Tele

Eurovisiooni hääletussüsteem muutub: rahvas saab rohkem sõnaõigust

Eurovisioon toimub kevadel LiverpoolisFoto: EBU/eurovision.tv

Järgmisel Eurovisioonil kehtivad hääletamisel uued reeglid nii poolfinaalides kui ka finaalis, teatas EBU.

Kui seni on poolfinaalidest edasipääsejaid valinud nii žürii kui ka televaatajad (nii on see olnud alates 2009. aastast), siis alates järgmisest kevadest saab poolfinaalides sõna vaid rahvas.

Televaatajate eest saavad hääletada edaspidi aga ka need vaatajad, kelle riik Eurovisioonil ei osale. Lauluvõistlusest mitte osa võtvate riikide vaatajad saavad hääletada nii poolfinaalides kui ka finaalis.

Mitteosalevate riikide hääled lähevad ühte kategooriasse. Ehk siis lisaks igale osalevale riigile, kes punkte annab, lisandub nüüd punktide jagamisele n-ö üks territoorium ehk mitteosalevad riigid.

Muus osas jääb finaalis kehtima senine süsteem – punkte jagavad nii žürii kui ka televaatajad.

“Eurovisioon on oma 67-aastase ajaloo jooksul pidevalt arenenud, et püsida relevantne ja põnev. Uued muudatused võtavad arvesse sõu kasvavat populaarsust, andes rahvale suurema võimaluse kaasa rääkida,” sõnas Eurovisiooni tegevjuht Martin Österdahl pressiteates.

Fännid pole uuendusega rahul

Eurovisiooni fännid ei suhtu aga uuendusse kuigi hästi. Eelkõige heidetakse ette otsust lasta hääletada ka riikidel, kes lauluvõistlusel ei osale.

“Globaalse hääletuse sisse toomine julgustab lihtsalt osalejaid veelgi enam ingliskeelseid laule saatma. Eurovisiooni üritatakse lihtsalt Ameerika turule maha müüa ja see on kurb,” kirjutas üks fänn Instagramis.

Ka poolfinaalide muudatus tekitab paljudes pahameelt.

“See, kui vaid rahvas finaliste valib, alandab tugevalt finaalis kõlavate laulude kvaliteeti. Minu meelest on žürii ja televaatajate häälte võrdne jagunemine väga hästi töötanud ja pakkunud finaalis mitmekülgset valikut,” kirjutati Instagrami kommentaariumis.

Eurovisiooni poolfinaalid toimuvad Liverpoolis 9. ja 11. mail, finaal toimub 13. mail.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.