Tele

Hardi Volmer uuest vanglaseriaalist “Kinni”: Mulle ei meenu Eesti telepildis midagi nii jälki

"Kinni" näitab ausalt vanglaelu karmi reaalsust.Foto: TV3

27. jaanuari õhtul kell 21 esilinastub TV3-s uus dokumentaalsari “Kinni”, kus endised vangid meenutavad vanglaelu taasiseseisvunud Eesti riigi algusaegadel.

Kui telemaastikul on tavaks nimetada pea igat uut saadet “šokeerivaks” või “ennenägematuks” ning tihti ei vasta sari lõpuks kirjeldatule, siis “Kinni” kohta võib tõesti neid sõnu kasutada. Tegemist on šokeeriva ja võika sarjaga.

“Kinni” on üliaus sari vanglaelu julmusest

Saate esimene osa kirjeldab detailselt, millist elu elati Eesti kõige rangema režiimiga vangla selles osakonnas, kus istusid eluaegsed ja vanglaseinte vahel raskeid kuritegusid sooritanud kinnipeetavad.

Näidatakse, milline saatus tabas vangi sattudes vägistajaid ja pedofiile ning kuidas teenisid pikaaegse kogemusega vangid uute tulijate pealt hiiglaslikke summasid.

Kaamera ette jõuavad need erinevad teemad vanglates filmitud originaalkaadrite, taaslavastuste ja vangidega tehtud intervjuude vahendusel.

Otsekoheselt ja ausalt on juttu vanglas läbielatust: talumatu vaimne ja füüsiline vägivald, ebainimlikud tingimused, anarhia, tapmine, vägistamine, võlgadesse mässimine ja pidevalt kuklas tiksuv võimalus, et järgmist hommikut enam ei näe.

Sarja “Kinni” idee autor ja produtsent on võlakütina tuntud Ants Päär, kes otsis üles avameelselt enda kogemusi jagavad vangid. Taaslavastuste autor Hardi Volmer väidab, et midagi nii rõlget pole tulnud temal kunagi lavastada.

“Mulle ei meenu Eesti telepildis midagi nii jälki,” lisab Volmer. Tõesti, seda saab kinnitada ka selle loo autor – pidin juba esimese osa üheksandal minutil ekraanil kuuldu-nähtu tõttu okserefleksiga võitlema. 

Miks just nüüd ja miks sellist sarja vaja on?

“Kinni” toimetaja Allan Muuk selgitab, et kuigi kriminaalne maailm on talle teletööst tuttav, siis selles sarjas paneb pildikeel lood elama ning annab sellele õige mahla.

“Mul on sisetunne, et kuigi see ei ole enam aktuaalne, siis kellelgi tekib äkki mingisugune häbitunne. See näitab siiski ära, kus me oleme kunagi olnud, sellel on väga suur ajalooline väärtus,” põhjendab Muuk, miks sellist sarja vaja on.

Sarja konsultandina töötanud ning organiseeritud kuritegevust enda doktoritöös uurinud Atali Stahlman selgitab, et varem ei oleks sellist sarja teha saanudki.

Kuna hetkel on Eesti kuritegelikus maailmas segased ajad ning pärast autoriteedi Nikolai Tarankovi surma on tekkinud võimuvaakum, tänu millele ei järgne oma lugude rääkimisele enam tagajärgi või karistusi, mis varem oleks järgnenud.

Kokku koosneb dokumentaalsari “Kinni” neljast osast ning see on alaealistele ja nõrganärvilistele keelatud. Idee autor ja produtsent on Ants Päär, lavastuste autor ja kujunduste disainer Hardi Volmer, toimetaja Allan Muuk.

Vaata treilerit:

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.