Tele

“Jõulutunnel” kutsub toetama diabeedihaigeid lapsi ja täiskasvanuid

"Jõulutunnel" on eetris 25. detsembrilFoto: ERR/Kairit Leibold

ETV heategevussaade “Jõulutunnel” ulatab sel aastal abikäe 1. tüüpi diabeeti põdejatele, et suurendada ligipääsu moodsatele ravivahenditele ning parandada seeläbi haigete tervist ja elukvaliteeti.

Eestis on kokku ligi 6000 1. tüüpi diabeedi põdejat, üle 800 neist on lapsed. Ainuüksi eelmisel aastal sai Eestis 1. tüüpi diabeedi diagnoosi 114 last, mis on suurim arv läbi aegade.

1. tüüpi diabeet on autoimmuunhaigus, mis võib tabada igaüht ega ole seotud elustiiliga ning vajab tähelepanu ja ravi kogu edasise vältel. Haige jaoks tähendab see kümneid ravitoiminguid iga päev ja nii elu lõpuni, sest 1. tüüpi diabeedist ei paraneta.

Aastal 2004 tõstis “Jõulutunnel” laste ja noorte diabeedi teema fookusesse, mille tulemusena lisati lastele mõeldud insuliinipumbad toona haigekassa nimistusse. Diabeeti põdevate inimeste muredele on toetus pakkunud aga vaid osalist lahendust, sest kuigi ravivõimalused on olemas, käib nende soetamine paljudele peredele üle jõu.

Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingule juhatuse liige Kristi Peegel selgitas, et nüüdisaegsed pideva glükoosimonitooringu võimalusega insuliinipumbad maksavad ligi 4000 eurot, millest märkimisväärse omaosaluse, 934 eurot, peab tasuma pere.

Kui praegu jagatakse toetust lapse 19-aastaseks saamiseni, siis uuest aastast tõuseb hüvitise vanusepiir 26. eluaastani. See ei aita aga neid, kes vajavad kaasaegset ravi 27- või ka 50-aastasena, et säilitada tervis ja töövõime. Insuliinipumba soetamisele lisaks peab täiskasvanud haige iga kuu maksma veel 400 eurot pumbatarvikute kulu.

Heategevusprogrammiga soovitakse pakkuda tuge neile, kel puuduvad võimalused ravi alustada või jätkata. “Jõulutunneli” partneri MTÜ Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu eesmärk on toetada just neid, kes raha puudusel muidu sellest ravist ilma jäävad.

“Kui diabeeti ei suudeta kontrolli all hoida, on tagajärjeks rasked tüsistused nagu pimedaks või jalutuks jäämine, neerudialüüs ja doonorneeru vajadused ning närvikahjustused,” selgitas Kristi Peegel ravi olulisust.

“Jõulutunnel” pakub pühade ajal kaasamõtlemist ja liigutavaid lugusid ning kutsub keerulisel ajal toetama neid, kelle edasine elu sõltub kaasaegsest ravist.

Heategevussaade on ETV ja ETV+ ekraanil esimesel jõulupühal, 25. detsembril. Saadet juhivad Margit Kilumets ja Margus Saar, ETV+ kanalil on saatejuht Margarita Tanajeva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.