956. aastal.Foto: Peeter Langovits/PM/EMF/Scanpix

1956. aasta 11. märtsil läks eetrisse Eesti Televisiooni ajaloo esimene “Aktuaalne kaamera”.

ETV tähistab täna algusega kell 20 suurt sünnipäeva erisaatega “AK 65”, mis viib vaatajad “Aktuaalse kaamera” uudistetoimetuse telgitagustesse. Üritatakse välja selgitada, milles seisneb fenomen, mis on aastakümnete jooksul “Aktuaalse kaamera” inimeste seas nii populaarseks teinud.

Saksa Demokraatliku Vabariigi uudistesaatest “Aktuelle Kamera” laenatud nimega “Aktuaalne kaamera” oli algusaegadel võrreldes tänasega oluliselt teistsugune. Saade kestis kümme minutit ning selle avas lihtne plakat, mis kujutas merelainete taustale maalitud kirjet “Aktuaalne kaamera”.

Aastate jooksul on “Aktuaalse kaamera” logo ja stuudio kujundus läbi teinud mitmeid muudatusi. Pikalt oli kasutusel heledale taustale joonistatud silm, mille keskel ilutsesid tähed “AK”. Viimati uuenes “Aktuaalse kaamera” stuudiokujundus alles käesoleva aasta alguses.

Aastate jooksul on “Aktuaalset kaamerat” vedanud mitmed tuntud nimed. 1955. aastal alustas ETV esimese diktorina Ruth Peramets-Püss, kes töötas Eesti Televisioonis kuni 1984. aastani. Teiste seas on veel “AKd” juhtinud näiteks Kalmer Tennosaar, Urmas Ott, Sirje ja Enn Eesmaa, Indrek Treufeldt ja Urmas Reitelmann.

Soovime “Aktuaalse kaamera” kollektiivile palju õnne sünnipäevaks ja edu tulevikuks!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.