Karm hinnang: kas Marii Karelli ja “Laseri” tegijate meemid on puhas kuld või täielik praht?

Teeme selgeks, kas professionaalsed ajakirjanikud mõistavad meemiloome peensusi.Foto: Laser

Tänaõhtuses “Laseris” näitab ajakirjanik Marii Karell, kuidas EKRE meemide ja fashwave’i abil propagandat teeb, kuid viimase nädala jooksul on “Laseri” toimetus ise saate reklaamimiseks täpselt sama meetodit kasutanud. Kas ajakirjanduslik saade mitte üle võlli ei keeranud? 

“Ma tegelikult siiralt imetlen EKRE oskust niimoodi sotsiaalmeediat enda sõnumite levitamiseks ära kasutada,” sõnab Karell. “Kuivõrd peame iseennast ka õppimivõimelisteks inimesteks, siis tõesti, asusime proovima, kas mehhanismid ja metoodika, mida me EKRElt lugu tehes õppisime, võiks töötada ka meie sõnumite levitamisel.” 

Toimetuse pead kutsuti kokku ning mõned meemid neist tõesti sündisid. 

“Jube raske on kuidagi sellest klassikalisest artikli/pressiteate raamist välja mõelda,” sõnab Karell. “Õnneks mul on andekad kolleegid, kes meemimaagiale paremini pihta saavad. Aga Martin Liivand, Sina oled kogenud Diktori toimetajana ju oma elu ajal hulga igasugu meeme näinud, mis Sinu hinnang neile on?” 

Mida arvavad profid “Laseri” meemidest?

“Laseri” tegijad saatsid Diktori salajasse meemilaborisse hindamiseks kuus alles ahjusooja kodukootud meemi. Teeme selgeks, kas professionaalsed ajakirjanikud ja teletegijad hoomavad meemiloome olemust või võtab see kõik kahe käega peast kinni hoidma.

Kõigepealt metodoloogiast: meeme hindame viie laseri skaalal. Üks laser on nii mannetu, et seda ei viitsi isegi hüperaktiivne kass taga ajada. Selle häbimärgi saavad külge halvimad meemid. Tõusvas joones jõuame viie laserini, mis on vinge nagu planeete tähetolmuks kõmmutava Surmatähe laser “Tähtede sõja” filmidest. Sellele tasemele jõuab vaid meemide koorekiht.

Esimene meem: EKRE mull

Stiilipuhas ja lihtne meem, mida on tänuväärselt kasutatud korrektselt. Korraks pani muigama, aga mitte lausnaerust laua alla varisema. Näeme, et meemiloome ei ole “Laseri” tiimile täiesti võõras teema ning meemimaastikul suudetakse orienteeruda küll.

Hinne: 4 laserit

Teine meem: aktivist

Nonii, mis siin nüüd sünnib? Mart Helme raamatute kohale asetatud südameke, vikerkaarevärvid, Marii Karelli natsisaluut… Korraga on üritatud hammustada liiga suur tükk ja tulemuseks on meem, mis näitab palju, aga ütleb vähe.

Hinne: 2 laserit

Kolmas meem: võta tõrvik

Kontseptuaalselt on kõik ju tegelikult JOKK: topeltstandardid on meemisõjas väärt laskemoon ja siin kõmmutatakse sellega üsna efektiivselt. Aga miks on parempoolse pildi kohale kirjutatud “kuskil õues”? Taamal paistab Jaani kirik, ilmselgelt on ju tegu Vabaduse väljakuga. Tunne oma kodumaad, eriti rahvuskonservatiividega meemilahinguid pidades!

Hinne: 3 laserit

Neljas meem: Heino Pars

Nooremale põlvkonnale mõjub see meem nagu uusima iPhone’i kõrvale paigutatud Nokia 3110. Tänapäeva tiinekad ei tea, kes on Heino Pars ja tõenäoliselt arvatakse, et parempoolsel pildil on uusim “Fortnite’i” tegelane. Sellest meemist ei saada aru ja see paneb vaatajad ennast rumalana tundma. Seda emotsiooni edukad meemiloojad oma jälgijaskonnas levitada ei soovi.

Hinne: 1 laser

Viies meem: tühikargajad

Lihtne, kuid efektiivne meemipõhi, mis võib hakata elama oma elu ka “Laserist” sõltumatult. Madisoni ja Karelli väljendusrikkad näoilmed võivad edasi anda mitmeid erinevaid emotsioone ja sobivad kirjeldama paljusid olukordi. Kirjuta sinisesse mulli midagi uut ja sobivat ning oledki loonud uue meemi. Tubli, silm puhkab!

Hinne: 5 laserit

Kuues meem: vahvad meemipildid

Sarnaselt eelmisele meemile on ka siin tegelikult peidus asjalik põhi, mida saab kasutada teiste meemide loomiseks. See spetsiifiline meem võiks ka paremini töötada, näiteks kui Marii kõige ülemisel pildil meemidesse veel lõdvema randmega suhtuks. Siis ehk tuleks puänt paremini esile. See kõik on aga juuksekarva lõhki ajamine, sooritus on ju igati tubli.

Hinne: 4 laserit

Madison kiidab heaks

“Ma ise pean meie tööd esimese katsetuse kohta päris õnnestunuks,” hindab Karell. “Just eile kohtusin kogemata tänaval EKRE juhtfiguuri Jaak Madisoniga, kes sõnas tunnustavalt: “Olete sotsiaalmeedias päris aktiivseks läinud.” See kõlas temav kui vana sotsmeedia propaganda hundi suust tõelise komplimendina. Mul ei jäänudki muud üle, kui vastata, et eks me õpime proffide pealt.” 

“Sõnumid on meil muidugi erinevad ja EKRE omad on selgelt radikaalsemad. Me tahame näha, kas meemide ja sotsmeedia tööriistade oskuslik kasutamine töötavad ka siis, kui Sa jääd viisakaks. Üldine reegel on, et viha levib sotsmeedias erakordselt hästi, aga sellega me kindlasti tegelema ei hakka.” 

EKRE noortekogu Sinise Äratuse esimees Karl Juhan Bahovski sõnul töötavad meemid propagandavahendina väga edukalt. Seega pole mingi ime, et kõigist Eesti erakondadest suutis just endise tolmuse Rahvaliidu järeltulija endale lojaalse noortest koosneva fännibaasi luua.

“Panime internetikohviku kinni ja läksime noortega kohale ning tegime, mis pähe tuli,” meenutab Bahovski, kuidas nad eelmiste Riigikogu valimiste eel naljapiltidega Facebooki vallutasid. 70 meemi sündisid kahe tunniga. 

“Kahe nädalaga olime noorte seas populaarseim erakond,” sõnab Bahovski.

Pärast neljanädalast EKRE mullis elamist avastas “Laser” enda jaoks täiesti uue maailma, kus poliitpropagandat teevad tuntud koomiksikonn Pepe, neoontriibulised fashwave plakatid (ei, see fash siin ei tule sõnast fashion), Helmetega kokkukleebitud lõbusad animetegelased ning veidra meloodiaga nõristajad. 

Oluline on siin, et meemid ei ole alati selgelt EKREt pooldavad või mahategevad, vaid pigem lihtsalt naljakad. 

“Laseri” EKRE erisaade “Elu uljas EKRE mullis” on eetris täna õhtul kell 20:30 TV3s.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.